Latvija savā īpašumā pārņems «Maskavas namu»; ēkas nākotne taps skaidrāka līdz marta beigām

3 months ago 289
ARTICLE AD BOX

ĪSUMĀ:

  • "Maskavas nams" pārņemts valsts īpašumā, lai mazinātu valsts drošības apdraudējumu.
  • Nekustamais īpašums nonāks Satiksmes ministrijas valdījumā, kurai pieder zeme, uz kuras ēka atrodas.
  • Septiņu dienu laikā pēc likuma spēkā stāšanās no ēkas jāizvāc kustamā manta. 
  • Juridiskām personām, kuru adrese ierakstīta Rīgā, Marijas ielā 7, pēc likuma spēkā stāšanās būs trīs dienas, lai reģistrētu citu adresi.
  • Valdībai uzdots līdz 31. martam Saeimai iesniegt ziņojumu par plānoto turpmāko rīcību ar ēku.
  • Ēku, visticamāk, izsolīs; izskanējušas versijas par nama izmantošanu Ukrainas vajadzībām.

Likumu atbalstīja 70 deputāti, bet 11 parlamentārieši bija pret. 

Lai mazinātu valsts drošības apdraudējumu

Kādreizējais "Dzelzceļnieku kultūras nams" Rīgā, Marijas ielā 7, kopš 2004. gada tiek saukts par "Maskavas namu". Iestādes izveidi un uzturēšanu finansējusi Maskavas mērija, 2001. gadā projekta ierosinātāji bijuši tā laika Maskavas mērs Jurijs Lužkovs un toreizējais Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Udaļcovs.

Saeima, pieņemot šo likumu, norādījusi, ka tā sauktais "Maskavas nams" jau kopš tā dibināšanas ir izmantots kā atbalsta punkts dažādiem Krievijas īstenotiem un pret Latvijas interesēm vērstiem ietekmēšanas pasākumiem. 

"Tas ir Krievijas Federācijas ārpolitikas instruments, ar kura palīdzību tā apzināti izplata savu agresīvo rīcību attaisnojošu propagandu un prokremliskas ievirzes vēstures interpretācijas. Neviens nedrīkst vērsties pret demokrātisku tiesisku valsti un noliegt tās eksistenci," teikts Saeimas paziņojumā.

Šādos apstākļos, Saeimas ieskatā, Latvijai kā demokrātiskai un tiesiskai valstij ir pienākums veikt īpašus pašaizsargājošās demokrātijas principam atbilstošus pasākumus un "personām jābūt gatavām tam, ka dažas no to tiesībām var tikt ierobežotas, lai mazinātu valsts drošības apdraudējumu un stiprinātu valsts demokrātiskās iekārtas noturību, stabilitāti un efektivitāti".

Likuma mērķis ir garantēt Latvijas valsts drošību, tostarp nepieļaut un savlaicīgi novērst demokrātiskās valsts iekārtas apdraudējumu. Likumā Latvijas rīcība, pārņemot "Maskavas namu" savā kontrolē, traktēta kā mērķtiecīga, nepieciešama, samērīga un pašaizsargājošās demokrātijas principam atbilstoša rīcība, ar kuru tiek izbeigta Latvijai naidīgu, kaitniecisku un bīstamu politisko ideju un aktivitāšu koncentrācijas un atbalsta vietas pastāvēšana.

Ar likumu noteikts, ka nekustamais īpašums Rīgā, Marijas ielā 7, ir Latvijas valsts īpašums.

Pēc likuma spēkā stāšanās – nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas – Satiksmes ministrija (SM) "Maskavas namu" nekavējoties ieraksta zemesgrāmatā uz valsts vārda SM ministrijas personā, nosaka likums. Savukārt līdz SM pārņems īpašumu savā valdījumā tā apsardzība un kārtība piegulošajā teritorijā būs jānodrošina Valsts policijai. Jāatzīmē, ka "Maskavas nams" jau atrodas uz Satiksmes ministrijai piederoša zemesgabala. 

Jāizvāc mantas un jāmaina juridiskā adrese

Likumā arī noteikts, ka "Maskavas nams" pāriet valsts īpašumā brīvs no visiem apgrūtinājumiem un nastām – tiek dzēstas visas attiecībā uz zemesgrāmatā ierakstītās parāda saistības, ķīlas tiesības, prasības nodrošinājuma atzīmes, maksātnespējas atzīmes, procesa virzītāju uzliktie aizliegumi, apgrūtinājumi, kas pieņemti kā īpašuma iegūšanas nosacījumi, lietojuma tiesības, kā arī uz nomas līgumu pamata nostiprinātās tiesības. 

Personām, kurām "Maskavas namā" ir piederoša kustama manta, noteikts pienākums septiņu dienu laikā pēc likuma spēkā stāšanās dienas atbrīvot attiecīgās telpas no tām piederošās mantas. Kustamā manta, kas pēc septiņām dienām būs palikusi "Maskavas namā", būs uzskatāma par bezsaimnieka mantu un piekrīt Latvijas valstij. Par rīcību ar šo mantu lemj Ministru kabinets.

Savukārt personas, kas savu juridisko adresi – Rīgā, Marija ielā 7 – ir ierakstījušas Uzņēmumu reģistrā, piesaka juridiskās adreses maiņu Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros trīs darba dienu laikā pēc likuma spēkā stāšanās dienas, noteic likums.

Rīgā, Marijas ielā 7, ir reģistrēts vairāk nekā desmit organizāciju un uzņēmumu, piemēram, "Krievu biljarda federācija", "Krievu sabiedrība Latvijā", Latvijas mazākumtautību biedrību apvienība "Sadraudzība", Maskavas pilsētas valsts unitārā uzņēmuma "Maskavas Starptautiskās sadarbības centrs" pārstāvniecība, iepriekš leģionāru piemiņas pasākumu laikā Rīgā aizturētajam Jelgavas domes deputātam Andrejam Pagoram (Latvijas Krievu savienība) piederošā SIA "Pagors" un citas.

Visticamāk, izsolīs

Likumā valdībai uzdots līdz 31. martam Saeimai iesniegt ziņojumu par plānoto turpmāko rīcību ar "Maskavas namu". Izskanējuši dažādi varianti par to, kāds varētu būt ēkas tālākais liktenis.

Visticamāk, "Maskavas namu" izsolīs. Īpaši uzsvērts, ka Latvijai nav nolūka gūt kādu materiālu labumu no šī nekustamā īpašuma.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis ("Jaunā Vienotība") iepriekš norādīja, ka valsts interesēs namu būtu pārdot, jo "valsts netaisās iedzīvoties un izmantot šo īpašumu, līdz ar to tā nav nacionalizācija".

Kultūras ministrija rosināja "Maskavas nama" ēku turpmāk atvēlēt kultūras un mākslas jaunrades attīstībai, tomēr kultūras ministre Agnese Logina ("Progresīvie") pirms galīgā lasījuma šo priekšlikumu atsauca. 

Izskanējis arī, ka ēku varētu izmantot palīdzības sniegšanai Ukrainai vai ukraiņiem. 

Savukārt par likumu atbildīgās Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts") iepriekš pieļāvis, ka par "Maskavas nama" pārņemšanu valsts īpašumā ir iespējama Krievijas reakcija

KONTEKSTS:

Par "Maskavas namu" sauktā ēka Rīgā, Marijas ielā 7, pieder Maskavas pilsētas Īpašuma departamentam.

Īpašumam 2022. gada pavasarī, pēc Krievijas sāktā kara Ukrainā, ir uzlikts aizliegums to atsavināt un apgrūtināt ar citām lietu vai saistību tiesībām. Valsts drošības dienests izmeklēšanā atklājis, ka "Maskavas nama" vadība, iespējams, turpināja gūt materiālu labumu no šī nama telpām, kuru izmantošana atbilstoši starptautiskajām sankcijām pret Krieviju bija aizliegta.

Read Entire Article