Meklēšanas forma

Apmācies 7 °C Lēns vējš, 4.1 m/s no A
Piektdiena, 2019. gada 15. NovembrisVārda dienu svin: Leopolds, Undīne, Unda

Lietuvieši veido raidījumu par Jelgavas vēsturiskajām ēkām

Anastasija Miteniece
Šonedēļ Jelgavā viesojās lietuviešu raidījuma «Apturēt lenti» («Stop juosta») komanda, izzinot trīs pilsētas vēsturisko ēku – kādreizējās pasta ēkas Raiņa un Pasta ielas krustojumā, Jelgavas Valsts ģimnāzijas ēkas Mātera ielā un viesnīcas «Jelgava» Lielajā ielā – likteni no pirmsākumiem līdz mūsdienām.

«Stop juosta» ir kultūras raidījums, kas Lietuvā, kā arī kaimiņvalstīs meklē starpkara perioda arhitektūru un izzina ēku stāstu no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Raidījuma sižeti jau tapuši dažādās Lietuvas pilsētās, Polijā, Baltkrievijā, un šonedēļ – arī Latvijā. «Lietuva un īpaši Kauņa ir ļoti bagāta ar starpkaru periodā celtām ēkām, tādēļ veidojām televīzijas raidījumu, kurā varam par to pastāstīt plašākai sabiedrības daļai. Īpaši jaunā paaudze bieži vien nemaz nezina savas pilsētas ēku vēsturi. Bet vēlāk nolēmām, ka būtu interesanti redzēt, kāda tad ir 20. gadsimta 20. un 30. gadu arhitektūra kaimiņvalstīs. Neskatoties uz to, ka ēkas celtas teju vienā laikā, tās ir ļoti atšķirīgas, un katra – ar savu unikālo stāstu,» norāda televīzijas raidījuma veidotājas Justina Lasauskaite un Justina Burštaitīte.

Katrā no pilsētām ēkas stāstus atklāj arhitekti, vēsturnieki vai laikabiedri. Par trīs Jelgavas ēku vēsturi kaimiņvalsts viesiem stāstīja LLU profesore vadošā pētniece Aija Ziemeļniece. Viņa atklāja, ka, piemēram, kādreizējā pasta ēka Katoļu un Pasta ielas krustojumā celta Latvijas brīvvalsts laikā 1938. gadā un ilgu laiku tā bijusi eleganta pilsētas rota. Šīs ēkas fasādi rotā izteiktas vertikālas loga ailes, kā arī greznas masīvas ieejas durvis gan Raiņa, gan Pasta ielas pusē. «Šobrīd plašā pasta ēka funkcionē teju kā biznesa centrs – nelielās ēkas telpas, kas kādreiz kalpojušas pasta vajadzībām, šobrīd tiek izīrētas, tomēr daudzi vēsturiskie elementi ir saglabājušies līdz mūsdienām. Piemēram, vecās kāpnes, reliņi un statņi, radiatori, ozolkoka durvis un vietām – arī oša parkets,» tā viņa.

Raidījuma filmēšanas gaitā uzrunāti arī vieni no ēkas telpu īrniekiem, kuri atklāja – viņiem šī vēstures elpa ir īsts baudījums. «Pārvācāmies dzīvot uz Jelgavu 1981. gadā – tad vēl redzējām to apbrīnojami grezno pasta ēkas zāli ar lieliem logiem un greznām lustrām. Bet no 2001. gada šajā ēkā īrējam biroja telpas – kādreizējo pasta priekšnieka kabinetu. Kad ienācām šajā telpā, ar vīru vienojāmies, ka gribam saglabāt šeit vēsturiskās liecības – uz grīdas atstājām oša parketu, nosiltinājām vecos logus un vien nokrāsojām vecās tapetes. Tāpat, iekārtojot telpu, no kāda privātīpašnieka iegādājāmies autentiskas mēbeles. Mūsuprāt, ir svarīgi cienīt un turēt godā vēsturi,» norāda nomnieki, papildinot gan, ka ēka jau ir kritiskā stāvoklī un nav daudz entuziastu, kuri vēlētos ieguldīt kultūrvēsturiska pieminekļa atjaunošanā.

Jāpiebilst, ka vēlāk filmēšanas grupa devās arī uz Jelgavas Valsts ģimnāziju un viesnīcu «Jelgava». Raidījuma komanda aicina arī jelgavniekus iesaistīties raidījuma veidošanā un, ja ir pieejamas attiecīgas arhīva fotogrāfijas, kur redzama vecā pasta ēka, Jelgavas Valsts ģimnāzija vai viesnīca «Jelgava», sūtīt tās pa e-pastu stopjuosta@gmail.com vai juste.burskaityte@gmail.com.

Jāpiebilst, ka raidījuma jaunā sezona sāksies septembrī – tad televīzijā būs pieejams arī raidījums par Jelgavas pilsētas ēkām. To varēs atrast mājaslapas www.lrt.lt sadaļā «Mediateka» pēc raidījuma nosaukuma «Stop juosta». Šobrīd notiek sarunas arī par raidījuma sērijas translēšanu arī Latvijas televīzijā. 

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti