Prasība pēc Covid-19 sertifikāta var apturēt politisko renesansi Jelgavas novadā

2 years ago 2717
ARTICLE AD BOX

Prasība pēc Covid-19 sertifikāta var apturēt politisko renesansi Jelgavas novadāEdgars Kupčs/Latvijas Radio00:00 / 04:12

Līdz pat iepriekšējai novadu reformai Aldis Jēgeris un Dzintars Lagzdiņš bija Jelgavas novada Juridiskās nodaļas divi vienīgie juristi. Katrs mēnesī pelnīja ap tūkstoti [toreiz] latu. Pēc reformas dome sarīkoja klusu juridisko pakalpoju konkursu, kurā vienīgais dalībnieks bija abu juristu tikko nodibināta firma. Līdz ar izdevīgo darījumu katrs jurists varēja tikt pie gandrīz trim tūkstošiem latu mēnesī.

Novada domes pārstāve Dace Kaņepone atzīst, ka par šo gājienu pašvaldība saņēmusi daudz kritikas. "Plašsaziņas līdzekļi vai opozīcijas deputāti mēdz pārmest izmaksu kopumu. Taču audita ziņojums, kas tika iesniegts arī deputātiem, skaidri atspoguļo faktu, ka, salīdzinot apkalpojamo iestāžu skaitu, ņemot vērā arī atlīdzības fondu,

Jelgavas novada pašvaldība līdz šim ir īstenojusi saimnieciski izdevīgu izvēli," stāstīja Kaņepone.

Juristu privātfirmas un novada domes sadarbību nespēja iespaidot domes opozīcija, kuras pārstāvis pensionārs Kārlis Rimša protestu izrādīja, 31 domes sēdi nostāvot kājās. Abi juristi domes vārdā bieži nostājās pret novada iedzīvotājiem, cenšoties atņemt godprātīgi iegūtu zemi, citai ģimenei liekot nojaukt it kā nelikumīgi uzceltu mājiņu vai tiesājoties pret pagastļaudīm, kas iebilda pret cūku kompleksa ienākšanu ciematā. Dome juristiem ik gadu maksāja 114 tūkstošus eiro, bet juristi privātās nepatikšanās aizstāvēja arī ilggadējo novada galvu – "zaļzemnieku" Ziedoni Cauni.

Tagad, pēc otrās novadu reformas, pret juristu firmu iebilda arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

"Tas darbs, kas tiek darīts, ir arī saistībā ar dažādām domes komiteju, komisiju, darba grupu apkalpošanu. Tā ir iekšējā darba organizācija, kas tiešām domei būtu jānodrošina pašiem. Un arī dažādu iekšējo, ārējo normatīvo aktu projektu sagatavošana, administratīvo aktu projektu sagatavošana.

Tādas lietas, ko patiesībā nevar nodot deleģēšanai. Mēs par to bijām arī norādījuši,"

stāstīja ministrijas valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.

Būtībā ministrija atzīst, ka ilgus gadus vienas privātfirmas ietekme uz domes lēmumiem ir bijusi pārāk liela. No pašvaldības pārstāves Kaņepones teiktā izriet, ka, ieskaitot nodokļus, dome abiem katru mēnesi pārskaitījusi gandrīz desmit tūkstošus eiro jeb vairāk nekā miljonu eiro 12 gadu laikā.

Kaņepone sacīja, ka nauda iztērēta, "lai apkalpotu gan 44 pašvaldības iestāžu darbu, piedalītos darba grupās, saistošo noteikumu izstrādē, lēmuma projektu gatavošanā un arī dalībai tiesvedībās un normatīvo aktu izstrādē".

Jaunajā reformā Jelgavas novadam apvienojoties ar Ozolnieku novadu, juristu aizdomīgie pakalpojumi raisīja politiski saspīlētu gaisotni, jo deputātu jaunpienācēji izjauca būtisko Zaļo un Zemnieku savienības domnieku pārsvaru un bezierunu paklausību ilggadējam mēram Caunem. Tā vērtē novada domes opozicionārs Madars Lasmanis no "Latvijas attīstībai".

"Es jau to teicu pirms 1. jūlija, bet tie, kas ienāca – jauni deputāti no Ozolniekiem – ticēja, ka tā nevar būt. Ka domi reāli vada ārpakalpojumu speciālisti – dod komandas, vada sapulces, visu saskaņo. Un tas, protams, rada diskomfortu politiķiem, un viņi nevēlas būt privāta kompānija, balsošanas mašīna.

Tāpēc koalīcija šobrīd sašķīda. Tikai tāpēc, ka koalīcijas vadītājs nav Caunes kungs, bet koalīcijas vadītājs ir Dzintars Lagzdiņš.

Tā ir tā problēma, kāpēc vispār ir šis samilzums radies," stāstīja Lasmanis.

Ar deputātu vairākumu šomēnes nolemts līgumu ar juristiem Lagzdiņu un Jēgeru lauzt. Abiem domes telpas jāpamet. Taču obligātās vakcinācijas noteikums var apturēt politisko renesansi Jelgavas novadā, jo trīs nepotētiem deputātiem nācies nolikt pilnvaras, bet viņu vietā nāks "zaļzemnieku" varai lojālāki. Tāpēc deputāts Lasmanis uzskata, ka nav izslēgta iespēja par domes lēmuma mainīšanu.

"Mums ir politiska krīze. Mainās proporcijas cilvēkos, kas uzskata, ka Ziedonis Caune ir viens vērtīgs domes vadītājs!" uzsvēra Lasmanis.

Pat ja domes vairākums lēmumu nemainīs un no juristiem ārpakalpojumā atteiksies, vienpusējā līguma laušana novada nodokļu maksātājiem var izmaksāt ievērojamus tēriņus, jo juristi jau pateikuši, ka bez cīņas domi nepametīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article