Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 10 °C Lēns vējš, 4.6 m/s no DA
Trešdiena, 2019. gada 16. OktobrisVārda dienu svin: Daiga, Dinija, Dinārs

Jelgavnieki arvien biežāk izvēlas mainīt uzvārdu

Anda Dzenža
Pēdējos gados Jelgavas iedzīvotāji aizvien vairāk izmanto iespējas mainīt savu uzvārdu. Jelgavas pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā 2017. gadā iesniegumus par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu iesnieguši 32 pilsētnieki, pagājušajā gadā – 49, bet šogad jau saņemti 43 iesniegumi. Lielākoties iesniegumos izteikta vēlme mainīt uzvārdu.

«Uzvārdus iedzīvotāji maina visā valstī, bet pēdējā laikā pastiprināta interese par to jūtama arī Jelgavā. Pamatojumi ir dažādi un ļoti personiski. Kāds uzvārdu nav mainījis laulību laikā, jo ir nopirktas ceļojuma biļetes. Tad cilvēks uzvārdu mainīja pēc laulībām, atgriezies no ceļojuma. Vēl kāds vēlējies pāriet uz savas dzimtas uzvārdu, piemēram, pieņemt tādu, kāds bijis vecmāmiņai. Cits izvēlējies mainīt uzvārdu, jo tas bijis par iemeslu tam, ka neizdodas iekļauties sabiedrībā. Sievietes arī izvēlas mainīt uzvārdu, jo pirms vairākiem gadiem, šķirot laulību, bērnu dēļ ir saglabājušas vīra uzvārdu, bet tagad, kad bērni izauguši, saprot – ar bijušā vīra uzvārdu vairs negrib sadzīvot,» dažādas situācijas ieskicē D.Pavlovska, piebilstot, ka uzvārdu izvēlas mainīt kā sievietes, tā vīrieši.

Jāpiebilst, ka lēmumu, vai personai atļaut uzvārdu mainīt, pieņem Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departaments. Tas ir tiesīgs pieņemt lēmumu arī par atteikumu mainīt uzvārdu, piemēram, ja persona ir sodīta par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu un sodāmība nav dzēsta vai noņemta.

D.Pavlovska arī paskaidro: «Ja cilvēks domā, ka, mainot savu uzvārdu, varēs paslēpties no savas pagātnes, tas diemžēl neizdosies. Visa informācija par personas dzīves datiem ir piesaistīta personas kodam. Ziņas par to, kādas izmaiņas cilvēks veicis personas datos, saglabājas Iedzīvotāju reģistrā.»

Jānorāda, ka uzvārda maiņu regulē Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums. Atbilstoši tam uzvārdu var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem: uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā; persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu; persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā; persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu; personai mainīts dzimums; viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu. Saskaņā ar likumu, valsts nodeva par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu pašlaik ir 71,14 eiro.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru