ARTICLE AD BOX
ĪSUMĀ:
- Maija nogalē ugunsgrēks nopostīja māju "Rožkalni" ciematā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
- Šis ciemats ir vienīgā šāda veida kopiena Latvijā, kur cilvēki dzīvo ģimeniskā vidē un ir arī sava lauku saimniecība.
- Pēc ugunsgrēka māja jāuzceļ no jauna, apdrošināšana visu nesedza.
- Talkā cilvēki palīdzēja sakopt ugunsgrēka radīto postažu.
- Lai atjaunotu ēku, var palīdzēt ar ziedojumiem, būvmateriāliem.
Nodibinājuma "Camphill Rožkalni" valdes priekšsēdētājs Jānis Roze rāda vietu, kura jau ir nolūkota moduļu mājas uzstādīšanai. Viņš stāsta, ka tik operatīvs risinājums ir bijis iespējams tāpēc, ka ātri saņemta apdrošināšanas atlīdzība, taču būs jādomā arī par ugunsgrēkā cietušās ēkas atjaunošanu.
Talko, lai palīdzētu atjaunot nodegušo māju «Camphill Rožkalni» ciematā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
"Mēs esam šobrīd šo apdrošināšanas atlīdzību ieguldījuši mājas nopirkšanā, bet atlīdzības naudiņa ir paredzēta tās (nodegušās) mājas atjaunošanai, tā kā mums būs tā jāatdod atpakaļ tai mājai, bet šobrīd mēs varam atrast ātru risinājumu, lai "Rožkalni" var funkcionēt," viņš stāsta.
Pagaidu risinājums rasts, bet smagākais būs atjaunot nodegušo ēku.
"Mums ir jāuzceļ atpakaļ tā māja, bet par apdrošināšanas atlīdzību nepietiek naudiņas, jo apdrošinātāji samaksāja, vienojāmies, laba tā atlīdzība ir, bet mēs slēdzām šo apdrošināšanas līgumu pirms gada, šobrīd pa gadu ir inflācija un būvniecības cenas uzkāpušas, tā kā mums jāvāc naudiņa, lai varam uzcelt māju," skaidroja Jānis Roze.
Ugunsgrēks Rožkalnu ciematā izcēlās maija nogalē, par laimi, neviens no tās iemītniekiem necieta, bet ēka ugunsgrēkā pamatīgi bojāta, bojāta arī iemītnieku iedzīve, tāpēc arī tagad talkā cilvēki tika aicināti sakopt ugunsgrēka radīto postažu.
Atsaucās un ir atbraukuši palīgā studentu korporācijas "Selonija" biedri, kā arī daži citi draugi un ģimenes locekļi.
Talcinieki šurp braukuši gan no Rīgas, gan tālākām vietām:
"Palīdzam tikt galā ar šo nelaimi, dabūt ārā to, ko vēl var izmantot, arī to, ko vairs nevar izmantot."
"Mēs no Jelgavas, mēs apvienojām ar laivu braucienu, tad palikām pa nakti un tad šodien pievienojāmies visa ģimenīte; jāpalīdz, cilvēkiem nelaime notikusi, jāpalīdz."
"Rožkalnu" vadītājs Jānis Roze arī saka lielu paldies visiem, kuri tūlīt pēc ugunsnelaimes ziedoja līdzekļus, lai varētu ēku atjaunot.
"Gan zvanījuši, gan prasījuši, kā palīdzēt, kā atbalstīt, ļoti daudz, milzum daudzums zvanu, mums ir ziedojumu konts, kur, man šķiet, kādi 300 cilvēki ir noziedojuši, sākot no mazas summas, pēc personas koda es skatos, tas varētu būt puika savu kabatas naudu [ziedojis], tā ka milzīgs, milzīgs paldies visiem ziedotājiem," saka Roze.
Rožkalnu ciemats tika izveidots pēc Norvēģijas pieredzes pirms 25 gadiem un ir vienīgā šāda veida kopiena Latvijā; kā stāsta Jānis Roze, šeit cilvēki ar īpašām vajadzībām var dzīvot jēgpilnu dzīvi.
"Mums ir desmit cilvēki ar īpašām vajadzībām, un šiem mūsu īpašajiem cilvēkiem šīs ir mājas, viņi dzīvo kopā ar darbinieku ģimeniskā vidē, mums ir biodinamiskā saimniecība ar 30 hektāriem, piena lopkopība, mēs arī pārstrādājam to pieniņu sierā. Un šie cilvēki ir arī devēji dzīvei, nevis tikai ņēmēji, viņi ļoti daudz ko var patstāvīgi izdarīt, pilnvērtīgi dzīvot savu dzīvi, un viņam tiek dota iespēja arī strādāt un iemācīties kaut ko darīt. Mums piemērs bija Kaspars, kurš, kad atnāca, tikai ar vienu roku kaut ko darīja, šobrīd viņš ar abām rokām spēj strādāt. Ar šo vietu Latvijā sākās deinstitucionalizācija pirms 25 gadiem, tas arī liek saņemties, tādā bēdu pilnā brīdī saņemt spēkus, ka viņa ir tik jēgpilna vieta, ka viņai ir jāturpinās," uzsver Roze.
Lai atjaunotu ugunsgrēkā cietušo ēku, protams, var palīdzēt, ziedojot naudu, bet, ja ir iespēja ziedot būvmateriālus, tad Jānis Roze lūdz iepriekš sazināties, lai vienotos, kas ir nepieciešams, un šī palīdzība ir būtiska, lai cilvēki ar īpašām vajadzībām varētu atgūt savas mājas un ierasto dzīves vidi.
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!