Meklēšanas forma

Lietus 4 °C Mērens vējš, 6 m/s no D-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Septembra vidū – Vecpilsētas ielas svētki

Jana Bahmane
Sestdien, 16. septembrī, Jelgavā notiks Vecpilsētas ielas svētki «Brīvības pulss», kas šogad veltīti tautas brīvlaišanas 200. gadadienai. Tradicionāli pasākuma apmeklētāji varēs piedalīties aktivitātēs, kurās uzmanības centrā būs kultūrvēsturisko vērtību saglabāšana, tāpat varēs vairāk uzzināt par vecpilsētas attīstības perspektīvām un šīgada svētku tematiku – dzimtbūšanas atcelšanu jeb zemnieku brīvlaišanu, kas Latvijas teritorijā aizsākās 1817. gadā.

Svētkus Vecpilsētas laukumā pulksten 11 atklās Jelgavas Latviešu biedrības teātra uzvedums «Brīvības pulss» Vijas Zelmenes režijā. Iestudējumā tiks atainots kādas svētdienas rīts 19. gadsimta sākumā, kad Kurzemes guberņas gubernators tautai paziņo priecīgo vēsti – ķeizars Aleksandrs I parakstījis pavēli par dzimtbūšanas atcelšanu Kurzemes guberņā. «Šajā uzvedumā vēsturiski notikumi savīsies ar mūsu iztēli un fantāziju, bet neapšaubāmi ir tas, ka ar dzimtbūšanas atcelšanu sākās latviešu tautas attīstība,» vērtē V.Zelmene. Uzveduma darbība notiks ne vien uz skatuves, bet visas ielas garumā – svētku dalībnieki varēs sastapt dejotājus, zīlniekus, muzikantus. Iestudējumā piedalīsies arī Vircavas un Vilces pagasta amatierteātri, Lielplatones pagasta vēsturisko deju kolektīvs «Senvedere», Jelgavas Latviešu biedrības senioru deju kolektīvs «Rudens roze», Garozas deju kolektīvs «Garroze», Ānes deju kolektīvs «Čaukstenes», instrumentālais ansamblis «Tandēms» un citi.

Pulksten 12 Vecpilsētas ielas 14 un Krišjāņa Barona ielas 50 namu pagalmā arhitekts Ēriks Cērpiņš interesentiem pastāstīs par Zemgales Restaurācijas centra izveidi un citām nākotnē gaidāmajām izmaiņām vecpilsētā, turpat svētku dalībnieki varēs piedalīties krāsu ražotāja «Alpina» organizētajā krāsošanas meistarklasē trafaretu tehnikā. «Interesenti aicināti ņemt līdzi savas koka lādītes, taburetes, krēslus un citus koka priekšmetus, kuriem meistaru vadībā varēs piešķirt otru elpu,» stāsta Sabiedrības integrācijas pārvaldes kultūras darba speciāliste Evika Kaufelde. Tāpat svētku dalībniekiem būs iespēja iesaistīties koka logu restaurācijā un saņemt konsultācijas, ko sniegs galdniecības un restaurācijas speciālisti no uzņēmuma «RERE meistari», kas šobrīd veic Jelgavas pils lielo logu restaurāciju.

Vecpilsētas laukumā pulksten 12 sāksies arī koncertprogramma, kurā piedalīsies Jelgavas un novada pašdarbības un mazākumtautību kolektīvi. «Koncerta pirmajai daļai par pamatu ņemti 19. gadsimta sākuma literatūrā atrodamie ieteikumi un pamācības, kā latviešiem ar saviem kaimiņiem un draugiem līksmi pavadīt brīvo laiku – skatītāji varēs iepazīt tam laikam raksturīgās lustes. Savukārt koncertpro­grammas otrā daļa būs veltīta mūsdienu izpratnei par brīvību. «Ir pagājuši 200 gadi, bet mēs joprojām mācāmies, kā tas ir – būt brīviem, tādēļ koncertpro­grammā apspēlēsim dažādus ar brīvību saistītus jēdzienus,» stāsta tās režisore Aija Treija. Otrajā daļā uzstāsies deju grupa «Intriga», bērnu vokālais ansamblis «Rotiņa», jauniešu popgrupa «Noslēpums», muzikālās apvienības «Summerband», «Labi cilvēki», Jāņa Grūtupa grupa un citi.

Svētku jaunākie apmeklētāji laiku varēs pavadīt kultūras un mākslas centra «Nātre» bērnu stūrītī ar radošajām darbnīcām. Būs arī amatnieku un zemnieku tirdziņš, tādēļ vietējās produkcijas, piemēram, dārzeņu, piena un maizes produktu, tirgotāji un seno amatu meistari aicināti piedalīties svētkos, savu dalību piesakot līdz 8. septembrim pa tālruni 63005468 vai 27844078.

Autovadītājiem jārēķinās, ka 16. septembrī no pulksten 8 līdz 18 Vecpilsētas iela transporta kustībai būs slēgta.

Vecpilsētas ielas svētkus ar Jelgavas pilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē biedrība «Jelgavā 21. gadsimts» un Sabiedrības integrācijas pārvalde sadarbībā ar Jelgavas Latviešu biedrību un biedrību «Vecpilsētas ielas kvartāls».

Jāpiebilst, ka pirmo reizi Vecpilsētas ielas svētki Jelgavā tika atzīmēti 2013. gadā.

Foto no JV arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti