Meklēšanas forma

Skaidras debesis -3 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no D
Trešdiena, 2019. gada 11. DecembrisVārda dienu svin: Voldemārs, Valdemārs, Valdis

Muzeja ekspozīciju papildinās bruņoto spēku karavīra forma

Emīls Rotgalvis
Šodien Aizsardzības ministrijā Rīgā notika svinīgs pasākums, kurā aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš nodeva Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīra formas tērpu Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam. Formas tērps būs papildinājums pastāvīgajai ekspozīcijai «Kari un karavīri cauri Jelgavas laiku lokiem».

Nododot formas tērpu muzejam, aizsardzības ministrs A.Pabriks norādīja – arī Latvijas novadu un pilsētu muzejiem ir vajadzīgs ekspozīcijas papildinājums, lai stāsts par Latvijas vēsturi būtu pilnīgs. «Man kā bijušajam vēsturniekam ietrīcējās sirds, jo jums tagad ir jauns uzskates materiāls, ko mēs ar Nacionālo bruņoto spēku komandiera palīdzību varam nodot Jelgavas muzejam. Mēģinājām arī atrast karavīru, kurš nāk no šī reģiona, un veiksmīgi tādu atradām,» sacīja A.Pabriks.

Pēc Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja pārstāvju lūguma muzejam tika izsniegts NBS karavīra lauka formas tērps ar pilnu ekipējumu, kā arī sešas formas tērpa uzšuves uz izstādīšanas laiku muzeja ekspozīcijā. Formas tērps pieder NBS karavīram kapteinim Ilgvaram Skadiņam, kurš arī piedalījās svinīgajā pasākumā.

Kapteinis I.Skadiņš, lai arī dzimis Rīgā, lielāko dzīves daļu pavadījis Jelgavas pusē. 1993. gadā iestājies tolaik jaundibinātajā organizācijā – jaunsardzē –, kas radījusi interesi par militāro dienestu. Lai kļūtu par NBS virsnieku, I.Skadiņš iestājies Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kuru absolvējis 2001. gadā. Šobrīd I.Skadiņš dien Jelgavā dislocētajā Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes 52. kaujas atbalsta bataljonā un ir 2. kājnieku rotas komandieris. Dienesta pienākumus viņš veic kopā ar saviem skolas biedriem, kaimiņiem un toreizējiem jaunsargiem un ir pārliecināts, ka kādu dienu jaunsardzes rindas Jelgavā papildinās arī viņa dēls Kārlis Skadiņš. «Atceros 2007. gadu, kad biju starptautiskajā operācijā Afganistānā un tika nomainīti formas tērpi – bijām lepni, kad ieradās jaunās formas. Sagatavojot jaunu formas tērpu, ir jādomā par to, lai tas ir ne tikai skaists, bet arī ērts, praktisks un atbilstu mūsdienu situācijai. Ceru, ka katram, kurš to apskatīs Jelgavas muzejā, paliks spēcīga saikne ar Latviju. Ir liels gods šo formas tērpu atstāt nākamajām paaudzēm,» uzsvēra kapteinis I.Skadiņš.

Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase, saņemot dāvinājumu, norādīja, ka tagad muzeja kolekcija būs pilnīgāka. «Jau sen dzirdam, ka daudzi muzeji, izņemot Latvijas Kara muzeju, ir muzeji meitenēm, jo tur nav nekā daudz par kariem, kas patīk puikām. Tad nolēmām, ka radīsim ekspozīciju par kariem, kuriem gājusi cauri mūsu pilsēta un novads no aizvēstures līdz mūsdienām. Jebkurš dāvinājums, kas paliek vēsturē, ir ļoti vērtīgs,» tā G.Grase. Ministrs un NBS pārstāvji no muzeja pateicībā saņēma vēstures doktora muzeja direktores vietnieka zinātniskajā darbā Ginta Putiķa grāmatas «Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri – Jelgavas ģimnāzijas audzēkņi» eksemplārus.

Muzeja rīcībā nodotais formas tērps papildinās pastāvīgo ekspozīciju «Kari un karavīri cauri Jelgavas laiku lokiem», kas tika atklāta šogad. Ekspozīcijā apskatāmi vairāki apbalvojumi, tostarp Lāčplēša Kara ordenis, ieroči no dažādiem laika periodiem, maketi, kā arī virtuālā ekspozīcija. Jauniegūtā NBS forma kalpos kā salīdzinājums mūsdienu karavīra ekipējumam ar ekspozīcijā jau apskatāmajiem tērpiem, piemēram, 13.–14. gadsimta zemgaļu karavīra tērpu, Latvijas armijas karavīra tērpu no 20. gadsimta 20. gadiem, Latvijas armijas ģenerāļa formu un citiem.

Foto: Aizsardzības ministrija

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti