Meklēšanas forma

Skaidras debesis 24 °C Viegls vējš, 1.8 m/s no Z-ZA
Sestdiena, 2019. gada 20. JūlijsVārda dienu svin: Ritma, Ramona

Satiksimies Jelgavā valsts simtgadē!

Jana Bahmane
«18. novembris ir svētki, kas saved mūs kopā, pulcējot ģimenes, dzimtas, draugus un domubiedrus. Varbūt šī ir diena, kad jāuzrunā sen nesatikts cilvēks un jāsamīļo tuvinieki, lai katrā no mums ielīst prieks, sirsnība un lepnums par sevi un savu valsti. Visām lielām lietām pa priekšu iet sapnis, tādēļ vēlu, lai kāds sapnis piepildās arī nākamajos simts gados,» kopīgi svinēt Latvijas valsts simtgadi Jelgavā aicina pašvaldības iestādes «Kultūra» vadītāja vietniece Inta Englande.

18. novembrī mūsu pilsētā izskanēs divi svētku koncerti, kas klausītājus pulcēs Hercoga Jēkaba laukumā un Zemgales Olimpiskajā centrā, uz Svētās Trīsvienības baznīcas torņa atdzīvosies stāsts par Jelgavu šodien, bet pie pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa skanēs jaunsargu pārdomas par Latviju. Valsts svētku centrālais notikums, uguņošana, šogad debesis virs jelgavnieku galvām iekrāsos īpaši spoži, vizuālo vēstījumu bagātinot ar mūziku.

Kopīgi svinēt valsts svētkus jelgavnieki 18. novembrī aicināti jau no pulksten 11, pulcējoties pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa, kur līdz pat pulksten 13 būs godasardze un skanēs audioieraksti ar jaunsargu stāstiem par to, ko viņiem nozīmē Latvija. Savukārt pulksten 12 turpat klātesošie vienosies kopīgā valsts himnas dziedāšanā, ko ievadīs Jelgavas baznīcu zvanu skaņas. «Pēc kopīgas himnas atskaņošanas aicinām jelgavniekus nolikt ziedus un sveces pie Valsts pirmā prezidenta pieminekļa, kā arī noklausīties triju paaudžu runātāju stāstus par Latvijas nozīmi viņu dzīvē,» papildina I.Englande. Tāpat pulksten 12 Hercoga Jēkaba laukumā sāksies svētku koncerts, kurā dienas gaitā uzstāsies Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljona ansamblis «Junda», grupas «Pilnmēness», «Cryin White», «Grupa kas grupa!», «The Summer Band», «Jelgava Festival Band», «Reprīze», Edgars Kreilis, bet vakaru noslēgs grupa «Credo». Koncerts Hercoga Jēkaba laukumā norisināsies līdz pulksten 22.

Tradicionāli pulksten 14 Jelgavas Svētās Annas baznīcā notiks ekumēniskais dievkalpojums, bet pulksten 17 Hercoga Jēkaba laukumā pilsētas izglītības un citas iestādes iedegs ugunszīmes. «Jelgavnieku atsaucība ir ļoti liela, tādēļ arī šogad Hercoga Jēkaba laukumā tiks iededzinātas aptuveni 50 ugunszīmes,» stāsta «Kultūras» producents Gundars Caune, aicinot ugunszīmes iedegt arī pie dažādām iestādēm pilsētā. Savukārt pie Jelgavas kultūras nama tiks izvietots vides objekts svētku kūkas veidolā, kuru katrs jelgavnieks aicināts papildināt ar pašgatavotu Latvijas karodziņu. Jāpiebilst, ka valsts karodziņš būs pieejams arī laikraksta «Jelgavas Vēstnesis» 15. novembra numurā.

Vēsture – personībās un priekšmetos

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā pulksten 12.30 tiks atklāta izstāde «Muzeja krājuma pērles Latvijas dzimšanas dienā» un grāmata «Jelgavas ģimnāzistu dzīvesstāsti un viņu devums Latvijas valstij». «Ekspozīcijā esam apkopojuši labāko, vērtīgāko un interesantāko no muzeja krājuma – būs skatāmi gan mākslas darbi, gan tautas tērpi, katrs no tiem paužot savu stāstu, gan eksponāti, kas liecina par izciliem jelgavniekiem, gan Latvijas karogs, kas glabāts visu okupācijas laiku, un citas vērtības, kuras raksturo mūsu pilsētu un valsti,» par valsts jubilejai veltīto izstādi stāsta Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere. Izstāde muzejā būs apskatāma līdz 12. decembrim.

Savukārt 136 lappuses biezā grāmata «Jelgavas ģimnāzistu dzīvesstāsti un viņu devums Latvijas valstij» apkopo Latvijai nozīmīgu personību – «Academia Petrina» jeb Jelgavas ģimnāzijas audzēkņu – dzīvesstāstus, atklājot viņu devumu Latvijai. «No visām personībām, kuras mācījušās Jelgavas ģimnāzijā, autors izraudzījies tās, kuras devušas artavu Latvijas valsts izveidē un stiprināšanā, strādājot zinātnē, mākslā, politikā un nesot Latvijas vārdu pasaulē,» atklāj M.Kaupere. Grāmata iemūžina stāstus par desmit personībām – Jāni Čaksti, Albertu Kviesi, Frīdrihu Vesmani, Krišjāni Baronu, Kārli Balodi, Kārli Straubergu, Franci Trasunu, Gustavu Vanagu, Kārli Pauļuku un Ģedertu Eliasu. Grāmatas autors ir Jelgavas muzeja direktores vietnieks zinātniskajā darbā, vēstures doktors Gints Putiķis.

Jelgavas dziesma Latvijai

Valsts svētkos Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torni tradicionāli atdzīvina multimediāli stāsti, un šogad tas būs vēstījums par mums, jelgavniekiem, šodien – multimediālā projekcija «Pilsētas dziesma» atklās ikvienam jelgavniekam zināmo skaņdarbu «Satiksimies Jelgavā» jaunā skanējumā. «Šo dziesmu zina lieli un mazi pilsētnieki, un tā mums šobrīd asociējas ar Jelgavu, tādēļ aicinām ikvienu kļūt par daļu no tās,» tā projekta producents Jānis Elsts. Dziesmas aranžijas autori ir mūzikas producents Arstarulsmirus, kā arī komponists un aranžētājs Romāns Faļkenšteins. Multimediālā projekcija uz Svētās Trīsvienības baznīcas torņa ik pēc piecām minūtēm būs skatāma no pulksten 17 līdz 22.

Savukārt torņa iekšpusē no pulksten 16 līdz 19 ikviens varēs pārbaudīt savas zināšanas par Latviju, piedaloties «Latvijas simtgades spēlē tornī», kas risināsies torņa 9 stāvos. «Spēles dalībniekiem katrā stāvā būs jāveic uzdevums par vienu no mūsu valsts desmitgadēm. Tie, kuri būs tikuši galā ar visiem uzdevumiem, varēs nofotografēties valsts svētku tematikā iekārtotajā fotostūrītī, par piemiņu saņemot fotogrāfiju,» stāsta Jelgavas reģionālā Tūrisma centra pārstāve Laura Strēle. Tāpat spēles dalībnieki varēs apskatīt šomēnes atklāto izstādi «Jelgava toreiz un tagad». Lai piedalītos spēlē, interesentiem jāiegādājas ieejas biļete tornī.

Par mums stāstīs mūzika un deja

Zemgales Olimpiskajā centrā pulksten 16.30 izskanēs svētku lielkoncerts «Mēs esam Latvija!», kurā vienosies pilsētas mākslinieciskie kolektīvi un solisti. «Koncertam būs divas daļas – pirmajā klātesošie caur dziesmām, dejām un video varēs dzīvot līdzi stāstam par Latviju no tās dibināšanas brīža 1918. gada 18. novembrī līdz šodienai. Tas būs pasākuma radošās komandas skatījums uz dažādiem mūsu valsts vēstures notikumiem. Savukārt koncerta otrajā daļā tiks izdziedātas un izdejotas vienas no latviešu skaistākajām dziesmām un dejām – gan tādas, kas visiem mīļas, gan tās, kas mazliet jau piemirstas,» stāsta koncerta režisors Sandis Kalniņš. Pasākums ilgs divarpus stundas, un to bez maksas aicināts apmeklēt ikviens interesents.

Svētku salūts – no Lielupes promenādes

«Uguņošana ir valsts svētku kulminācija, kopā būšanas prieks, kad vienuviet sanāk teju visa pilsēta. Man ir prieks, ka kopīgiem spēkiem mēs gadu no gada turpinām šo tradīciju. Daudziem uzņēmējiem svētku salūta atbalstīšana ir kļuvusi par ikgadēju tradīciju,» stāsta Ražotāju un tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Imants Kanaška. Jau 20. gadu, pateicoties Jelgavas uzņēmēju atbalstam un iestādei «Kultūra», valsts svētkus Jelgavā bagātinās uguņošana, kas šogad Pasta salā veikto remontdarbu dēļ notiks no Lielupes promenādes, tādēļ vislabāk to varēs baudīt no Lielupes tilta. I.Kanaška norāda, ka valsts simtgades svētku uguņošanai paredzētais budžets ir 9800 eiro – tostarp iekrājums no pērn saņemtajiem ziedojumiem. «Uguņošana tiks realizēta no 15 punktiem, un šoreiz tā būs īpaši sinhronizēta ar mūziku, veidojot vienotu priekšnesumu. Skanēs populāras un patriotiskas dziesmas,» stāsta uzņēmuma «Petarde Ltd» pārstāvis Jānis Nutovcs.

Atbalstot Latvijas valsts simtgades biroja akciju «Cimdotā Latvija», iestāde «Kultūra» aicina jelgavniekus līdz valsts jubilejai sarūpēt sev pašiem un saviem tuvajiem rakstainus cimdus, ar kuriem rotāties 18. novembrī.

Jāatgādina, ka Jelgavā valsts svētku svinības noslēdzas 21. novembrī, kad godinām Jelgavas atbrīvotājus no Bermonta karaspēka – šajā dienā pulksten 15 ikviens aicināts nolikt ziedus Meža kapos, bet pulksten 19 kultūras namā norisināsies koncerts «…manai, tavai un mūsu brīvībai…», kurā muzicēs Jelgavas kamerorķestris un solisti. Diriģents – Aigars Meri. Biļetes uz pasākumu var iegādāties kultūras namā un «Biļešu paradīzes» kasēs, cena – 3 eiro.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti