Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 9 °C Lēns vējš, 4.8 m/s no R
Otrdiena, 2019. gada 17. SeptembrisVārda dienu svin: Vera, Vaira, Vairis

Atklāts «Laika vilciens»

www.jelgavasvestnesis.lv
Ievadot Jelgavas Pilsētas svētku nedēļu, Ozolskvērā atklāta tēlnieku Māra Gaiļa un Gundara Kozlovska veidotā koka skulptūra «Laika vilciens». Skulptūra tapusi no Ozolskvēra dižozola, kas daudzus gadus bijis skvēra simbols un koka skulptūru simpozija «Otrā elpa» gaitā ieguvis jaunu veidolu.

Turpmāk Ozolskvēra apmeklētājus priecēs teju septiņus metrus gara skulptūra, kas simboliski vēsta par to, ko ozols piedzīvojis savā vairāk nekā 250 gadu ilgajā mūžā.

Uz sešiem laukakmeņiem izvietotās koka skulptūras priekšgalā ir lokomotīve, kas velk trīs stilizētus vagonus – Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torni, kas simbolizē ticību, «Academia Petrina», kas ir izglītības simbols, un Ādolfa Alunāna memoriālo māju, kas simbolizē kultūru. Bet koka stumbrā iestrādātas 14 atzīmes – katra no tām simbolizē kādu notikumu, ko sava mūža gaitā piedzīvojis Ozolskvēra dižozols, piemēram, pirmās augstskolas Latvijas teritorijā atvēršanu 1775. gadā, dzelzceļa līnijas Jelgava–Rīga atklāšanu 1868. gadā, Latvijā pirmās cukurfabrikas atvēršanu 1926. gadā un citus.

Skulptūra tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Zemgales Plānošanas reģiona un «Latvijas valsts mežu» atbalstu.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka 2018. gada vasarā ozolu, kas auga Ozolskvērā līdzās bērnu rotaļu laukumam un pilsētnieku iecienītai atpūtas vietai, pašvaldības speciālisti, arborists un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki atzina par stipri bojātu un bīstamu. Lēmums ozolu nozāģēt tika pieņemts, jo tam bija radušies būtiski sakņu sistēmas bojājumi, iztrupējusi stumbra pamatne ar vairākiem vaļējiem dobumiem pie tās, kuros konstatēta brūnā trupe. Savukārt Jelgavas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes «Pasaciņa» audzēkņi apņēmušies dot otru mūžu Ozolskvēra dižozolam – mazie jelgavnieki salasīja dižkoka zīles un iedēstīja tās melnzemē. Bērnudārzs ir iesaistījies «Latvijas valsts mežu» koku sēšanas un stādīšanas akcijā «Skābeklis», lai bērni jau no mazotnes izprastu, kāds ir koka dzīves cikls. Savukārt aprīļa beigās Lielās talkas laikā, piedaloties pilsētas iedzīvotājiem, Ozolskvērā iestādīts jauns ozols, lai tas šajā vietā turpinātu uzkrāt Jelgavas vēstures un nākotnes liecības.

Video: Māris Martinsons/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti