Meklēšanas forma

Lietus 20 °C Viegls vējš, 2.3 m/s no DR
Svētdiena, 2019. gada 21. JūlijsVārda dienu svin: Meldra, Meldris, Melisa

Svinēsim Pilsētas svētkus!

Jana Bahmane
«Pilsētu veido ikviens no mums, tādēļ šī gada svētku moto ir «Mēs esam Jelgava». Plānojot svētku programmu, esam domājuši par aktivitātēm visām paaudzēm, un šoreiz svētkos piedalīsies daudz pilsētas māksliniecisko kolektīvu,» Jelgavas pilsētas 752. dzimšanas dienu kopīgi aicina svinēt iestādes «Kultūra» vadītāja vietniece pamatdarbības jautājumos Inta Englande.

Pilsētas svētki, kas notiks no 26. līdz 28. maijam, šogad pārsteigs ar plašu kultūras programmu Hercoga Jēkaba laukumā, Pasta salā un Zemgales Olimpiskajā centrā (ZOC). Pirmo reizi Pilsētas svētkus divus vakarus pēc kārtas izkrāsos uguņošana no Lielupes mūzikas pavadījumā. Visi svētku programmas pasākumi būs bez maksas.

Svētkus ievadīs gājiens

Jelgavas 752. gadadienas svinības tradicionāli ievadīs viens no atraktīvākajiem un vienojošākajiem svētku pasākumiem – Pilsētas svētku gājiens, kas piektdien, 26. maijā, sāksies pulksten 18. Pulcēšanās gājienam paredzēta Pulkveža O.Kalpaka un Svētes ielā, bet gājiena maršruts vedīs pa Lielo, Uzvaras un K.Barona ielu. Gājienam iepriekš nav jāpiesakās, taču interesenti ir aicināti sekot līdzi stāšanās kārtības grafikam iestādes «Kultūra» mājaslapā www.kultura.jelgava.lv un neskaidrību gadījumā zvanīt pa tālruni 63084674 vai 63084675. «Par gājiena ritmu, kā ierasts, rūpēsies pūtēju orķestri, kas muzicēs ielu malās, taču svētki izdosies vien tad, ja būsim vienoti un svētku sajūtu radīsim visi kopā,» tā I.Englande.

Svētku gadatirgus – šogad divas dienas

«Piektdienas vakarā visa pilsēta vienosies svētku gājienā, kas noslēgsies Hercoga Jēkaba laukumā ar koncertu. Taču šā gada jaunums būs svētku gadatirgus, kas sāksies jau piektdienas vakarā, – Hercoga Jēkaba laukumā varēs iepazīt amatnieku darinājumus un vērot dažādu amatu prasmju demonstrējumus. Arī pārtikas amatnieki klātienē piedāvās dažādus gardumus. Gadatirgus ilgs divas dienas – piektdien un sestdien – līdz pat pulksten 23,» stāsta «Kultūras» kultūras darba speciāliste Santa Sīle.

Šajā gadā ievērojami tiks paplašināts arī ēdinātāju sektors Hercoga Jēkaba laukumā. «Parasti tas ir neliels kafejnīcu skaits, taču šogad, ņemot vērā plašo kultūras aktivitāšu piedāvājumu, esam nolēmuši piesaistīt arī vairāk ēdinātāju,» atklāj S.Sīle. Hercoga Jēkaba laukumā būs deviņas kafejnīcas, kur varēs nobaudīt ēdienus dažādu tautu, piemēram, gruzīnu, armēņu, gaumē.

No amatiermākslas kolektīviem līdz profesionālajai mākslai

Trīs nozīmīgākās svētku norises vietas būs Hercoga Jēkaba laukums, Pasta sala un ZOC, kur trīs dienu garumā notiks daudzveidīgi koncerti. ZOC pulcēs profesionālās mākslas piekritējus – tur varēs baudīt simfodžezu ar Jelgavas bigbendu, Jelgavas kamerorķestri un kori «Spīgo», kā arī otro reizi Jelgavā izskanēs Raimonda Paula un Māras Zālītes muzikālā poēma «Meža gulbji» ar Jelgavas māksliniecisko kolektīvu dalību. «Rudenī šis pasākums bija ļoti apmeklēts, tādēļ vēlamies muzikālo poēmu jelgavniekiem dāvināt vēlreiz,» tā I.Englande. Jāpiebilst, ka programma apzināti ir veidota daudzveidīga, daudzi pasākumi arī pārklājas, lai svētku sajūta valdītu visā pilsētā, un katrs varēs izvēlēties savai gaumei atbilstošāko.

Teju 700 dejotājus Pasta salā pulcēs koncerts «Tagad ir jādejo, debesīs – jālido», kas estrādi ierībinās 26. maijā pulksten 21. «Jelgavas dejotāji un dziedātāji veido otru lielāko Dziesmu un deju svētku delegāciju aiz Rīgas, un jau pērn mums radās ideja par lielkoncerta organizēšanu, dejā vienojot vairākas paaudzes,» stāsta koncerta režisors Sandis Kalniņš. Viņš papildina, ka koncertā piedalīsies dejotāji no pirmsskolas vecuma līdz pat vidējai paaudzei. «Kopīgi ar koncerta mākslinieciskajām vadītājām Elitu Simsoni un Aldu Skrastiņu apzināti izvēlējāmies daudzveidīgu repertuāru – nedaudz no sirsnības, draiskulības un jautrības. Vēlamies, lai starp dejotājiem un skatītājiem veidojas šī pozitīvā apmaiņa, kas paceļ debesīs,» tā S.Kalniņš. Vēl viens nozīmīgs pasākums, kas Pasta salā pulcēs aptuveni 800 pūtēju no visiem Latvijas novadiem, būs Latvijas pūtēju orķestru koncerts «Novadnieki» – veltījums Gunāra Ordelovska 90. jubilejai. «Koncertā skanēs dažādu latviešu komponistu mūzika, kā arī paredzēts pirmatskaņojums – komponista Alvila Altmaņa skaņdarbs «Novadnieki»,» stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra pūtēju orķestru nozares eksperte Astrīda Ķēniņa.

Savukārt Hercoga Jēkaba laukumā svētkos uzstāsies tādi Latvijā iemīļoti mūziķi kā Jānis Stībelis, Dons, grupa «Transleiteris», «Labvēlīgais tips» un daudzi citi.

Valdekas pilī atdzīvosies 19. gadsimts, bet pils saliņā – 70. gadi

Šogad svētki ienāks arī Valdekas pilī – tur 19. gadsimta manierē tiks svinēta barona fon Rekes 200. jubileja. «Šī bija medību pils, tādēļ svinības notiks medību gaisotnē ar tā laika tēliem un izdarībām. Varēs ne vien piedalīties dažādās aktivitātēs, bet arī uzzināt vairāk par Valdekas pils vēsturi,» stāsta iestādes «Kultūra» Attīstības plānošanas un projektu vadības sektora vadītājs Ivars Pirvics. 

Ilggadēja Pilsētas svētku tradīcija – senioru balle, kas šogad pils saliņā notiks svētdien, 28. maijā, pulksten 14, – aizritēs mūzikas grupas «Galaktika» pavadībā. «Pils saliņa daudziem saistās ar jaunības laikiem, jo tur 70. gados sestdienās un svētdienās notika dzīvās mūzikas vakari. Cilvēki satikās, pastaigājās, dejoja, tādēļ arī šobrīd pils saliņa ir iemīļota vieta senioru ballēm, kur interesenti var sastapties, dalīties atmiņās un padejot,» tā I.Englande.

Latvijas labākie šefpavāri tiksies «Mākslas brančā»

Kulinārās un vizuālās mākslas cienītāji aicināti uz pirmo Latvijā organizēto «Mākslas branču», kas 28. maijā no pulksten 16 notiks Pasta salā. «Šīs idejas aizsācējs ir pavārs Lauris Aleksejevs, kam radās ideja Pasta salā sarīkot koncertu. Apaudzējot šo ieceri ar citām mākslas formām, tapa «Mākslas brančs»,» stāsta pasākuma idejas līdzautors un organizators Johnny Salamander, Jelgavas pilsētai pateicoties par atbalstu. Pasākuma dalībnieki varēs tikties ar vadošajiem Pavāru kluba šefpavāriem, baudot pavārmākslas priekšnesumus, uzklausot padomus veselīgas maltītes gatavošanai mājas apstākļos, kā arī piedaloties ēdienu un dzērienu degustācijās. Dalību «Mākslas brančā» apstiprinājuši šādi pavāri – L.Aleksejevs, Raimonds Zommers, Andris Rūmītis un Māris Jansons.

Pasākumā būs arī neliels mākslas tirdziņš, kur varēs iegādāties dizaina lietas un gleznas, kā arī radošās darbnīcas dažādām gaumēm, bet no pulksten 19 uz Pasta salas skatuves muzicēs Latvijā iemīļoti mūziķi.

No Lielupes ūdeņiem pacelsies ugunspuķes

Šogad pirmo reizi Jelgavas svētku norisi uz ūdens paspilgtinās svētku uguņošana, kas piektdien un sestdien notiks pusnaktī. «Mums ir svarīgi, lai jelgavnieki ne vien piedalās Pilsētas svētku pasākumos, bet arī nāk klajā ar saviem ierosinājumiem. Viņi uguņošanu rosinājuši papildināt ar muzikālo noformējumu – to mēs īstenosim Pilsētas svētkos. Katru gadu meklējam ko jaunu, lai svētkos iepriecinātu jelgavniekus,» stāsta I.Englande. Uguņošana notiks no Lielupes, tādēļ piektdien un sestdien laika posmā no pulksten 20 līdz 24 Lielupē būs ierobežota ūdens satiksme, līdz ar to individuālie ūdens transporta īpašnieki aicināti būt saprotošiem un netuvoties pontoniem, uz kuriem tiks novietota uguņošanas tehnika. Uguņošanu ieteicams vērot no Lielupes promenādes un Pasta salas – apskaņošana tiks nodrošināta abos Lielupes krastos.

«Aicinām jelgavniekus būt saprotošiem par pasākumu norisi, satiksmes ierobežojumiem, slēgtajām ielām. Tā kā ne visur būs iespējams piebraukt ar automašīnu, lūgums uz svētkiem iespēju robežās doties kājām. Svētkus mēs veidojam kopā, tādēļ svarīgākais, lai svētku sajūta valda ikvienā no mums!» tā I.Englande.

SVĒTKU PROGRAMMA

Foto: no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti