Meklēšanas forma

Lietusgāzes 11 °C Vēja vēsma, 1.4 m/s no R-ZR
Ceturdiena, 2019. gada 19. SeptembrisVārda dienu svin: Verners, Muntis

Zemgales Olimpiskajā centrā – kaķi no deviņām valstīm

Anastasija Miteniece
Šodien Zemgales Olimpiskajā centrā (ZOC) atklāta astotā specializētā kaķu izstāde «Jelgavas kaķis 2018», kurā apskatāmi vairāk nekā 200 šķirņu kaķi no Baltijas valstīm, Somijas, Itālijas, Nīderlandes, Beļģijas, Krievijas un Baltkrievijas. Šodien apmeklētāji aicināti nobalsot par izstādes favorītu, bet rīt pulksten 14 izstādē tiks paziņots titula «Jelgavas kaķis 2018» ieguvējs.

Šogad izstādē piedalās dažādu šķirņu kaķi no dažādām valstīm – daudzi no tiem jau ir Jelgavas izstādes veterāni un piedalās jau sesto un septīto gadu, savukārt ir arī vairāki jaunpienācēji, kuriem izstāde ir jauna pieredze. Piemēram, meinkūnu šķirnes runča Antaresa saimniece stāsta, ka izstādē piedalās pirmo reizi. «Lai gan esam jelgavnieki un par šo izstādi zinām jau gadiem, iepriekš nav sanācis būt dalībnieku lomā. Mūsu runcim šobrīd ir astoņi mēneši, un nolēmām startēt,» norāda jelgavniece Kristīne Bogdane, papildinot, ka šobrīd viņas mīlulis sver ap septiņiem kilogramiem. Saimniece stāsta, ka meinkūnu šķirne nāk no Amerikas laukiem, kur viņi vēsturiski bija mednieki, kas ķēra lauku žurkas. «Mūsu runcim vēl ir kaķēna sindroms – viņš ir samērā bailīgs. Piemēram, uzkāpj kokā, bet baidās nokāpt,» tā viņa.

Savukārt Anastasija Bariševa Jelgavas kaķu izstādē piedalās jau piekto gadu. Viņai pieder kaķu audzētava «RigaVipCattery», kurā šobrīd ir ap 30 mīluļu. Uz izstādi Jelgavā no audzētavas šodien ceļojuši gan meinkūni, gan Kanādas sfinksi. «Man kaķi ir kā bērni – katrs ir īpašs. Piemēram, Kanādas sfinksi ir kā mazuļi – viņiem nav spalvu, tādēļ katru dienu viņiem vajadzīga palīdzība, lai no austiņām, deguna un acīm iztīrītu putekļus, kuri sakrājas dienas laikā. Ir vēsturisks pieņēmums, ka sfinksi saistīti ar Ēģipti, un tiek lēsts, ka šai kaķu šķirnei ir īpašas aizsardzības un pat dziedniecības spējas,» stāsta runču saimniece. «Mājās esam daudzkārt pārliecinājušies – ja kādam kaut kas sāp, runcis atnāks un sēdēs tik ilgi, kamēr sāpes būs kliedētas,» tā viņa. Šāda mājas sarga – Kanādas sfinksa – cena ir no 700 līdz 1000 eiro. «Šiem kaķiem piemīt arī sava veida augstprātība – ja viņi vēlas iziet ārpus mājas, bet, piemēram, redz, ka zāle ir slapja, viņi šaubās, vai jāiet,» stāsta saimniece, papildinot, ka viņas mīlulis sfinkss tādās situācijās var uzlēkt uz muguras meinkūnam, lai tikai nevajadzētu saslapināt ķepas. 

Savukārt ikgadējie izstādes dalībnieki no Skribānu ģimenes stāsta, ka pēc viņu runča Tarika uzvaras izstādē «Jelgavas kaķis 2014», bijuši divus gadus ilgā atvaļinājumā. «Esam atgriezušies dalībnieku pulkā. Šogad gan Tariks palika mājās, bet esam šeit ar citu Ņevas maskarādes šķirnes pārstāvi – Zeju,» stāsta Jūlija. «Šī kaķu šķirne ir ļoti pateicīga ģimenēm ar bērniem. Man ir gadu un trīs mēnešus vecs dēliņš, un kopā ar kaķi viņi spēlē bumbu,» tā viņa, papildinot, ka mīlulis pacietīgi ļaujas arī dēliņa apkampieniem. J.Skribāne piebilst, ka Ņevas maskarādes šķirnes kaķus vienmēr var atšķirt pēc divām pazīmēm – zilām acīm un maskas uz purniņa. Savukārt īsspalvainā eksota šķirnes kaķa īpašniece Jurga no Igaunijas uzsver, ka viņas šķirnes kaķis būs piemērots ģimenēm, kurām patīk miers un klusums – šādas šķirnes kaķis ir ļoti kluss, mierīgs, gandrīz nemaz neņaud un daudz guļ.

Izstādē plašā klāstā piedāvātas daudzveidīgas pazīstamas un arī retāk sastopamas kaķu šķirnes – Devonas rekss, britu īsspalvainais, Bengālijas, Burma, Kartēzijas, Abesīnijas, Ēģiptes mau, Krievijas zilais un citi. Lai gan katrai kaķu šķirnei ir savas izskata un rakstura īpatnības, portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie kaķu saimnieki atzīst, ka viņu mīluļi pēc rakstura nedaudz līdzinās suņiem – pieķeras saimniekiem, ne mājai, ir ļoti draudzīgi, vienmēr grib būt kopā ar ģimeni un daži pat atnes bumbiņu, līdzīgi kā to dara suņi. Tāpat ZOC apskatāmi arī citi dzīvnieki: baloži, melnās vistas, dažādi grauzēji un plaša eksotisko papagaiļu kolekcija. Izstādē piedalās arī dažāda izmēra un krāsas truši, un apskatāmas arī vairākas šinšillas no lielākās Latvijas šinšillu audzētavas «Olga Chins chinchillas» Jūrmalā. 

Jāpiebilst, ka šodien izstāde turpināsies līdz pulksten 17, savukārt svētdien – no pulksten 10 līdz 15. Šodien apmeklētājiem ir iespēja ne tikai apskatīt kaķus, bet arī uzzināt par kaķu šķirnēm prezentācijās. Šodien prezentācija ir paredzēta pulksten 14. Savukārt pulksten 15 apmeklētāji tiks aicināti uz viktorīnu par šinšilām. Ieejas biļetes cena izstādē – trīs eiro, skolēniem, studentiem un pensionāriem – 1,50 eiro, bet pirmsskolas vecuma bērni izstādi var apmeklēt bez maksas.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti