Meklēšanas forma

Apmācies 11 °C Lēns vējš, 4.8 m/s no A-DA
Otrdiena, 2019. gada 15. OktobrisVārda dienu svin: Eda, Hedviga, Helvijs

Par alkohola vai cigarešu pirkšanu nepilngadīgajam var sodīt

Ilze Knusle
Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija rīkoja reidu, lai pārbaudītu, cik «atsaucīgi» ir pieaugušie, ja nepilngadīgs jaunietis palūdz «izpalīdzēt» un iegādāties viņam alkoholu vai cigaretes. «Daudzi nemaz nezina, ka par alkohola un cigarešu nodošanu nepilngadīgajam iestājas administratīvā atbildība un var tikt piemērots sods līdz 140 eiro,» uzsver Pašvaldības policijas pārstāve Sandra Reksce.

Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijas Nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas grupa, veicot regulārus reidus alkoholisko dzērienu tirdzniecības vietās, novērojusi pozitīvas pārmaiņas – veikalu pārdevēji alkoholiskos dzērienus, enerģijas dzērienus un cigaretes nepilngadīgām personām vairs nepārdod. Tomēr ir parādījusies jauna tendence – nepilngadīgie, lai tiktu pie aizliegtā, uzrunā garāmgājējus. Diemžēl nereti pieaugušie šim lūgumam atsaucas, bet šāda rīcība ir administratīvi sodāma. «Reida laikā nepilngadīga jauniete mērķtiecīgi uzrunāja garāmgājējus ar lūgumu tuvējā veikalā viņai nopirkt alkoholisko dzērienu. Ar nožēlu jāatzīst, ka pilngadīgās personas ir visai atsaucīgas, tomēr lielākā daļa nemaz nezina, ka par šādu palīdzību var saņemt sodu līdz pat 140 eiro,» norāda S.Reksce.

Reida laikā uz jaunietes lūgumu atsaucās viens pieaugušais – vīrietis, kuram tika sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols un izteikts brīdinājums. Viņš policijas inspektoriem aizbildinājās, ka jauniešu izskats mēdz būt maldinošs, tomēr tādā gadījumā būtu jāatceras: ja jaunietis būtu pilngadīgs, viņam nebūtu jālūdz citiem iegādāties cigaretes vai alkoholu. «Tā ir visas sabiedrības atbildība, kāda izaugs jaunā paaudze, un kamēr sabiedrības nostāja nemainīsies, arī situācija kopumā neuzlabosies,» uzsver policijas pārstāve.

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par alkoholisko dzērienu vai tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu nodošanu nepilngadīgā rīcībā izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 140 eiro. Bet, ja pilngadīgā personu «šādu labu darbu» gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas izdara atkārtoti, tai piemēro sodu no 350 līdz 700 eiro. Būtiski ir arī tas, ka atbildību nes arī pats nepilngadīgais, kurš šādā veidā «iegādājies» alkoholisko dzērienu. Šādos gadījumos Latvijas Administratīvo pārkāpuma kodekss paredz brīdinājumu vai naudas sodu līdz 35 eiro.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti