Meklēšanas forma

Apmācies 10 °C Lēns vējš, 4.3 m/s no A-DA
Pirmdiena, 2019. gada 18. NovembrisVārda dienu svin: Aleksandrs, Doloresa, Brīve

Pils salas zirgu barā – četri mazuļi

Ilze Knusle
«Pils salas savvaļas zirgiem tāda jēdziena kā «smaga ziema» nepastāv – viņi spēj pielāgoties jebkādiem laikapstākļiem. Galvenais, lai zirgiem ir ko ēst,» saka Pils salā mītošo savvaļas zirgu uzraugs Einārs Nordmanis, piebilstot: zirgi pārziemojuši labi un barā jau sākuši dzimt kumeliņi.

«Tā kā ziema nebija tik auksta, pietika sagatavotā siena, neskatoties uz to, ka vasarā 150 ruļļi tika nozagti,» stāsta zirgu uzraugs. Jāatgādina, ka augustā no Latvijas Dabas fonda apsaimniekotajām pļavām tika nozagti 150 siena ruļļi, kas bija paredzēti zirgu barošanai ziemā. Tiesa, vēlāk 49 ruļļus izdevās atgūt, tomēr tā ir neliela daļa no nozagtajiem ziemas krājumiem.

Iestājoties pavasarim, barā sāk dzimt kumeļi – līdz šim piedzimuši jau četri. Pulka paplašināšanas diemžēl nozīmē arī, ka Pils sala ir pārapdzīvota un jāmeklē risinājumi. «Vairāk nekā 20 zirgu jau pagājušā gadā aizvedām uz Ukrainu, Odesas rajonu. Pirms aizvešanas zirgi ir jānošķir no bara, tāpēc tie tika pārvietoti uz pļavām Sieramuižā. Bija paredzēts uz Ukrainu vest 24 zirgus, bet viens – vārdā Draugs – pazuda. Zinot savvaļas zirgu uzvedību, viņš izmetīs līkumu, izpētīs apkārtni un atgriezīsies, jo viņam svarīga ir kompānija. Esmu saņēmis arī ziņas, ka Draugs esot redzēts pie veikala Lietuvas šosejā, bet pagaidām viņš nav vēl atrasts,» stāsta E.Nordamanis, papildinot, ka Draugs ir divus gadus vecs, kas atbilstu apmēram astoņiem gadiem cilvēka mūža. Tādā vecumā savvaļas zirgu varot arī pieradināt, jo viņš ir komunikabls. Tiesa, pastāv arī iespēja, ka zirgs ir miris.

Uzraugs norāda, ka parasti barga un gara ziema un pavasara plūdi zirgus mudina uz dažādiem pigoriem, piemēram, kāpt uz upes ledus, doties uz pilsētu un tamlīdzīgi, bet šoziem zirgi uzvedušies rāmi un nav meklējuši piedzīvojumus. «Vienīgais – zirgi nobradāja nogāzi pie jaunā Pils salas skatu torņa. Viņi ir ļoti ziņkārīgi un gribēja jauno vietu izpētīt,» stāsta E.Nordmanis. Kopš skatu torņa izveides pagājušā gada jūnija beigās būtiski audzis salas apmeklētāju skaits, tāpēc uzraugs atgādina: savvaļas zirgi nav badā un tos barot nevajag. «Zirgi ir pieraduši, ka apkārt ir cilvēki, tie nebaidās, bet iet viņiem klāt, tomēr barot no rokas dzīvniekus nevajag. Pirmajā mēnesī pēc skatu torņa atklāšanas bija gadījumi, kad ģimenes ar bērniem gāja zirgiem klāt, mēģināja uzkāpt mugurā, ņurcīt kumeļus – cilvēkiem jāapzinās, ka līdz nelaimei ir tikai viens solis, jo zirgi ir dzīvnieki, lieli un spēcīgi dzīvnieki, un viņu reakcija nav paredzama,» tā uzraugs. Viņš piebilst, ka līdz ar skatu torņa atklāšanu un tūristu skaita pieplūdumu aug arī pieprasījums pēc ekskursijām par zirgu dzīvi. «Man lielākais pārsteigums pagājušogad bija tūristi no Brazīlijas. Man šķita – viņi taču paši dzīvo gandrīz džungļos, kas viņus saista te? Bet izrādījās, ka viņi ir no Brazīlijas lielākās pilsētas Sanpaulu, un līdz dabai jābrauc vismaz divas stundas.»

Tā kā Pils sala ir pārapdzīvota, šogad apmēram desmit zirgi tiks nošķirti un aizvesti uz Sieramuižas pļavām. «Pagājušajā gadā, lai pļavas noganītu, tajās izvietojām mobilo ganāmpulku – 15 Galovejas govis –, bet šogad nolēmām izmantot Pils salas zirgus,» stāsta Latvijas Dabas fonda pārstāve Baiba Strazdiņa, piebilstot, ka vispirms tiks uzstādīts stacionārais aploks, un tikai tad uz Sieramuižu vedīs zirgus. Visdrīzāk, zirgi tur pavadīs vasaru, bet rudenī atgriezīsies pie lielā bara, lai dzīvniekus ziemā būtu vieglāk uzraudzīt. Tāpat tiek domāts par zirgu pārvešanu uz citām Latvijas pilsētām vai ārzemēm. E.Nordmanis skaidro, ka zirgu vešanu uz ārzemēm organizē Nīderlandes kolēģi, un iespējamās vietas ir Ukraina Horvātija un Portugāle. Jāatgādina, ka pirmie 16 zirgi uz Jelgavu tika atvesti no Nīderlandes 2007. gadā – ērzelis ar septiņām ķēvēm un vairākiem kumeļiem un divi atsevišķi dzīvojoši ērzeļi.

Foto un video: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Viesis attēls

Foto skaisti, bet raksts paviršs, pārāk daudz kļūdu.

Pievienot komentāru

Saistītie raksti