Meklēšanas forma

Apmācies 13 °C Lēns vējš, 4.9 m/s no D-DR
Ceturdiena, 2019. gada 17. OktobrisVārda dienu svin: Gaits, Karīna, Gaitis

Šogad dzejas slamā uzvar Marta Kozļenoka

Ritma Gaidamoviča
Atzīmējot Dzejas dienu, jau trešo reizi mūsu pilsētā notika dzejas sacensības jeb dzejas slams, lai noskaidrotu titula «Jelgavas dzejnieks 2018» ieguvēju. Šovakar pie tējas namiņa «Silva» Pasta salā uz improvizētās skatuves sacentās 12 jaunie dzejnieki, bet sīvā cīņā, saņemot no skatītājiem finālā augstāku atzīmi nekā konkurenti, par uzvarētāju kļuva Jelgavas 4. vidusskolas 11.a klases skolniece Marta Kozļenoka.

«Uz šādu iznākumu necerēju. Slamā piedalījos, lai redzētu vai arī citiem, izņemot mani, patīk tas, ko esmu uzrakstījusi, un varbūt tas mani mudinās nopietnāk pieķerties dzejas rakstīšanai. Izrādās, ka patīk un tas ir pats lielākais ieguvums,» saka uzvarētāja Marta, kura dzejoļus raksta brīžos, kad ir sakāpinātas emocijas, savos dzejoļos apspēlējot ikdienišķas situācijas. Par to varēja pārliecināties arī viņas priekšnesumos – pirmais dzejolis bija par gurķi, otrais par pumpu uz pieres, bet trešais – par kurpēm, kas noberzušas kājas un plāksteriem. Marta piebilst, ka viens viņas dzejolis par dzintaru publicēts Jelgavas skolēnu dzejoļu krājumā «Daba». Jāpiebilst, ka Marta ir vienīgā jaunā dzejniece dzejas slama vēsturē, kuras dzejolis pirmajā kārtā tika novērtēts ar pašu augstāko atzīmi – 10 ballēm – gan no žūrijas puses, gan skatītājiem.  

Dzejas slams ir dzejnieku sacensība, kurā ikviens, kurš raksta dzeju var piedalīties un izpildīt savus oriģināldarbus auditorijas priekšā. Žūrijas un skatītāju balsojumā tiek noteikts šīs sacensības uzvarētājs. Šogad jauno dzejnieku sniegumu vērtēja profesionāli dzejnieki ar pieredzi jauno dzejnieku konsultēšanā: Valts Ernštreits, Jana Egle, Vasīlijs Karasjovs un Eduards Aivars, kurš jaunos dzejniekus dzejas sacensībās Jelgavā vērtē jau trešo gadu.

Žūrija vērtēja gan dzejas saturu, gan dalībnieku uzstāšanās prasmes, piešķirot atzīmes no 1 līdz 10, tāpat vienu atzīmi balsojumā piešķīra skatītāji. Pirms punktu skaitīšanas tika svītrota zemākā un augstākā atzīme. Pēc pirmās kārtas no 12 dzejas slama dalībniekiem nākamajā kārtā iekļuva seši – Evelīna Šulca, Amanda Zvaigzne, Lauris Tālums, Harijs Krūze, Agnese Pētersone un M.Kozļenoka, bet finālā par uzvaru sacentās trīs labākie ar vislielāko punktu summu – Marta, Amanda un Harijs. Interesanti, ka visi finālisti par savu pēdējo priekšnesumu saņēma vienādu punktu skaitu – 24 punktus, taču žūrija lēma, ka par uzvarētāju šogad kļūs M.Kozļenoka, jo viņa no trim finālistiem saņēma visaugstāko vērtējumu no skatītājiem – 9 balles.

Uzvarētāja savā īpašumā ieguva 100 eiro.

«Ar dzeju ir ļoti grūti. Proti, talants ir lieta, ko nevar novērtēt ar atzīmi, un šie piešķirtie punkti ir ļoti subjektīvi. Te gan jāatzīmē, ka punkti netika piešķirti dzejniekam, bet gan tā tika novērtēts viņa konkrētais darbs. Manuprāt, šeit bija sanākuši vairāki daudzsološi jaunie talanti. Ja viņi mērķtiecīgi turpinās strādāt un sevi attīstīt, mēs vēl dzirdēsim par viņiem. Uzvarētājas priekšnesums bija ļoti spēcīgs, nostrādāts, par ko liecina arī visi desmitnieki slama pirmajā kārtā,» portālam www.jelgavasvestnesis.lv atzina žūrijas loceklis dzejnieks V.Ernštreits, visiem dalībniekiem novēlot turpināt iesākto un lasīt dzeju, uz ko jaunajiem dzejniekiem vairākkārt norādīja arī pārējie žūrijas locekļi.

Jāpiebilst, ka Dzejas dienas pasākumi mūsu pilsētā turpinās. Pirmo reizi Dzejas dienās gaidāms nepieradinātās mūzikas festivāla «Skaņu mežs» starpdisciplinārs pasākums Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ar vācu brīvās improvizācijas mūziķu Olafa Rupa (ģitāra), Ulrikes Brandas (čells) un latviešu dzejnieka un atdzejotāja Sergeja Moreino dalību. Pasākums Jelgavas muzejā notiks 16. septembrī pulksten 16. Ieeja pasākumā – bez maksas.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti