ARTICLE AD BOX
Dienas vidū Dobeles slimnīcā desmit minūšu laikā dežurējošajam ķirurgam nākas balansēt starp vairākiem pacientiem vienlaikus. "Ārstiem ir slodze, jo terapijas nodaļā tikai viens ārsts un ķirurgi, traumatologi arī uz visām pusēm tiek raustīti," pastāstīja SIA "Dobeles un apkārtnes slimnīca" sanitāre Sanita Logina.
Vislielākais pacientu pieplūdums ir brīvdienās un naktī uz pirmdienu. Protams, izvēle ir reģionu slimnīcām no šiem speciālistiem neatteikties, taču viņu palikšana nakts stundās dežurposteņos gulsies uz pašu slimnīcu tā jau spiedošā budžeta rēķina.
"Ja slimnīcai jānodrošina diennakts režīmā ginekoloģiskā palīdzība, ķirurģiskā palīdzība un dzemdību palīdzība, tad nešaubīgi anesteziologs ir nepieciešams," sacīja SIA "Dobeles un apkārtnes slimnīca" valdes loceklis Leons Zariņš.
Ministrijas potenciālais plāns liktu Dobeles slimnīcas smagākos pacientus vest uz tuvāko, augstāka līmeņa medicīnas iestādi. Tā ir, piemēram, vairāk nekā 30 kilometru attālā Jelgava.
"Skaidrs, ka anesteziologa-reanimatologa noņemšana no dežūrārsta posteņa Dobelē vai Tukumā, arī Tukumā tas tiek plānots darīt, vai šī paša ķirurga noņemšana Bauskā noteikti palielinās mūsu uzņemšanas nodaļas noslogojumu, kas būtu pēc šo potenciālo lēmumu pieņemšanas," sacīja SIA "Jelgavas slimnīca" valdes loceklis Kārlis Smilga.
"Ar asiņošanu vest uz Jelgavu var, bet, ja ir smaga asiņošana, tad ir, kur tuvāk. Ja plus pusstunda, paliks cilvēks smagākā stāvoklī, ja izdzīvos," skaidroja Dobeles un apkārtnes slimnīcas ķirurgs Romans Kasmiņins.
Jelgavas slimnīcā pauda, ka pie šādiem lēmumiem notiks vienīgi darbinieku un pacientu nesaprātīga rotācija. "Runājot par potenciālo ietaupījumu, ir jāsaprot – ja mums šodien ir 115 un nāks klāt vēl 20 pacienti, tas nozīmē to, ka
tas ķirurgs, kas nedežūrēs Bauskā, dežūrēs pie mums, tikai pacients ceļos pa Latviju," sacīja Smilga.
"Ja tauta prasīs, ka vajag mediķus, – ne jau valdībai vajag mediķus, mediķus vajag tautai, tad tuvākais tie 33 km – Jelgava, tuvākā vieta," pastāstīja Dobeles slimnīcas uzņemšanas nodaļas pacients Ārvaldis.
Kāda Dobeles slimnīcas darbiniece pastāstīja, ka uz turieni ved pacientus no Saldus, Tukuma un pat Kuldīgas. Pēc traumas apstrādes naktī laukā nevienu nemet, piedāvā kaut vai kušeti, kur palikt.
"Dobeles slimnīca viennozīmīgi neatkarīgi no tā, kāds būs finansiālais ietvars šim pasākumam, neatteiksies no anesteziologa-reanimatologa," norādīja Zariņš.
Bažas pauda arī Bauskas slimnīcas vadība, sakot – ja viņu pacientus naktī vedīs uz Jelgavu, tad nav saprotams, kā pacienti no Bauskas pierobežas nakts stundā mēros ceļu uz mājām no Jelgavas.
Par plānotajām reformām Veselības ministrija vēl diskutēs 30. maijā.
KONTEKSTS:
Reģionālo slimnīcu bažas saistītas ar izskanējušo, ka ministrija paredz reģionālo slimnīcu uzņemšanas nodaļās atteikties no diennakts ķirurgu, anesteziologu/reanimatologu dežūrām, kam slimnīcas nepiekrīt. Vēlāk sarunās precizēts, ka bez šī profila ārstiem slimnīcas nepaliks.
Veselības jomai šā gada budžetā papildus novirzīs 85,8 miljonus eiro, no kuriem vislielāko daļu paredzēts novirzīt mediķu atalgojuma celšanai un onkoloģijai. Nozare uzskata, ka papildus tam būtu nepieciešami vēl aptuveni 220 miljoni eiro.
Slimnīcu biedrība un mediķu arodbiedrība prasīja Saeimai rast papildu naudu, brīdinot, ka augustā, septembrī var nākties slēgt plānveida pacientu pieņemšanu. Premjers Krišjānis Kariņš uzdeva visām ministrijām līdz 26. maijam pārskatīt izdevumus, lai rastu nepieciešamo papildu finansējumu veselības aprūpes un izglītības nozarēm.
Kļūda rakstā?
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!