Meklēšanas forma

Lietus 3 °C Mērens vējš, 5.5 m/s no D-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Muzeja krājumu papildina 30. gadu Jelgavas šaušanas meistara kauss

Jana Bahmane
Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja krājumu papildinājis jauns eksponāts – 1936. gadā Jelgavas meistaram šaušanā F.Frickausam pasniegts kauss, ko rotā Jelgavas ģerbonis.

«Muzeju uzrunāja kāds jurists un kolekcionārs no Vācijas, kura privātkolekcijā bija nonācis sudraba kauss ar Jelgavas ģerboni. Viņš bija izpētījis, ka tas saistīts ar Jelgavu, tādēļ kausu piedāvāja mums, uzskatot, ka lielāka vērtība tam būs dzimtenē,» stāsta Jelgavas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis. Viņš papildina, ka muzejā ik pa laikam nonāk informācija no ārzemēm – pārsvarā no Vācijas – par eksponātiem, kas varētu būt piederīgi Jelgavai: «Cilvēki ar pietāti attiecas pret citu zemju vēsturi un mantojumu.»

Sudraba kausu, kas pasniegts Jelgavas meistaram šaušanā F.Frickausam, rotā uzraksts: «Jelgavas meistaram šaušanā ar karavīru šauteni un automātisko pistoli. 1934. g. 14. X virsnieka vietnieks F.Frickauss ar 454,7 p., 1935. g. 29. IX virsnieka vietnieks F.Frickauss ar 458,6 p., 1936. g 8. XI virsnieka vietnieks F.Frickauss ar 468,1 p. pēc 3reizējas uzvaras iegūst kausu personīgā īpašumā.» «Uzraksts liecina par to, ka F.Frickauss par Jelgavas meistaru šaušanā kļuvis trīs gadus pēc kārtas, par to saņemot kausu no 875. proves sudraba. Taču mums vēl jāveic padziļinātāks pētījums par šo sporta veidu un tā norisi Jelgavā, kā arī par pašu šaušanas meistaru F.Frickausu. Tādēļ, ja kādam ir informācija par to, aicinām sazināties ar muzeju,» tā A.Barševskis.

Muzejā norāda, ka kauss ir nedaudz apsūbējis, taču kopumā sudrabs ir labā stāvoklī. To rotā 30. gadu Jelgavas ģerbonis, kā arī vinjete ar rozēm un rožu lapām pie kausa pamatnes. «Šis ir interesants jaunieguvums, kas tuvākajā laikā papildinās Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja pastāvīgo ekspozīciju «Zemgales pērle»,» vērtē muzeja galvenais krājuma glabātājs.

Jelgavas muzeja kolektīvs izsaka pateicību Latvijas Republikas vēstniecībai Vācijā par palīdzību eksponāta nogādāšanā uz Latviju.

Foto: Ivars Veiliņš, Jelgavas muzejs

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru