Meklēšanas forma

Neliels lietus 3 °C Lēns vējš, 4.9 m/s no D
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Personas ar garīga rakstura traucējumiem var saņemt individuālu atbalstu

Ritma Gaidamoviča
Jelgavas Sociālo lietu pārvalde Jelgavā deklarētām pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir noteikta 1. vai 2. invaliditātes grupa, piedāvā pēc individuāla plāna, izvērtējot katras personas vajadzības, 12 mēnešus saņemt apmaksātus sociālos pakalpojumus. Šim atbalstam var pieteikties līdz 16. augustam.

Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece Jeļena Laškova stāsta, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība sadarbībā ar Labklājības ministriju un vēl deviņām Latvijas pašvaldībām, piesaistot Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējumu, izmēģinās jaunu pieeju sociālo pakalpojumu nodrošināšanā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Tā no esošajiem atbalsta pasākumiem atšķiras ar to, ka palīdzība cilvēkam tiek plānota, ņemot vērā viņa individuālās vajadzības pieejamā finansējuma ietvaros, nevis tiek vērtēta cilvēka atbilstība konkrētu pakalpojumu saņemšanas kritērijiem. Šāda pieeja ļauj plānot personalizētu atbalstu katram cilvēkam – personu ar garīga rakstura traucējumiem vajadzības var būt ļoti atšķirīgas, un ne vienmēr iepriekš sagatavots standartizēts atbalsta komplekts ir piemērotākais. «Šī modeļa galvenā doma ir pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem sniegt atbalstu pēc individuālas pieejas, tādējādi iedrošinot viņus dzīvot patstāvīgu, neatkarīgu dzīvi, sekmējot veiksmīgu integrāciju sabiedrībā, reizē samazinot iespēju šīm personām nokļūt sociālās aprūpes centrā,» skaidro J.Laškova.

Projekta gaitā personas ar garīga rakstura traucējumiem 12 mēnešus pēc individuāla plāna bez maksas varēs saņemt sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus. Vidēji mēnesī viena persona varēs saņemt atbalsta pasākumus par summu līdz 1030,60 eiro. «Vispirms kopā ar speciālistu komandu, iesaistot arī ģimeni, tiks izzinātas personas vēlmes un vajadzības un kopā ar sociālo darbinieku sastādīts individuālais atbalsta plāns. Tajā prioritārā secībā tiks noteikts nepieciešamais atbalsts, kā arī izvēlēti pakalpojumi, kurus persona varēs saņemt, – apmeklēt dienas aprūpes centru, piedalīties reitterapijā, mūzikas terapijā, saņemt psihologa pakalpojumus, sociālā darbinieka konsultācijas un citus atbalsta pasākumus, kas būs iekļauti individuālajā atbalsta plānā,» skaidro J.Laškova.  

Uz šiem atbalsta pasākumiem var pretendēt Jelgavā deklarētas pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir noteikta 1. vai 2. invaliditātes grupa. J.Laškova norāda, ka, pēc Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes rīcībā esošajiem datiem, mūsu pilsētā šobrīd dzīvo 73 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem, kurām ir 1. invaliditātes grupa, un 1050 personas, kurām ir 2. invaliditātes grupa.

Pieteikties atbalsta pasākumiem var līdz 16. augustam Sociālo lietu pārvaldes Informācijas kabinetā, aizpildot iesniegumu un uzrādot dokumentus, kas apliecina, ka personai ir 1. vai 2. grupas invaliditāte un garīga rakstura traucējumi. Sīkāka informācija pieejama pa tālruni 63029841 (sociālā darbiniece Sandra Knīsa).

Jāpiebilst, ka sociālos pakalpojumus pēc individuālas pieejas varēs saņemt desmit personas. Ja pieteiksies vairāk, izvērtējot atbilstību pakalpojumu saņemšanai, priekšroka tiks dota tiem, kas iesniegumu būs iesnieguši agrāk.

Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu finansēšanas mehānisms izstrādāts Eiropas Sociālā fonda projekta «Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide» gaitā. 

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti