Meklēšanas forma

Lietus 20 °C Viegls vējš, 2.3 m/s no DR
Svētdiena, 2019. gada 21. JūlijsVārda dienu svin: Meldra, Meldris, Melisa

Vecpilsētas ielā ienāk senlatviešu Ziemassvētki

Jana Bahmane
Šovakar vairāki desmiti jelgavnieku Vecpilsētas ielā izzināja mūsu senču ziemas saulgriežu svinēšanas tradīcijas, kopīgi dziedot dziesmas, griežoties dančos un ejot rotaļās. «Šodien Ziemassvētki dauziem ir ģimenes svētki – laiks, kad kopīgi sapulcēties pie skaisti klāta galda un iepriecināt vienam otru ar dāvanām. Bet šis pasākums parāda, ka mūsu senču ziemas saulgriežu svinības caurvija daudz interesantu un jēgpilnu tradīciju, un svētku mielasts nebūt nebija primārais,» vērtē pasākuma apmeklētājas Aija un Māra.

Līksmais pasākums «Senlatviešu Ziemassvētki ienāk Vecpilsētā» pie ugunskura Vecpilsētas ielā pulcēja lielus un mazus interesentus – daži svētku dalībnieki bija tērpušies tradicionālās maskās, citi – slēpošanas kostīmos, lai siltāk, bet visi kopā vienojās kopīgās aktivitātēs.

Savukārt turpat netālu, Jelgavas Pensionāru biedrības telpās, interesentiem bija iespēja piedalīties dažādās radošajās darbnīcās. Jelgavnieki šovakar darināja dzijas lelles un auduma eņģelīšus, māla eglītes un citus svētku rotājumus. Tāpat bija iespēja apgleznot piparkūkas. «Mēs pārstāvam radošu profesiju – esam kurpnieki, tādēļ arī labprāt piedalāmies rokdarbu darbīcās. Vecpilsētas ielā šovakar skan jaukas dziesmas un ir līksmas dejas, vienīgi žēl, ka nav vairāk cilvēku – īpaši bērnu. Mums ļoti patīk šādi pasākumi, tādēļ arī šoreiz uz Vecpilsētas ielu devāmies taisnā ceļā no darba,» atklāj jelgavnieki Juris un Svetlana.

Arī rokdarbnieku kluba «Zelta rokas» dalībnieces, kuras šovakar interesentiem mācīja dažādus rokdarbus, uzskata, ka šāda veida pasākumi mūsdienās ir nepieciešami, lai nezaudētu senču atstāto mantojumu. «Atminos, ka 1950. gados, kad biju aptuveni piecus gadus veca, Vecpilsētas ielas galā, kur šobrīd atrodas Dobeles vārti, bija autoosta. Kādreiz šeit bija pussabrukušas mājas, pavisam cita vide, bet šobrīd jau viss tiek sakopts, sakārtots. Man ir prieks, ka Vecpilsētas ielā notiek arī pasākumi, kas māca tradīcijas,» savās pārdomās dalās jelgavniece Svetlana. Viņa un citas «Zelta roku» biedres uzskata, ka ārzemju tradīcijas kā helovīns un citas šodien aizēno mūsu pašu vērtības, bet, organizējot šādus pasākumus, ir iespēja to mainīt.

Svētki dalībnieki varēja ne vien sasildīties ar siltu tēju, bet arī nobaudīt tradicionālo latviešu ēdienu zirņus ar speķi un pašu apgleznotās piparkūkas.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti