Meklēšanas forma

Skaidras debesis 4 °C Viegls vējš, 2.3 m/s no ZA
Pirmdiena, 2019. gada 23. SeptembrisVārda dienu svin: Vanda, Veneranda, Venija

VIDEO: Ledus māksla top festivāla apmeklētāju acu priekšā

www.jelgavasvestnesis.lv
Adrenalīns, sāncensības sajūta un spontāni pieņemti lēmumi – tā tēlnieki raksturo procesu, kad uz skatuves notiek ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējumi. Otrajā festivāla dienā pasākuma apmeklētāju acu priekšā 40 minūšu laikā simboliska dueļa laikā skulptūras uz skatuves veidoja un savā starpā sacentās Latvijas un Lietuvas titulētākie ledus tēlnieki Kārlis Īle un Donats Mockus. Redzēt ledus mākslas darbu tapšanas procesu apmeklētāji varēs arī šodien pulksten 17 un 19 Jāņa Čakstes bulvārī.

Ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējuma laikā uz skatuves vienmēr valda spriedze – skatītāji ar interesi vēro, kas un kā top no diviem apjomīgiem ledus kubiem, bet tēlniekiem tas ir profesionāls izaicinājums. Īsā laikā viņiem jārealizē sava ideja, vienlaikus izdarot to ātrāk un labāk nekā sāncensis. «Lai gan man ir liela pieredze kā tēlniekam, strādājot ar dažādiem materiāliem, paraugdemonstrējumi vienmēr ir izaicinājums. Kā mākslinieks es galvā iedomājos ideju, bet laiks, lai to realizētu, ir ļoti īss un jāstrādā ātri. Laikapstākļu ietekmē detaļas nobrūk, nesanāk kā plānots un tev jāpieņem lēmums – kā to labot, kā rīkoties. Tā ir neaprakstāma adrenalīna sajūta,» procesu raksturo lietuviešu tēlnieks D.Mockus, kurš 9. februāra vakara paraugdemonstrējumā veidoja ledus maskas.

Savukārt latviešu tēlnieks K.Īle papildina: paraugdemonstrējumi ir iespēja parādīt cilvēkiem, cik grūti patiesībā ir radīt ledus mākslu. «Tās ir aizkulises, kurās var redzēt procesu no – līdz. Ar visām neveiksmēm un izaicinājumiem,» tā viņš. Jāpiebilst, ka paraugdemonstrējuma laikā K.Īle izvēlējās veidot ļoti sarežģītu konstrukciju – rotējošu skulptūru – tautas deju dejotājas tēlu. Īsi pirms darbs pie skulptūrām bija jābeidz, daļa skulptūras nolūza. Minūtes laikā K.Īle tēlu tomēr «atdzīvināja» un paspēja pabeigt, to atjaunojot. «Tā bija liela spriedze, un jāatzīst, ka šajā brīdī jutu arī lielu skatītāju atbalstu,» vērtē K.Īle. Viņš papildina, ka pirms vairākiem gadiem paraugdemonstrējumi notika, uz skatuves strādājot vienam māksliniekam, un tas noticis daudz mierīgāk, savukārt šobrīd, piedaloties duelī, papildu spriedzi rada sāncensis un viņa pieeja skulptūras izveidē.

Vakar pirmajā paraugdemonstrējumu duelī D.Mockus izveidoja karaļa tēlu, bet K.Īle – sivēnu. Visas skulptūras, kas tapa paraugdemonstrējumu laikā, šodien būs apskatāmas festivāla apmeklētājiem.

Jāpiebilst, ka redzēt ledus mākslas darbu tapšanas procesu apmeklētāji varēs arī šodien pulksten 17 un 19 Jāņa Čakstes bulvārī. Tāpat kā festivāla otrajā dienā, arī šodien paraugdemonstrējumos sacentīsies Latvijas un Lietuvas titulētākie ledus tēlnieki K.Īle un D.Mockus.

Jāatgādina, ka ledus parks Jelgavā šodien būs atvērts no pulksten 10 līdz 22.

FESTIVĀLA PROGRAMMA

Video: Māris Martinsons

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti