Meklēšanas forma

Skaidras debesis 7 °C Lēns vējš, 3.6 m/s no DA
Otrdiena, 2019. gada 19. NovembrisVārda dienu svin: Elizabete, Liza, Līze, Betija

Viencēliens «Šneiderienes» suarejā pie Ādolfa Alunāna

Emīls Rotgalvis
Šīs sezonas pirmā «Suareja pie Ādolfa Alunāna» teātra tēva memoriālajā muzejā pulcēja pilnu zāli skatītāju. Vakara galvenais notikums bija lugas «Šneiderienes» izrāde Jelgavas teātra aktieru izpildījumā. Suarejas apmeklētāji uzklausīja arī stāstījumus no režisores Lūcijas Ņefedovas un muzeja vadītāja Mika Viļņa par teātra un muzeja vēsturi, kā arī piedalījās ekskursijā pa muzeja telpām.

«Suareja bija kādreiz plaši izplatīts vārds, kas nozīmē tikšanos vai randiņu. Tas nāk no franču valodas un Alunāna laikā, kas ir no 19. gadsimta vidus līdz 20. gadsimta sākumam, šis vārds bija plaši izmantots ikdienā. Rīkojot pasākumu, mēs vēlējāmies šo vārdu atdzīvināt,» stāsta M.Vilnis. Muzeja vadītājs skaidro, ka viņa mērķis, rīkojot šādus vakarus, ir attīstīt memoriālo muzeju kā kultūras centru, kurā arvien aktīvāk ikdienā varētu rīkot līdzīga veida pasākumus. Suarejas ir viens no pirmajiem soļiem šī mērķa sasniegšanā, tikšanos ciklā rīkojot kultūras vakarus, kuros bez maksas skatāmas kamerizrādes, uzklausāmi interesanti stāstījumi un saviesīgi tiek pavadīts vakars.

Pirmais šīs sezonas kultūras vakars bija veltīts Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra 60. gadadienai. Suarejas viesus uzrunāja gan M.Vilnis, gan L.Ņefedova, tika dziedātas dziesmas, kā arī skatīta izrāde «Šneiderienes». Viencēliena luga stāsta par šuvējas jeb šneiderienes Lavīzes atgriešanos dzimtajā lauku pusē pie tur dzīvojošā Jāņa un viņa kalpones Minnas. Jānis ir gatavs Lavīzi precēt, taču pilsētas dzīve ir meiteni mainījusi. Uzveduma gaitā tiek komiski apspēlētas pilsētas un lauku cilvēku dzīves vērtības, patiesa mīlestība un savstarpējās attiecības. Jāņa lomā – Ansis Griķis, Minna – Liene Strauta, Lavīze – Elīna Skutele. Izrādes režisore – Lūcija Ņefedova. Muzikālo pavadījumu nodrošināja Guntra Minkevica.

Uzrunājot klātesošos, Ā.Alunāna Jelgavas teātra galvenā režisore L.Ņefedova atminējās savas darbības Jelgavā aizsākumus, izceļot Jelgavas teātri kā pirmo Latvijā, kas atsāka iestudēt teātra tēva rakstītās lugas. Tāpat režisore uzsvēra, ka Ā.Alunāna memoriālais muzejs ir ļoti bagāts ar priekšmetiem, kas piederējuši pašam dramaturgam un šī iemesla dēļ tas ir viens no retākajiem šāda veida muzejiem Latvijā.

Arī memoriālā muzeja vadītājs M.Vilnis uzsver, ka muzejs ir unikāls, jo pati ēka bijusi pēdējā dramaturga dzīves vieta un viena no viņa mīļākajām rezidencēm. Muzeja ēkas un arī tās priekšmetu saglabāšanā daudzu gadu desmitu gaitā lielāko lomu ir spēlējis gan teātris, gan Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzejs un Ā.Alunāna mazdēls Ādolfs Švānbergs.

Kultūras vakaru cikls «Suareja pie Ādolfa Alunāna» turpināsies 7. novembrī ar Ozolnieku novada amatierteātra izrādi «8 sievietes». Vietu skaits ir ierobežots un dalību suarejās interesenti aicināti pieteikt pa tālruni 63021180.

Video: Māris Martinsons

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti