Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 23 °C Viegls vējš, 2.3 m/s no R
Otrdiena, 2019. gada 20. AugustsVārda dienu svin: Bernhards, Boriss, Rojs

Eksperiments pierāda: ikdienā kustamies par maz

Ģirts Pommers
Pirms trim mēnešiem 30 Jelgavas 4. vidusskolas 3., 5., 9. un 12. klases audzēkņi, kā arī 10 viņu vecāki un skolotāji iesaistījās Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) projekta «Sporto visa klase» aktivitāšu eksperimentā, kurā tā dalībniekiem tika piešķirtas «Garmin» viedaproces, lai fiksētu ikdienā veiktās aktivitātes. Šodien Rīgā notika šī eksperimenta noslēguma pasākums, kurā kļuva zināmi eksperimenta rezultāti. Galvenais secinājums: skolēni, viņu vecāki un skolotāji ikdienā kustas par maz!

«Manuprāt, šī ir tā reize, kad modernās tehnoloģijas motivēja skolēnus būt aktīvākiem un sportiskākiem. Ikdienā gan situācija ir pretēja, jo nekāda dižā sportošana ar viedtālruni rokās nenotiek,» secina Jelgavas 4. vidusskolas sporta skolotāja Nataļja Gorškova.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem, lai cilvēks būtu vesels, ar stipru imunitāti, dienā jānoiet 10 000 soļu vai 7 kilometri, kā arī vismaz stundu jāveic vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes. Kā liecina eksperimenta rezultāti, Latvijas skolēni ikdienā veic mazāk soļu nekā iesaka PVO – 8450, bet skolotāji un vecāki ir vēl kūtrāki, noejot vien trīs ceturtdaļas no vēlamā soļu skaita dienā. Līdzīga situācija vērojama, arī vērtējot fizisko aktivitāšu intensitātes daudzumu: skolēni ik dienu aizvadījuši vidēji 53 minūtes, aktīvi kustoties, bet pieaugušie – 26 minūtes. Turklāt bērnu fizisko aktivitāšu līmenis būtiski samazinās brīvdienās. Eksperiments atklājis arī kādu citu interesantu faktu, proti, 3. un 5. klašu skolēnus, kuru klases nepiedalās projektā «Sporto visa klase» un kuri ik nedēļu skolā aizvada vien divas sporta stundas, viedaproces mudinājušas būt daudz aktīvākiem. Salīdzinot rezultātus ar projektā iesaistīto skolēnu rādītājiem, secināts, ka šie skolēni eksperimenta laikā bijuši tikpat aktīvi, cik «Sporto visa klase» dalībnieki, kuriem sporta stunda ir piecas reizes nedēļā.

Eksperimentā arī noskaidrots, ka, bērniem pieaugot, strauji sarūk gan viņu dienā noieto soļu skaits, gan fizisko aktivitāšu intensitātes minūtes. Piemēram, eksperimentā iesaistītie 3. un 5. klases skolēni ik dienas ne vien veikuši PVO ieteikto fizisko aktivitāšu daudzumu, bet to pat pārsnieguši, savukārt vecāko klašu skolēni bijuši krietni mazkustīgāki un aktivitātes līmenis, tāpat kā pieaugušajiem, bijis mazāks nekā vēlamais.

Fizisko aktivitāšu eksperimenta noslēguma pasākumā tika apbalvoti aktīvākie eksperimenta dalībnieki, kuriem balvas pasniedza olimpieši Mārtiņš Pļaviņš un Ineta Radeviča rokām.

Par visaktīvāko soļotāju kļuva 5.C klases skolniece Vanesa Akšanova, kura vidēji dienā veica 12 tūkstošus soļu, savukārt visaktīvākā kāpēja ir Laura Hofmane, kura vidēji uzkāpa 20,5 stāvus. Par visaktīvāko sportotāju tika atzīta 9.c klases skolniece Luīze Elizabete Ladiga – Korobkova, kura vidēji dienā sportoja 115 minūtes dienā. Kā jau to varēja gaidīt, par visaktīvāko skolotāju kļuva Nataļja Gorškova, bet aktīvākais vecāks – Normunds Hofmanis.

EKSPERIMENTA KOPSAVILKUMS

Foto: publicitātes

 

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti