Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 13 °C Viegls vējš, 2 m/s no D-DR
Otrdiena, 2019. gada 20. AugustsVārda dienu svin: Bernhards, Boriss, Rojs

VIDEO: Ziemā jābrauc citādāk nekā vasarā

Ilze Knusle
Šodien Jelgavā noslēdzās Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) rīkotās bezmaksas drošas braukšanas nodarbības. «Pats svarīgākais autovadītājam ziemā ir pārslēgt domāšanu no vasaras braukšanas un ziemas braukšanu,» uzsver CSDD eksperts Normunds Lagzdiņš, piebilstot, ka pats ziemas braukšanas iemaņas atsvaidzina katru gadu, tiklīdz uzsnieg sniegs.

CSDD drošas ziemas braukšanas nodarbības rīko jau piekto gadu, bet Jelgavā tās notika pirmo reizi. Eksperts norāda, ka iepriekš organizatori šaubījušies, vai pilsētā tik tuvu Rīgai būs pieprasījums pēc šīm nodarbībām, bet nu ir pārliecināti – jelgavniekiem ir interese par drošu braukšanu. «Jelgavā piedāvājām nodarbības četras dienas – no trešdienas līdz sestdienai – trīs dažādos laikos, pavisam ļaujot nodarbību apmeklēt 84 šoferiem. Grupas nokomplektējām divu stundu laikā pēc pieteikšanās izsludināšanas,» norāda CSDD pārstāvis, papildinot, ka būtiski ir arī tas, ka Jelgavā ir šim nolūkam piemērota infrastruktūra – nodarbības notika sporta un atpūtas kompleksā «Rullītis».

Katra nodarbība ilga pusotru stundu, un autovadītāji trenēja ziemā vissvarīgākās šofera iemaņas – pareizu bremzēšanu un pareizu stūrēšanu. «Šoferiem jau vispār ir tikai trīs iespējas – gāze, bremze un stūre. Ja ar gāzi rīkoties mēs visi mākam, tad ar stūri un bremzi neiet tik gludi,» norāda eksperts. Viņš skaidro, ka ziemā visbiežāk problēmas rada pārāk liels ātrums. «Principā ziemā ir jābrauc tāpat kā vasarā, bet, ja veicot tādu pašu manevru, automašīna neuzvedas tāpat un nebrauc tur, kur tai būtu jābrauc, ātrums ir par lielu. Tāpēc mēs nodarbībās mācām pareizi nobremzēt pirms šķēršļa un, ņemot vērā, ka ziemā bremzēšanas ceļš ir garāks, izvairīties no sadursmes, apbraucot šķērsli,» stāsta N.Lagzdiņš, atgādinot, ka tāpēc būtiski ir ievērot arī pietiekamu distanci.

Turpinot par ziemas un vasaras braukšanas atšķirībām, eksperts norāda: ziemā ceļā pavadām vairāk laika nekā vasarā. «Es šodien no Rīgas uz Jelgavu braucu stundu un 20 minūtes!» tā N.Lagzdiņš, papildinot, ka nereti autovadītāji to piemirst, bet, kad saprot, ka kavēs, sāk skriet. «Tā nav pareizā pieeja. Pirmkārt, braucot ātrāk, palielinās risks iekļūt avārijā, bet arī niecīga sadursme, kaut vai tikai sasists lukturis, liks kavēt vēl vairāk. Otrkārt, iekļūstot sadursmē, spēkrats uz kādu laiku izies no ierindas un tas, visticamāk, radīs diskomfortu.» Lai šoferiem uz ceļa nebūtu panikas, kad auto sāk slīdēt, CSDD drošas braukšanas nodarbības viņiem ļauj izdzīvot šīs situācijas, lai iemācītos reaģēt un rīkoties.

«Šī nodarbība bija vērtīga, un ļaus man turpmāk ziemā uz ceļa justies drošāk – iemācīja pareizi bremzēt un apbraukt šķēršļus. Uzzināju arī, ka nepareizi turu stūri un sēžu – izrādās, arī tas ietekmē šofera spēju vadīt un kontrolēt automašīnu,» vērtē Raimonds ar vairāk nekā 20 gadu šofera stāžu. Nodarbībās interesenti piedalījās ar savām automašīnām, kam tika arī izmērīts riepu protektora dziļums, pievēršot uzmanību arī šim aspektam.

Bezmaksas drošas ziemas braukšanas konsultācijas CSDD organizē sadarbībā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroju.

Foto un video: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti