Meklēšanas forma

Skaidras debesis 6 °C Lēns vējš, 4 m/s no DA
Otrdiena, 2019. gada 19. NovembrisVārda dienu svin: Elizabete, Liza, Līze, Betija

Stadionu izmantošanas kultūra pakāpeniski uzlabojas

Ilze Knusle
Šovasar Jelgavā rekonstruēti trīs stadioni – pie Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas un Jelgavas 4. sākumskolas. Kaut arī primāri tie paredzēti pilsētas izglītības iestāžu un Bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņiem mācību un treniņu procesa nodrošināšanai, ir arī brīvpieejas laiks, kad stadionus izmantot var ikviens pilsētnieks. Pirmajos mēnešos tie bijuši ļoti pieprasīti. Lai jaunā sporta infrastruktūra kalpotu ilgāk, ir izstrādāti pašvaldības saistošie noteikumi, kas nosaka stadionu izmantošanas kārtību. Gan skolās, gan paši stadiona apmeklētāji novērojuši: ja vasarā sportotāji vēl mēdza grēkot, tad nu disciplīna pakāpeniski uzlabojas un iedzīvotāji sāk saprast, ka publiskās sporta infrastruktūras tehniskais stāvoklis ir atkarīgs no tā, cik paši saudzīgi pret to izturēsies.

Noslēdzoties stadionu rekonstrukcijai, vasarā tie bija pieejami bez laika ierobežojuma, tomēr, sākoties mācību gadam, tajos notiek sporta stundas. Lai regulētu stadionu izmantošanas kārtību un netiktu traucēts skolēnu mācību un treniņu process, tika izstrādāti Jelgavas pašvaldības saistošie noteikumi Nr.19-18 «Par sabiedrisko kārtību Jelgavas pilsētas pašvaldības izglītības iestāžu sporta laukumos», kas stājās spēkā 7. septembrī. «Mūsu ikdienas pienākumos ietilpst arī stadionu apsekošana. Šobrīd akcents tiek likts uz preventīvo darbu un informēšanu – cilvēki vispirms jāiepazīstina ar noteikumiem, lai sabiedrībā veidotos izpratne par to, kā jāuzvedas publiskā sporta laukumā, kā jāizturas pret inventāru un citam pret citu,» norāda Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Reksce, papildinot, ka šie jautājumi tiek pārrunāti arī visās pilsētas skolās.

Pie stadioniem paredzēts izvietot informatīvus stendus ar apmeklētājiem būtisku informāciju. Par stadionu apsaimniekošanu atbild Jelgavas Izglītības pārvalde sadarbībā ar Sporta servisa centru.

Domāti arī iedzīvotājiem

«Lai gan stadioni atrodas pie skolām, tie paredzēti visiem Jelgavas iedzīvotājiem, ne tikai mūsu skolēniem, bet ne visi to saprot. Piemēram, mums stadionā ne tikai notiek sporta stundas, bet uzturas arī bērni, kas paliek pagarinātās dienas grupā. Reiz kāds vecāks uzdeva jautājumu: ja pēcpusdienā uz stadionu nāks vingrot sveši bērni, mūsējiem būs jāstāv rindā? Mēs par to daudz runājam un skaidrojam, ka stadions ir liels, tajā ir dažādas iespējas un, ja vingrošanas rīki ir aizņemti, var skriet vai darīt ko citu,» stāsta Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas direktore Valentīna Maido.

Lai netiktu traucēts mācību darbs, katram stadionam ir noteikts brīvpieejas laiks, kas saskaņots ar stadiona noslogojumu, – pilsētniekiem stadioni pieejami agri no rītiem un vakaros, kā arī brīvdienās. «Vasarā bija pat gadījumi, kad jaunieši spēlēja basketbolu līdz vieniem pusdiviem naktī,» saka Jelgavas 4. sākumskolas direktore Agita Lundberga.

Visi ieinteresēti, lai kalpotu ilgāk

Viens no lielākajiem publiskās infrastruktūras izaicinājumiem ir saglabāt to tehniskā kārtībā. «Jo kārtīgāki un apzinīgāki mēs būsim, jo šī infrastruktūra ilgāk mums visiem kalpos,» uzsver Sporta servisa centra direktors Juris Kaminskis. Tomēr allaž ir kāds, kas neievēro vai pārkāpj noteikumus un savas personīgās intereses izvirza augstāk par sabiedrības interesēm.

Jaunajos stadionos visvairāk tiek grēkots ar mīkstā seguma bojāšanu – braucot pa to ar velosipēdu, skrituļslidām, skrejriteni, pat motorolleri, staigājot ar augstpapēžu kurpēm vai nūjojot. Šī problēma vasaras beigās īpaši aktuāla bija stadionā pie Valsts ģimnāzijas – tā kā mācības skolā vēl nenotika, vārtiņi, kas atrodas Ūdensvada ielas pusē un ved tieši uz trenažieru, strītbola un pludmales volejbola laukumiem, bija slēgti, bet daudzi iebrauca stadionā ar velosipēdu pa otru pusi un minās pāri skrejceļam. Kopš mācību gada sākuma vārtiņi ir atvērti un šādas situācijas vairs nav novērotas. «Mīkstais segums paredzēts skriešanai, sporta spēlēm un ieklāts arī trenažieru laukumos. Ja pa to braukā vai staigā ar spiciem papēžiem, tas sāk plaisāt un ātrāk nolietojas,» skaidro J.Kaminskis.

Tāpat saudzīgais režīms ir Valsts ģimnāzijas un Tehnoloģiju vidusskolas futbola laukuma zālienam – zālei jāieaugas, tāpēc tos līdz nākamā gada vasarai izmantot nevar. Zālienā izvietotas brīdinājuma zīmes, un skolās nav novērots, ka tas tiktu bojāts. 

Kārtībai līdzi seko kamerās

Tāpat daļai cilvēku joprojām problēmas rada savākšana aiz sevis – lai gan stadionos ir izvietotas atkritumu urnas, reizēm tajos mētājas papīri, plastmasas pudeles un citi atkritumi. Kārtībai līdzi seko arī skolu dežuranti, kuri nepieciešamības gadījumā izsauc Pašvaldības policiju. Jelgavas 4. sākumskolā un Valsts ģimnāzijā ir arī videonovērošana, savukārt Tehnoloģiju vidusskolā to plānots ieviest šī mācību gada laikā.

Jāpiebilst, ka pašvaldības saistošie noteikumi attiecas uz visiem pilsētas izglītības iestāžu sporta laukumiem, tomēr aktuālāk tas ir rekonstruētajos stadionos, kuri ir ļoti apmeklēti. «Nekas un nekad nav pasargāts no kaitniekiem, tomēr gribas cerēt, ka uz stadionu iet tikai tie cilvēki, kuri vēlas sportot,» rezumē J.Kaminskis.

 

Velosipēdi kārtīgi nolikti zālē līdzās mīkstajam trenažieru laukuma segumam, turpat arī mantas, kamēr paši jaunieši izmanto Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas stadiona vingrošanas ierīces. «Mēs te nākam gandrīz katru dienu, jo šeit ir vingrošanas rīki,» saka Iļja no 5. vidusskolas un Aleksandrs no 6. vidusskolas. Lai gan sanāk mērot diezgan lielu attālumu, jaunieši atzīst, ka ir tā vērts, jo stadionos, kas viņiem būtu tuvāk, šādu iespēju nav.

«Veselībai nepieciešama regulāra fiziska slodze. Mēs ar vīru esam iecienījuši braukšanu ar velosipēdu un skriešanu. Skriet nākam uz Jelgavas Valsts ģimnāzijas stadionu, jo tas mums ir tuvu un arī skriet ir ērti,» atzīst Marija Nelsone, kura Valsts ģimnāzijas sporta laukumu izmanto ļoti bieži, jo ikdienā strādā ģimnāzijā par sporta skolotāju. «Septembra sākumā bija daži gadījumi, kad pa dienu, kamēr skolēniem šeit notika sporta stundas, atnāca kāds pieaugušais. It kā tas netraucēja, bet drošības apsvērumu dēļ nav pieļaujams, ka stadionā ir nepiederoša persona. Tagad, norādot laikus, kad stadions pieejams pilsētas iedzīvotājiem, tas ir atrisināts,» spriež Marija.

Jelgavas 4. sākumskolas mākslīgā seguma futbola laukums ir ļoti pieprasīts – vakaros un brīvdienās tas gandrīz vienmēr ir aizņemts, pat neskatoties uz lietu un vēsu laiku. «Mēs dzīvojam blakus un, kad ir brīvs laiks, nākam uz stadionu,» saka Reinis un Jegors. Viņi novērojuši, ka reizēm jauniešu kompānijas, kas te spēlē bumbu, atstāj aiz sevis izmētātus atkritumus, lai gan miskaste ir vien dažu desmitu metru attālumā. «Vienreiz grupiņai aizrādījām, lai neatstāj kruasāna iepakojuma papīrus, bet viņi tā arī aizgāja. Tad paši tos papīrus savācām,» stāsta zēni, norādot, ka reiz arī uz futbola laukuma redzējuši samētātus ābolus.

«Kopš stadions atjaunots, regulāri nākam te spēlēt strītbolu. Dēlam Emīlam tā iepatikās, ka viņš šogad sāka trenēties basketbolā,» stāsta Kristīne. Vasarā bijuši gadījumi, kad jaunieši brauca pa mīksto segumu ar skrituļslidām, tomēr tagad pie ieejas ir izmantošanas noteikumi un nekas tāds vairs nav novērots.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti