Jelgavas slimnīcā pēc divu gadu pārtraukuma darbu atsāk glābējsilīte

2 months ago 427
ARTICLE AD BOX

Šodien, 18:49

Autori: Zemgales reģionālā televīzija

Kovida pandēmijas laikā Jelgavas pilsētas slimnīcas glābējsilīte tika slēgta, jo tobrīd attiecīgā nodaļa tika pielāgota kovida pacientiem. Tagad kopš divu gadu pārtraukuma glābējsilīte atkal darbojas. Līdz šim astoņu gadu laikā slimnīcas glābējsilītē atstāti pieci mazuļi.

Glābējsilīte Jelgavas pilsētas slimnīcā

Foto: ReTV

Glābējsilīte Jelgavas pilsētas slimnīcā

Foto: ReTV

"Divi bērni bija septiņos no rīta, divi bija desmitos vakarā un viens bija tikai pēc vieniem naktī, tā kā rīta un vakara stundās.
Ļoti ātri šie bērniņi atrada sev audžuģimenes, īstās ģimenes, gribētos teikt," stāstīja Jelgavas pilsētas slimnīcas galvenā ārst Solveiga Ābola.

Jelgavas pilsētas slimnīcā dzimst aptuveni 1000 mazuļi gadā. Pēdējais bērns, kurš tika atstāts Jelgavas slimnīcas glābējsilītē, bija aptuveni pirms diviem gadiem. Kopumā "Baby box" jeb glābējsilītes projekts Latvijā darbojas no 2009. gada.

Visā Latvijā ir uzstādītas astoņas šādas silītes: Rīgā, Jelgavā, Madonā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī. Tajās pa šiem gadiem kopumā atstāti 55 zīdaiņi.

"Jau ar pirmo ielikto mazuli projekts sevi attaisnoja, jo kaut vai viena izglābta mazuļa dzīvība ir tā vērta. Visi tie mazuļi, kuri ir gājuši uz adopciju, viņi ir veiksmīgi adoptēti, un visi tie bērni, kuru bioloģiskie vecāki ir vēlējušies saņemt viņus atpakaļ, ja vecāki pie nosacījuma ir izgājuši visas pārbaudes, tad mazuļi ir nonākuši atpakaļ ģimenēs," atzina projekta "Glābējsilīte" vadītāja Latvijā Laura Zvirbule.

Iemesli, kālab vecāki pieņēmuši šo skaudro atteikšanās soli no bērna, ir dažādi, piemēram, psiholoģiski māte nespēj pieņemt bērnu, kurš ieņemts izvarošanas rezultātā, vai arī sievietei atklāts agresīvs krūts vēzis, un viņa atstāj mazuli kādam, kurš par bērnu varēs parūpēties.

Pirms Latvijā tika ieviestas šādas glābējsilītes, atteikšanās no jaundzimušajiem notika krietni skarbākā vidē. "Nu redzi, kur tie bērni nonāca, nekur – izgāztuvēs, aprakti kaut kur nezināmās vietās," teica Zvirbule.

Kā norādīja projekta uzturētāji: bērnu atstāšana glābējsilītes pamazām samazinās.

Savukārt glābējsilītēs atstātos zīdaiņus mēdz adoptēt ļoti ātri. Tāpat zināms, ka visi 55 līdz šim glābējsilītes atstātie mazuļi nav pametuši Latviju.

"Labāka doma, protams, būtu, ka tie bērni, kas piedzimst, laimīgi aug ģimenē, tā būtu labāka doma, bet, es domāju, ka tā būtu vismaz iespēja tam bērnam palikt dzīvam un nonākt normālā ģimenē," sacīja Latvijas Bērnu fonda prezidents Andris Bērziņš.

Vairāk glābējsilīšu Latvijā pagaidām nav plānots atvērt, jāturpina tehniski uzturēt astoņas esošās labā darba kārtībā, un cerēt, ka arī šīs turpmāk paliks tukšas, un vecāki neizšķirsies par šo skaudro soli – atteikšanos no sava bērna.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article