Meklēšanas forma

Lietus 5 °C Mērens vējš, 7 m/s no D-DR
Svētdiena, 2019. gada 8. DecembrisVārda dienu svin: Gunārs, Vladimirs, Gunis

Teju trīsdesmit gadus ilgs ceļš, kas sācies Jelgavā

Jana Bahmane
Šodien, piedaloties gides Zanes Gravas vadītajā veloekskursijā ««Prāta vētras» ceļš no skolas aktu zāles līdz arēnai» un ar velosipēdu mērojot aptuveni 20 kilometru garu maršrutu, interesentiem bija iespēja izzināt ar grupu «Prāta vētra» saistītās vietas Jelgavā. «Šī ir jau ceturtā manis vadītā ekskursija par «Prāta vētru» – ideja par to radās pirms aptuveni četriem gadiem, kad Jelgavas 750. jubilejai par godu bija aicinājums veidot ekskursijas par zināmām personībām, kas saistītas ar Jelgavu – es izvēlējos «Prāta vētru»,» sacīja Z.Grava.

Gide papildināja, ka viņas stāsts par «Prāta vētru» galvenokārt veidots, balstoties uz intervijās lasīto un materiāliem no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas (agrāk – Jelgavas 1. vidusskolas un Jelgavas 1. ģimnāzijas), kur mācījušies «prātinieki», muzeja. «Tas ir mans skatījums uz «Prāta vētru». Domāju, ja ekskursiju veidotu kāds cits, tā būtu citāda,» tā gide. Šodien veloekskursijā piedalījās arī dažu «Prāta vētras» dalībnieku klases audzinātāja Dzintra Liepiņa, kura dalījās savās atmiņās par mūziķu skolas gaitām.

Pirmā pietura bija bērnudārzs «Zemenīte» – vieta, kur iepazinās «Prāta vētras» dalībnieki Renārs Kaupers un Kaspars Roga. «Renāra mamma, kas šobrīd ir «Zemenītes» vadītāja, tolaik šeit strādāja par mūzikas skolotāju, un varētu sacīt, ka abu puišu muzikālā karjera sākās jau pirmsskolas laikā – viņi dziedāja bērnudārza ansamblī,» stāstīja gide. Tāpat pie «Zemenītes» notika pirmā ekskursijas aktivitāte – dalībniekiem bija jāatbild uz jautājumiem, uz kuriem savulaik erudīcijas spēlē «Uzmini nu!» atbildējis R.Kaupers. Jautājumu vidū bija, piemēram, tāds: «Ozolu purina, bet zīles nebirst. Zini vai mini, kas tas ir?». Atbilde – pieci lati.

Tālāk ekskursijas maršruts veda gar Jelgavas Mūzikas vidusskolu – Z.Grava zināja teikt, ka šajā izglītības iestādē iestājās četri «Prāta vētras» dalībnieki, bet absolvēja tikai viens – Māris Mihelsons.

Vēl viena pieturvieta bija Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, kur mācījušies visi pieci grupas dalībnieki – R.Kaupers, K.Roga, M.Mihelsons, Jānis Jubalts un Gundars Mauševics. Šajā skolā notika «Prāta vētras» pirmais koncerts.

«Man šo klasi iedeva, jo citi skolotāji no tās bija atteikušies – tad es sapratu, ko nozīmē 39 skolēni klasē, ko kuriem lielākā daļa bija puiši. Bet, godīgi sakot, vairāk nepatikšanu sagādāja tieši meitenes. Tolaik darba bija ļoti daudz – strādāju no rīta līdz vēlam vakaram, un visu laiku mūsu klase bija direktora uzraudzībā,» atminas «prātinieku» skolotāja Dz.Liepiņa. Bet Z.Grava papildināja, ka, jautāts par lielāko nedarbu skolas laikā, M.Mihelsons kādā intervijā atzinis, ka pienaglojis kāda puiša mugursomu pie mājturības kabineta grīdas ar 15 centimetrus garu naglu.

Ekskursija veda arī gar kādreizējo Dzimtsarakstu nodaļu Skolotāju ielā, kas bijusi «Prāta vētras» mēģinājumu telpa. Bet turpat atrodas Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskola, ko absolvēja K.Roga un M.Mihelsons, kuri tur pārgāja no ģimnāzijas. Tāpat Z.Grava norādīja uz kādu zīmīgu vietu – krustojumu pie kādreizējās konservu fabrikas. Tieši tur R.Kaupers un J.Jubalts nolēmuši – ir jādibina grupa.

Ekskursijas tālākais punkts bija Baložu kapi, kur 2004. gadā tika apglabāts G.Mauševics jeb Mumiņš. Bet tālāk ekskursija veda uz Raiņa parku – šī vieta ir īpaša ar to, ka tieši šeit notika «Prāta vētras» pirmā publiskā uzstāšanās brīvdabā.

Ekskursijas dalībniekiem Raiņa parkā bija jāapliecina, cik labi viņi pārzina grupas repertuāru, turpinot Z.Gravas iesāktās dziesmas. Tāpat interesenti varēja piedalīties spēlē, minot, uz kuru grupas dalībnieku attiecas gides minētie fakti. Atklājumi bija dažādi – piemēram, tas, ka R.Kaupers ir strādājis «Radio Skonto», M.Mihelsons bijis divu grupas albumu – «Veronika» un «Četri krasti» – dizaina autors, bet Jelgavā tapis videoklips «Prāta vētras» dziesmai «Butterfly in a Bottle».

Veloekskursijas noslēdzošais punkts bija LLU stadions – tur interesenti varēja demonstrēt savas prasmes futbola spēlē. Z.Grava stāstīja, ka šis sporta veids ir «Prāta vētras» dalībnieku iemīlēts.

Vērīgākais ekskursijas dalībnieks, kurš tās gaitā sniedza visvairāk pareizo atbilžu uz gides uzdotajiem jautājumiem, saņēma «Prāta vētras» jauno albumu ar grupas dalībnieku parakstiem.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Zane  attēls

Raidījumu sauca "Uzmini nu! kas tas ir?"

Pievienot komentāru

Saistītie raksti