Meklēšanas forma

Skaidras debesis 2 °C Lēns vējš, 4.6 m/s no D-DR
Pirmdiena, 2019. gada 18. FebruārisVārda dienu svin: Kora, Kintija

Skaļās lasīšanas sacensībās izskan 19 grāmatu stāsti

Anastasija Miteniece
Šodien Jelgavas pilsētas bibliotēkā pirmoreiz norisinājās Skaļās lasīšanas sacensības 5.–6. klašu skolēniem, pulcējot dalībniekus no deviņām Jelgavas pilsētas un reģionālajām skolām. «Ierasts, ka bibliotēkā valda bijīgs klusums. Šoreiz būs citādi – bibliotēkas telpās valdīs skaļas un izteiksmīgas balsis,» sveicot 19 bērnus, kuri iekļuvuši konkursa pusfinālā 370 dalībnieku konkurencē, uzteica konkursa Zemgales reģiona kuratore Jelgavas bērnu bibliotēkas «Zinītis» direktore Baiba Karčevska.

Skaļās lasīšanas sacensības ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunā iniciatīva, kas tapusi ar mērķi veicināt bērnu interesi lasīt, kā arī patstāvīgi izvēlēties skaļai lasīšanai piemērotu literatūru. «Izaicinājums pārbaudīt runas prasmes, paplašināt redzesloku, mācīties patstāvīgi pieņemt lēmumus – šie ir tikai daži pamata ieguvumi, bērniem iesaistoties konkursā,» teic Jelgavas 4. vidusskolas bibliotekāre Inta Brantevica, papildinot, ka sākotnēji konkursa atlase notika skolā, kur aicinājums dalībai konkursā guva atsaucību un pulcēja vairāk nekā 60 interesentu. Viena no tām bija arī konkursa pusfināliste Agate Kate Sproģe. «Skaļi lasot, svarīgākais būt brīvam un nesamākslotam, lai cilvēki aizrautīgi klausītos, kas tad stāstā sekos tālāk,» norāda 5. klases audzēkne, uzsverot, ka patīkami iepriecināja iespēja pašai izvēlēties lasāmvielu. Savukārt meitenes klasesbiedrene Zaiga Pegle papildina, ka dalība konkursā ir iespēja smelties pieredzi. «Katru reizi, kad uzstājos, uztraucos arvien mazāk un runāju arvien labāk, jo pamazām pierodu būt uz skatuves,» atzīst meitene, papildinot, ka šodien izaicinājusi sevi lasīt Aino Pervika darbu «Prezidents», kurš ir piesātināts ar dažādiem asprātīgiem jociņiem un tie jāmāk pareizi pasniegt.

Savukārt Jelgavas 2. pamatskolas audzēkņi atzīst, ka ir pārliecināti par savām prasmēm, tomēr jūtams satraukums par uzstāšanos svešas auditorijas priekšā. «Ir bijusi pieredze, ka citi bērni skatītāju rindās smīn, smejas vai rāda mēli un tu apjūc,» slikto pieredzi atminas 6. klases audzēke Melānija Beļinova. Savukārt lasīšanas entuziasts Rostislavs Mateckis, mierinot skolas biedreni, saka: «Es arī uztraucos, bet novēršu domas, spriežot, ko šobrīd dara mans kaķis. Bet uz skatuves jādomā tikai par tekstu.» Atbalstu konkursa laikā saņēmusi un gandarīta ar uzstāšanos bijusi Jelgavas 4. sākumskolas audzēkne Anna Jasmīna Beinaroviča, kura bija viena no četrām pusfinālistēm no 156 skolēniem, kuri vērtēti konkursā atlasē skolā. Meiteni uz Skaļās lasīšanas sacensībām pavadīja vecmamma Sandra un draudzene Adele. «Es savulaik uzvarēju dzejas lasīšanas konkursā Tukuma reģionā un šodien varēju novērtēt mazmeitas runas prasmes,» teic Sandra Beinaroviča, uzsverot, ka talants būt izteiksmīgai un prasme noturēt klausītāju uzmanību, ģimenē ir mantota prasme. Tāpat konkursa dalībnieki, lasot sagatavotos lasījumus no visdažādāko autoru darbiem, atzina, ka tikšanās ar runātājiem paplašina redzesloku – gan smeļoties idejas no kolēģiem, gan uzzinot par jaunām grāmatām, kuras gribas paturēt prātā, lai izlasītu.

Jāpiebilst, ka konkursantus vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija pieci eksperti. Kā galvenie vērtēšanas kritēriji bija dalībnieku nesamākslots, dabisks lasījums, mērens lasīšanas temps, piemērota intonācija, iekļaušanās piecās minūtēs un prasme ieinteresēt klausītājus izlasīt konkrēto darbu. Konkursa fināla kārtā iekļuva 10 konkursa dalībnieki, kuri par ceļazīmi uz valsts mēroga konkursu sacensīsies Jelgavas kultūras namā 23. martā. Tāpat finālistiem pievienosies pieci bērni, kuri šodien dažādu apsvērumu dēļ neieradās uz pusfinālu.

Pasākuma izskaņā finālistus un pasākuma dalībniekus ar muzikālu priekšnesumu sveica Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēkņi, savukārt Jelgavas bērnu bibliotēkas lasītājas klātesošos pārsteidza ar pašu iestudētu lugas «Sprīdītis» izrādi.

Skaļās lasīšanas sacensību rezultāti

1.vieta – Matīsam Kaktiņam no Jelgavas 4. sākumskolas;

2. vieta – Madarai Lienei Gailei no Jelgavas 4. sākumskolas un Elīzai Zeltiņai no Ozolnieku vidusskolas;

3. vieta – Zaigai Paeglei no Jelgavas 4. vidusskolas un Gunai Zemjānei no Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas.

Finālā tika arī Līva Zondaka no Jelgavas 4. vidusskolas, Markuss Ivanovs no Jelgavas 4. sākumskolas, Jana Apaļā no Staļģenes vidusskolas, Zane Zaksa no Staļģenes vidusskolas, kā arī Marta Jefrosīnija Vaidzirde no Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas.

Foto: JV

Viedokļi

Pievienot komentāru