Meklēšanas forma

Apmācies 8 °C Viegls vējš, 3 m/s no ZA
Otrdiena, 2019. gada 15. OktobrisVārda dienu svin: Eda, Hedviga, Helvijs

Starptautiskajā dienā bez auto aicina izmantot sabiedrisko transportu

www.jelgavasvestnesis.lv
Šo svētdien, 22. septembrī, atzīmējot Starptautisko dienu bez auto, «Autotransporta direkcija» sadarbībā ar AS «Pasažieru vilciens» aicina Latvijas autovadītājus doties ierastajā maršrutā, izmantojot sabiedrisko transportu. Starptautiskās dienas bez auto mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību transportlīdzekļu radītajam gaisa piesārņojumam un meklēt alternatīvas ierastajiem pārvietošanās līdzekļiem.

Kampaņas «Pamēģini sabiedrisko!» laikā ikviens Latvijas autovadītājs aicināts kaut vai tikai vienu reizi veikt ierasto maršrutu sabiedriskajā transportā un novērtēt tā sniegtās priekšrocības. Piemēram, veltīt laiku noderīgām un patīkamām nodarbēm.

Pētījumu centra SKDS 2018. gadā veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja liecina, ka, braucot vilcienā, 37 procenti pasažieru lieto internetu, 31 procents aptaujāto klausās mūziku, lasa, skatās pa logu vai vēro cilvēkus, bet 26 procenti izmanto iegūto laiku atpūtai. «Sabiedriskajā transportā var darīt to, kam parasti neatliek laika: noskatīties mīļāko seriālu, izlasīt grāmatu, kura jau pusgadu gaida savu kārtu uz nakts skapīša, vai iegūt vēl papildu stundu miega. Turklāt ne mazāk svarīgs ir drošības aspekts – ja, piemēram, pie stūres lasīt ziņas, pētīt jaunumus vai rakstīt komentārus sociālajos tīklos ir bīstami, tad sabiedriskajā transportā to mierīgi var darīt. Brauciens vilcienā ir draudzīgs apkārtējai videi un arī finansiāli izdevīgs, īpaši, pērkot e-biļeti mūsu mobilajā lietotnē, kur tā ir par pieciem procentiem lētāka nekā kasē,» uzsver «Pasažieru vilciena» valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā vidējais braucēju skaits vienā vieglajā automobilī ir no 1,6 līdz 1,9 personām. Tas nozīmē, ka katrā automašīnā, kas piedalās satiksmē, atrodas tikai viens vai divi cilvēki. Savukārt viens autobuss ne tikai saīsina sastrēgumu aptuveni 52 vieglo automobiļu garumā, bet arī mazina gaisa piesārņojumu. Turklāt, ja 52 vieglie auto kopā saražo vidēji 10 400 gramus kilometrā CO2 izmešu, tad viens autobuss rada vien 900 gramus kilometrā.

«Sabiedriskā transporta tīkls Latvijā ir labi attīstīts, tā pilnveidošanas darbi turpināsies, īstenojot Sabiedriskā transporta nākotnes koncepciju 2021.–2030. gadam. Šī gada pirmajos sešos mēnešos pasažieru vajadzībām esam pielāgojuši maršrutu tīklu, veicot izmaiņas 315 maršrutos un palielinot kustības ātrumu 51 maršrutā. Šobrīd Latvijā regulāri kursē 1175 autobusi, kuru vidējais vecums pēdējo gadu laikā ir samazinājies par apmēram diviem gadiem. Trešā daļa autobusu ir jaunāki par pieciem gadiem. Vairāk nekā pusē autobusu ir iespējami bezskaidras naudas norēķini un gandrīz 700 maršrutos var iegādāties abonementa biļetes,» stāsta «Autotransporta direkcijas» valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

Jāpiebilst, ka no 16. līdz 22. septembrim ar tēmu «Droša pastaigāšanās un braukšana ar velosipēdu» Eiropā norisinās arī Eiropas Mobilitātes nedēļai veltīti pasākumi. Sabiedrība tiek mudināta vairāk pārvietoties ar kājām vai velosipēdu, vēršot uzmanību ieguvumiem, ko tā sniedz – CO2 mazināšanu un veselības stiprināšanu, piekopjot aktīvu dzīvesveidu.

Foto: «Autotransporta direkcija»

Viedokļi

Pievienot komentāru