Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 13 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no ZR
Ceturdiena, 2019. gada 18. JūlijsVārda dienu svin: Rozālija, Roze

Pils salas skatu tornis – pērn apmeklētākais tūrisma objekts

Ritma Gaidamoviča
Jelgavas reģionālā Tūrisma centra (JRTC) apkopotie statistikas dati par apmeklētākajiem tūrisma objektiem Jelgavā liecina, ka populārākais objekts 2018. gadā bijis Pils salas skatu tornis. Kopš atklāšanas dienas – 28. jūnija – to apmeklējuši 54 996 cilvēki. Otro vietu ieņem Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, bet trešo – Karameļu darbnīca. Lielākajai daļai objektu vērojams apmeklētāju skaita pieaugums, bet trijos to skaits sarucis.

«Vislielāko interesi pagājušajā gadā piedzīvoja Lielupes palienes pļavas un Pils salā uzbūvētais skatu tornis savvaļas zirgu un dabas vērošanai – to nepilna pusgada laikā apmeklējuši gandrīz 55 tūkstoši interesentu. Šie dati nolasīti no apmeklētāju skaitītāja, kas uzstādīts pie ieejas vārtiem. Jāņem gan vērā, ka šis atšķirībā no citiem tūrisma objektiem ir bez maksas, turklāt pieejams jebkurā diennakts laikā, tāpēc arī apmeklējumu skaits ir tik liels,» spriež JRTC Tūrisma informācijas nodaļas vadītāja Vita Ziemele. Jāpiebilst gan, ka ziemas sezonā drošības apsvērumu dēļ Pils salas skatu tornis apmeklētājiem ir slēgts – šobrīd tajā nedrīkst kāpt.

Līdz ar Pils salas skatu torņa atklāšanu līderpozīciju zaudējis Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, kas bija visapmeklētākais tūrisma objekts Jelgavā kopš tā atklāšanas. Tiesa, kopējais apmeklētāju skaits 2018. gadā tajā ir samazinājies – pērn tas uzņēma 34 998 cilvēkus, bet gadu iepriekš – 39 351. V.Ziemele skaidro, ka vērojams neliels vietējo apmeklētāju skaita samazinājums, tomēr ārzemju tūristu skaits ir stabils. «Statistiku veido apmeklētāji, kuri iegādājušies ieejas biļetes un tajā nav iekļauti cilvēki, kuri tornī piedalījušies dažādos pasākumos. Pērn tornī notika 302 mūsu un citu organizāciju rīkoti pasākumi un tos apmeklēja 6774 cilvēki. Šajā skaitā ietilpst arī 54 kāzu ceremonijas ar 1389 viesiem,» stāsta V.Ziemele.

Apmeklētāju skaita pieaugums gan bija vērojams Karameļu darbnīcā, kas uzņēmusi 29 050 ciemiņus (gadu iepriekš – 27 000). «Uz karameļu ražotni brauc galvenokārt skolēnu grupas, jo bērni un jaunieši savām acīm grib redzētu, kā top karameles, un arī paši pagatavot karameli,» stāsta JRTC pārstāve.

Par vairāk nekā tūkstoti audzis arī apmeklētāju skaits Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā: 2018. gadā tajā viesojies 21 161 cilvēks, gadu iepriekš – 19 850. Jelgavas muzeja direktores vietniece Marija Kaupere vērtē, ka apmeklējuma pieaugums skaidrojams ar pērn muzejā notikušajiem pasākumiem un izstādēm, jo pastāvīgajā ekspozīcijā nekādu būtisku pārmaiņu pērn nebija. «Pagājušogad muzejā notika Baltu dienai veltīti pasākumi, Jāņa Čakstes 159. jubilejā tika atklāta izstāde «Laikmets. Dzimtas stāsts», plaši apmeklēta bija arī izstāde «Muzeja krājuma pērles Latvijas dzimšanas dienā», kā arī Kurzemes Provinces muzeja 200. gadadienai veltītā izstāde un konference. Savukārt 2018. gada sākumā muzejā bija apskatāma baltvācu mākslinieku darbu izstāde no Tallinas,» par nozīmīgākajiem notikumiem muzejā pērn stāsta M.Kaupere. Tāpat viņa norāda, ka viens no populārākajiem muzeja pasākumiem tradicionāli ir Muzeju nakts, kas 2018. gadā pulcēja 3441 interesentu.

Apmeklētāju skaita kāpums vērojams arī Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā, kas uzņēmis par teju pusotru tūkstoti cilvēku vairāk nekā gadu iepriekš, – 2018. gadā šo muzeju apmeklēja 3426 cilvēki. Muzeja vadītājs Miks Vilnis spriež, ka šādi dati ir, lielā mērā pateicoties Muzeju nakts pasākumam, kas bija kupli apmeklēts. 2017. gadā Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs tajā nepiedalījās un augustā vispār bija slēgts. 

Apmeklētāju skaita pieaugums par 20 procentiem vērojams arī Ugunsdzēsības ekspozīcijā blakus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Jelgavas depo. To pērn apmeklējis 2081 cilvēks, 2017. gadā – 1726. «Visvairāk šo muzeju apmeklē Jelgavas bērnudārzu un skolu audzēkņi, taču arvien biežāk ierodas arī jaunieši no galvaspilsētas. Lielāko pienesumu gan devusi piedalīšanās Muzeju nakts pasākumā un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Atvērto durvju diena,» stāsta V.Ziemele. 

Par vairāk nekā diviem tūkstošiem pērn salīdzinājumā ar gadu iepriekš ir sarucis apmeklētāju skaits Kurzemes hercogu kapenēs Jelgavas pilī. «Jelgavas pils ieilgušo remontdarbu dēļ kapenes pērn atvēra mēnesi vēlāk, un visu vasaras sezonu apmeklētājiem bija grūti saskatāma ekspozīcijas ieeja, jo notika Jelgavas pils fasādes rekonstrukcija un ieeju ieskāva stalažas,» skaidro V.Ziemele.

Turpretī Jelgavas pils muzejā ir 10 procentu apmeklētāju pieaugums – tur 2018. gadā viesojās 12 574 cilvēki. Jāpiebilst gan, ka šobrīd Jelgavas pils muzejs uz nezināmu laiku ir slēgts, jo tajā notiek remonts.

Apmeklētāju skaita sarukums vērojams arī Latvijas Dzelzceļa muzeja Jelgavas ekspozīcijā – 3260 cilvēki (2017. gadā – 4472). Jelgavas ekspozīcijā gan uzsver: lai gan kopējais apmeklētāju skaits krities, ir vērojams neliels, bet stabils apmeklētāju skaita pieaugums, jo kopējais samazinājums saistāms tikai ar to, ka 2018. gadā ekspozīcija nepiedalījās Muzeju nakts pasākumā. Vairāk bijis to apmeklētāju, kuri muzejā ieradušies mērķtiecīgi, nevis bezmaksas akciju laikā. Turklāt arvien biežāk muzeju apmeklē pieaugušie – pērn 593, vēl gadu iepriekš – 400 – un jūtams, ka Jelgavas ekspozīcijā ierodas ģimenes vai draugu kompānijas no citām Latvijas vietām. Tāpat daudz biežāk cilvēki vēlas, lai viņus pavada gids – gida pakalpojumi tur pērn izmantoti 97 reizes, gadu iepriekš – 65 reizes. Tāpat viesi nereti izvēlas papildus apmeklēt arī bijušo lokomotīvju depo.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis», no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

 

 

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti