Meklēšanas forma

Daļēji apmācies -2 °C Mērens vējš, 6 m/s no DA
Sestdiena, 2019. gada 23. NovembrisVārda dienu svin: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

BMX aug spēcīga jaunā paaudze

Ilze Knusle
Jelgavas BMX braucēji aizvadījuši «SMS Credit» čempionāta 4. posmu Burtnieku novadā, kurā izcīnītas 14 medaļas – kluba vēsturē tas ir rekords vienās sacensībās izcīnīto medaļu skaita ziņā. Teju katrās sacīkstēs uz goda pjedestāla kāpj māsas Paula un Emīlija Zavinskas, kurām arī šoreiz attiecīgi sudraba un zelta medaļa. BMX arvien populārāks kļūst arī meiteņu un sieviešu vidū, un, kā atzīst Jelgavas treneris Uldis Balbeks, Paulai un Emīlijai šis sporta veids padodas.

Sacensībās Burtnieku novadā Emīlija kāpa uz augstākā pjedestāla pakāpiena 9–10 gadu veco meiteņu grupā, savukārt Paula izcīnīja sudraba godalgu G15+ meiteņu grupā. Treneris norāda, ka Paulai nākammēnes apritēs 13 gadi un šosezon viņa startē ar divus gadus vecākām meitenēm. Grupas līdere valmieriete Līva Lizete Glāzere šobrīd pasaulē ir ceturtā savā vecuma grupā, un ar viņu cīnīties ir grūti. «Lai arī katras sacensības Paulai izvēršas par nopietnu cīņu, tā viņai ir ļoti laba pieredze, jo labāk ir cīnīties ar spēcīgāku pretinieku, nevis braukt pa priekšu vājākiem,» norāda treneris, piebilstot, ka P.Zavinska šosezon pasaulē sava vecuma grupā ir piektā labākā. «Sezona man iesākās ļoti bēdīgi, jo treniņnometnē Francijā kritu un savainoju elkoni – tas man liedza piedalīties Eiropas kausa pirmajos divos posmos Itālijā. Bet tagad trauma ir sadziedēta un parādās arī pirmie sasniegumi,» stāsta P.Zavinska.

Trenējas septiņus gadus

BMX Paula nonāca, kad viņai tuvojās seši gadi. «Viņa bija ļoti enerģiska, tāpēc ar vīru nospriedām, ka jāatrod meitai kāda sportiska nodarbe. Kādā siltā vasaras dienā bijām sarunājuši pamēģināt divus pilnīgi pretējus sporta veidus. Es gribēju, lai meita nodarbojas ar kaut ko sievišķīgu un pieteicu viņu uz tenisa treniņu, savukārt tētis izvēlējās BMX, jo Paulai ļoti patika braukt ar velosipēdu,» stāsta Paulas mamma Ieva Zavinska.

Lai gan šis sporta veids meiteni aizrāva no pirmā treniņa, panākumi nesekoja uzreiz – vispirms bija jātiek galā ar bailēm un jāsaprot, ka šajā sporta veidā ļoti svarīgi ir apdzīt konkurentus. «Var teikt, ka pirmajā sezonā Paula tikai vizinājās pa trasi. Pirmie īstie panākumi viņai bija astoņu gadu vecumā, kad labi nostartēja gan Eiropas, gan pasaules čempionātā,» stāsta mamma.

Paula atzīst, ka šajā sporta veidā viņu saista tas, kas var piedalīties sacensībās gan Latvijā, gan citviet pasaulē, rezultāti un iespēja satikties ar citiem BMX braucējiem. Tāpat viņai saistoši šķiet tas, ka treniņos arvien tiek apgūts kaut kas jauns, piemēram, pēdējā laikā viņa strādā pie tā, lai uzlabotu savu startu.

Ievelk māsu

Šosezon ļoti veiksmīgi startē arī Paulas māsa Emīlija, kurai ir 10 gadi. «Emīlijas ceļš uz šo sporta veidu bija līdzīgs citu BMX braucēju brāļiem vai māsām – viens sāk trenēties, un ar viņu jau allaž kopā ir gandrīz visa ģimene, jādodas kopā uz treniņiem, sacensībām. Un ir diezgan likumsakarīgi, ja arī brāļi vai māsas sāk braukt. Emīlija BMX pamēģināja septiņu gadu vecumā. Un tad Paulas trenerim Uldim radās doma, ka Emīlija varētu izlīdzēt BMX klubam un piedalīties svarīgās klubu reitingu sacensībās savā vecuma grupā, kurā «Mītavas kumeļiem» tobrīd nebija braucēju,» stāsta I.Zavinska.

Tiesa, lai gan šosezon Emīlija rāda ļoti labu sniegumu, meitene nākamgad plāno ņemt pauzi un nopietnāk pievērsties savam otram vaļaspriekam – dejošanai, jo vēlas piedalīties Skolēnu dziesmu un deju svētkos, kas notiks 2020. gada vasarā.

Burtniekos – sezonas rekords

«SMS Credit.lv» BMX čempionāta 4. posmā Burtnieku novadā Jelgavas sportisti izcīnīja 14 medaļas – četras zelta, sešas sudraba un četras bronzas. Zeltu izcīnīja E.Zavinska, Oskars Mežaraups 12–16 gadu veco krūzeru braucēju grupā, Markuss Soļims 10 gadu veco zēnu grupā un Ilvis Hugo Eihentāls 14 gadu veco puišu grupā. Sudrabs – P.Zavinskai, Alvim Lānso 30+ krūzeru grupā, Uvim Pilienam septiņus gadus veco zēnu grupā, Renāram Želvim astoņus gadus veco zēnu grupā, Rinaldam Bārim deviņus gadus veco zēnu grupā un Reināram Pavlovam 12 gadus veco puišu grupā. Savukārt bronzas medaļu izcīnīja Olga Manaeva 9–10 gadu veco meiteņu grupā, Ģirts Jonkus 30+ krūzeru grupā, Raimo Soldāns sešus gadus veco zēnu grupā un Alise Želve 7–8 gadus veco meiteņu grupā.

«Šobrīd Jelgavā dominē braucēji vecumā līdz 14 gadiem, un daudzi no viņiem ir līderi savā grupā. Burtnieku novadā mums izdevās uzstādīt jaunu rekordu pēc vienās sacensībās izcīnīto medaļu skaita – 14! Pērn rekords bija 10 medaļas, bet šogad mūsu braucēji ir progresējuši, un šosezon vidēji katrās sacensībās izcīnām desmit medaļas,» stāsta treneris. Viņš skaidro, ka BMX ir ļoti dinamisks sporta veids un lēmums trasē jāpieņem sekundes simtdaļās, kas jaunajiem sportistiem nav viegli un ir vēl jāmācās, tāpēc gadās arī kļūdaini lēmumi, nogulēti starti un kritieni. «BMX vienlaikus jādomā gan par to, kā tu pats brauc un kādas būs sekas tavai rīcībai, gan par to, kas notiek tev priekšā un aiz muguras, jo citu sportistu lēmumi var ietekmēt arī tevi,» skaidro U.Balbeks.

Priekšā sezonas nozīmīgākie starti

Šobrīd aizvadīti četri no septiņiem «SMS Credit.lv» čempionāta posmiem, bet tagad sportistiem būs neliels pārtraukums pirms sezonas svarīgākajām sacensībām. Pirmais no tiem būs Latvijas čempionāts, kas notiks 6. jūlijā Valmieras jaunuzbūvētajā trasē, kurā nedēļu vēlāk norisināsies arī Eiropas čempionāts. «Pēc Jāņiem dosimies izmēģināt jauno Valmieras trasi – ir jāizmanto iespēja, ka varam iepazīt trasi pamatīgāk. Parasti Eiropā treniņi notiek divas dienas pirms sacensībām, kad sportists var izbraukt apmēram 12 apļus, mēģinot atcerēties trases nianses,» stāsta treneris. Viņš norāda, ka no Jelgavas Eiropas čempionātā šogad varētu startēt nedaudz vairāk par 20 sportistiem. Savukārt Pasaules čempionāts norisināsies no 23. līdz 28. jūlijam Beļģijā.

Jāpiebilst, ka I.H.Eihentāls būs vienīgais, kurš pārstāvēs Jelgavu Latvijas Jaunatnes olimpiādē, kas no 5. līdz 7. jūlijam norisināsies Jelgavā.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti