Jelgavā atklāta valsts sociālās aprūpes centru klientu izstāde «Autsaideru māksla»

1 year ago 1723
ARTICLE AD BOX

Šodien, 20:04

Autori: Vidzemes televīzija

Jelgavas Kultūras nama izstāžu zāle pieredzējusi dažādu mākslinieku darbus, bet šoreiz, neredzīgas meitenes izpildījumā skanot Emīla Dārziņa "Melanholiskajam valsim", atklāta valsts sociālās aprūpes centru klientu izstāde "Autsaideru māksla". Izstādes autoriem saikne ar zīmēšanu un gleznošanu ir visai dažāda. Vieni savulaik apmeklējuši mākslas skolu, bet citiem vienkārši vienmēr paticis ņemt rokās otu vai zīmuli, bet rezultāts vienaldzīgu neatstāj nevienu.

"Man ir kaut kur visu laiku tā sajūta, ka mēs, pieaugušie, visu laiku sevī pazaudējam to bērnu. To prieku dzīvot un to gaišumu.

Tas, ko šeit es redzu, šeit pieaugušajos cilvēkos vēl mīt tas labestīgais bērns.

Tas gaišums, tas mīļums," saka izstādes apmeklētāja Baiba.

Kāda darba autore, kura gan atsakās filmēties, pastāsta, ka viņas darbs gleznots ar pildspalvu, ko savulaik apguvusi kādā ārstēšanas terapijā. Savukārt Edmunds pašmācības ceļā apguvis portretēšanu. Līdztekus darbam, kas izlikts izstādē, Edmundam līdzi arī kaudzīte ar populāru cilvēku portretiem, kas izstrādāti tik filigrāni, ka jau līdzinās fotogrāfijām.

Izstādes idejas autore, fonda "Nāc līdzās" vadītāja Sarma Freiberga stāsta, ka ideja nākusi no kaimiņiem igauņiem, kuriem sociālo aprūpes centru klientu darbiem atvēlēta vieta pat kādā muzejā: "Viņi uzrunāja, vai es nevēlos sadarboties, un tad es saku, bet mums Latvijā nav nekā tāda. Tātad ir jāsāk, un tā 2020. gadā vēl pirms pandēmijas visa šī ideja dzima."

Pandēmija gan krietni patraucējusi ieceres īstenošanu, un kādā brīdi pat bijušas bažas, vai izstādei darbu pietiks. Tomēr rezultātā iesūtīti 189 darbi, no kuriem izstādē izlikti 55 žūrijas vērtējumā labākie.

Vērtēšana neesot bijusi viegla, jo darbos autori pauž savas tā brīža izjūtas.

"Kādā darbā ir māja, logs, puķe. Šis cilvēks, kurš dzīvo aprūpes centrā, sapņo par savu māju. Šī ir tā sapņu māja. Viņam tādas nekad nebūs, bet viņš var uzzīmēt," stāsta Sarma Freiberga.

Izstāde jau bijusi apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet tagad sākusi savu ceļu pa reģioniem. Visi izstādē neiekļuvušie darbi tikšot apkopoti virtuālajā izstādē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article