Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 12 °C Mērens vējš, 5.5 m/s no R-DR
Pirmdiena, 2019. gada 16. SeptembrisVārda dienu svin: Asja, Asnate, Dāgs

LLU atrod himnu, ko 1940. gadā universitātei veltīja komponists Jēkabs Mediņš

LLU šodien, 19. oktobrī, plašākai publikai pirmo reizi prezentēja universitātes himnu «Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā», ko izglītības iestādei 1940. gadā, īsi pirms padomju okupācijas, veltījis komponists un diriģents Jēkabs Mediņš, ziņo universitātes pārstāvis Aigars Ieviņš.

www.jelgavasvestnesis.lv

LLU šodien, 19. oktobrī, plašākai publikai pirmo reizi prezentēja universitātes himnu «Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā», ko izglītības iestādei 1940. gadā, īsi pirms padomju okupācijas, veltījis komponists un diriģents Jēkabs Mediņš, ziņo universitātes pārstāvis Aigars Ieviņš.

Universitātes himnu pēc vairāk nekā trīs gadu meklējumiem atradis universitātes vīru kora «Ozols» ilggadējais tenors Modris Ziemelis. «Sākotnēji darba grupā bija seši interesenti, tomēr entuziasmu saglabāju vien es. Ja nebūtu bijis tāds dulls korists, šo himnu, iespējams, tā arī nebūtu izdevies atrast,» atzīst LLU patriots.

Viņš stāsta, ka ceļš līdz himnas atrašanai nav bijis viegls. «Materiālus bijām meklējuši gan Latvijas Konservatorijas (tagad – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA)) nošu bibliotēkā, gan LLU Tehniskajā fakultātē, uz kurieni tā reiz it kā nosūtīta, gan pie izcilā diriģenta Paula Kveldes, gan JVMA profesora Oļģerta Grāvīša un citviet, tomēr šie meklējumi nesekmējās,» atceras M.Ziemelis.

Par galveno pavedienu visu šo laiku kalpojis 1940. gada 18. aprīļa laikraksts «Latvijas Kareivis», kurā minēts, ka «komponists Jāzeps Mediņš komponējis akadēmijas himnu «Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā» pēc V.Plūdoņa teksta».

«Viļa Plūdoņa dzejas izdevumos šāda sacerējuma nav, tomēr tas minēts laikraksta «Jaunākās Ziņas» 1937. gada 19. janvāra izdevumā,» stāsta M.Ziemelis.

Interesants ir arī misēklis, kas radies vienāda vārda pirmā burta dēļ – «Latvijas Kareivī» J.Mediņš, ar ko domāts Jēkabs Mediņš, kļuvis par Jāzepu Mediņu. Tomēr Jēkaba Mediņa meita Marija, apkopojot grāmatu par savu tēvu, izpētījusi, ka 1940. gada 9. janvārī viņš sarakstījis kompozīciju «Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā».

«Ozola» dziedātājs uzsver – lai arī Mediņu dzimtas mājās esošie materiāli lielākoties nodoti JVLMA nošu bibliotēkā, saglabājot cerību stariņu, atradējs vairākkārt J.Mediņa mazdēla sievai Lolitai Mediņai lūdzis atļauju «ieskatīties senās atvilktnēs». Pēc vairākām sarunām un lūgumiem radiniece ar M.Ziemeli sazinājusies, atklājot, ka atradušies himnas vārdi un notis, kur minēts «Veltījums Latvijas Lauksaimniecības akadēmijai».

M.Ziemelis pieļauj, ka šis darbs tolaik pretvalstisko vārdu dēļ nav aizceļojis uz bibliotēkām vai arhīviem, tādēļ arī ir izdevies to saglabāt un atgūt. Himnas atradējs piebilst: «Skaņdarbs ir patriotisks, tomēr tas padomju laikā ne reizi nebija izskanējis – akadēmija to dāvanā saņēma 1940. gada 17. aprīlī, neilgi pirms «sarkano atbrīvotāju» ienākšanas Latvijā.»

Pašlaik jau sāktas sarunas par himnas oriģināla dāvināšanu universitātes muzejam, lai to būtu iespējams apskatīt ikvienam Jelgavas pils apmeklētājam.

Universitātes himna atrasta un ierakstīta gadu pirms universitātes 150 gadu jubilejas, kas tiks atzīmēta 2013. gada oktobrī.

Himna LLU koru izpildījumos var noklausīties internetā: http://soundcloud.com/llu_lv/sets/llu-himna/.

 

 

Viedokļi

Pievienot komentāru