Meklēšanas forma

Neliels lietus 21 °C Viegls vējš, 2.3 m/s no DR
Svētdiena, 2019. gada 21. JūlijsVārda dienu svin: Meldra, Meldris, Melisa

Gudro vecāku skolai – liels pieprasījums

Ritma Gaidamoviča
No oktobra Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) notiek nodarbību cikls «Gudro vecāku skola», kurā tematiskās lekcijās vecākiem ir iespēja tikties ar pieredzes bagātiem speciālistiem, lai rastu atbildes un praktiskus padomus bērnu audzināšanas un attīstības jautājumos. Nākamā bezmaksas nodarbība vecākiem paredzēta 5. februārī pulksten 18 ZRKAC, kad tiks runāts par to, kā pasargāt bērnu no traumām un pirmās palīdzības sniegšanu.

«Šobrīd sabiedrībā kopumā ir aktualizējies jautājums par ģimenes emocionālo labklājību, pievēršot pastiprinātu uzmanību bērnu emocionālajam stāvoklim. Arī mēs vēlamies, lai Jelgavas vecāki izaudzina laimīgus bērnus, jo tā ir mūsu nākotne, un mēs varam palīdzēt, rosinot vecākus uzklausīt speciālistu padomus,» saka ZRKAC Tālākizglītības nodaļas vadītāja Astra Vanaga.

Šobrīd lekciju ciklā aizvadītas sešas nodarbības, kurās runāts par pārmaiņām, kad ģimenē ienāk bērns, par apzinātas audzināšanas principiem, par temperamenta tipiem, par bērna psihoemocionālo attīstību, kustību attīstību un spēlēšanos, par slimošanu un imunitātes stiprināšanu, par kustību attīstību un spēlēšanos ar bērniem. Nākamā nodarbība notiks 5. februārī, kurā tiks runāts par to kā izvairīties no traumām un pirmo palīdzību. «Līdz šim ik palaikam rīkojām lekcijas par kādu no minētajām tēmām. Redzot lielo atsaucību, sapratām, ka piedāvājums jāpaplašina, tāpēc nolēmām izveidot veselu ciklu. Vecāki paši var izvēlēties – apmeklēt kādu konkrētu nodarbību vai visas,» stāsta A.Vanaga.

To, ka tēma par bērnu izaudzināšanu sabiedrībā ir aktuāla, apliecina arī semināru apmeklējums – katrā nodarbībā piedalījās ap 50 cilvēku, pēdējā – 78. Tās galvenokārt bija mammas, retāk – tēti, taču ZRKAC aicina iesaistīties abus vecākus, jo audzināšanā piedalās visa ģimene. Dodot iespēju speciālistu padomus uzklausīt arī tiem vecākiem, kuri netiek uz tikšanos klātienē, ZRKAC šogad savā sociālā tīkla facebook lapā piedāvā arī lekciju tiešraides. Plānots, ka vēlāk lekciju būs iespējams noskatīties mājaslapas www.zrkac.lv arhīvā sadaļā «Video galerija». A.Vanaga gan uzsver, ka, atnākot klātienē, vecākiem tiek dota iespēja  uzdot jautājumus individuāli un saņemt konkrētas atbildes.

Secīgs turpinājums Topošo vecāku skolai

Gudro vecāku skola ir secīgs turpinājums ZRKAC organizētajai Topošo vecāku skolai, tāpēc šobrīd padomi tiek sniegti vecākiem, kuri audzina bērnus vecumā līdz septiņiem gadiem, taču A.Vanaga norāda, ka nākotnē ir iecere vecuma slieksni palielināt. Jāpiebilst, ka jau šobrīd ZRKAC piedāvā arī lekcijas par pusaudžu emocionālo audzināšanu un arī tās ir pieprasītas. Uzrunātie Gudro vecāku skolas dalībnieki atzinīgi novērtē iespēju piedalīties nodarbībās un uzklausīt speciālistu padomus. Liela priekšrocība, nenoliedzami, ir tā, ka šis pasākums ir bez maksas – svarīgākais ir pašiem gribēt tajā piedalīties. Pēc nodarbību cikla dalībnieku domām, tik liels apmeklējums apliecina to, ka vecākiem ir patiesi svarīgi gūt padomus. «It kā jau var šķist – mūsu vecāki mūs izaudzināja, mēs taču no viņiem esam mācījušies, izaudzināsim arī savus bērnus, taču esmu pārliecināta, ka audzināšanas metodes, kas darbojās pirms vairākiem desmitiem gadu, mūsdienās vairs nestrādā, arī bērni ir mainījušies,» atzīst divu bērnu mamma Sanita. «Apzinos, ka nodarbībās dzirdētais neatklāj jaunu Ameriku, taču uzskatu, ka ik palaikam katram no mums to vajag atkārtot, lai gūtu iedvesmu, pārliecību par saviem spēkiem, jo ikdienas situācijās tā mēdz notikt – nereti kaut ko izdari, un tad rodas šaubas, vai esi rīkojies pareizi,» saka vienu un piecus gadus vecu meiteņu mamma Edīte.

Kā panākt, lai klausa?

Par to, kāpēc pieņemts lēmums apmeklēt šīs nodarbības, katrai mammai ir savs stāsts. Galvenokārt nākušas, lai rastu skaidrojumus, kā rīkoties dažādās ikdienas situācijās – nevar bērnu nolikt laikus gulēt, bērns nespēj savaldīt emocijas, kad aizliedz skatīties multfilmas, visu vajag tūlīt un tagad, ir problēmas no rītiem atvadīties bērnudārzā, četru gadu vecumā bērns negrib pats ģērbties, kārtot savas mantas…

«Man aktuāls ir jautājums, kā panākt, lai bērns klausa bez iebildumiem – lai nav tā, ka nepārtraukti viņam kaut ko pavēlu. Kā veikalā bērnam ieskaidrot to, ka mēs kaut ko nepirksim, un bez skandāla tikt laukā, lai es viņam neuzbļauju un pēc tam pašai nav jāpārdzīvo,» stāsta divu bērnu – 1,3 un 12 gadus vecu meiteņu – mamma Ilona, papildinot, ka ļoti labu padomu lekcijā saņēmusi par to, kā rīkoties, kad bērnam vajag visu tūlīt un tagad. «Svarīgi ir nepakļauties bērnam. Ja teicu, ka iesim, kad izdzeršu kafiju, tad tā arī jārīkojas – jāizdzer kafija un tad jāizdara tas, ko solīju. Ko mēs, mammas, parasti darām? Lai izvairītos no skandāla, sevi atstājam otrajā plānā,» atklāj Ilona.

«Ģimenē aug divi bērni – puikam četri gadi, meitiņai deviņi mēneši. Brālis ir sapratis, ka šobrīd tiek gāzts no troņa, un viņā sāk iezagties greizsirdība – vairs ne saģērbties māk, ne paēst pats… Nepieciešams gudrs padoms, kā mazināt spriedzi mājās,» atzīst divu bērnu mamma Evelīna. Viņa apliecina, ka tieši lekcijās jau guvusi vairākas vērtīgas atziņas, piemēram, ar bērnu runāt bez vērtēšanas. «Nokrita viņam tas cimdiņš, nu, nesūksties, ka atkal nokrita cimds, tā vietā pozitīvā balsī pasaki – o, tev nokrita cimdiņš!» saka Evelīna.

«Piecgadīgais puika daudz ko neēd, atsakās pat pagaršot. Tas ir diezgan tracinoši, taču seminārā pārliecinājos, ka tā patiesībā ir normāla parādība – ir cilvēki, kuriem nepieciešams ilgāks laiks, lai pierastu pie kaut kā jauna. Vienkārši jaunais ir jānoliek bērnam priekšā biežāk, atgādinot, lai pamēģina. To arī centīšos ieviest mūsu mājās,» stāsta trīs – vienu, piecu un 10 gadus vecu – bērnu mamma Sanita.

Uzrunātās mammas atzīst, ka svarīgākā semināros gūtā atziņa ir šāda: daudzās lietās pašiem pieaugušajiem ir jāmaina sava attieksme un jākontrolē emocijas, tad arī bērns uzvedīsies citādāk.

Reālam cilvēkam ticība lielāka

Mammas nenoliedz, ka mūsdienās, tehnoloģiju laikmetā, ir pieejama ļoti plaša informācija dažādos forumos, kur tiek uzdoti jautājumi par bērnu audzināšanu, taču viņas atzīst, ka lielāka ticība tomēr ir speciālistam. «Speciālists var savienot teoriju ar praksi. Kaimiņiene, kura audzina divus bērnus, varēs dalīties tikai savā pieredzē, taču speciālisti ir strādājuši ar 16 un varbūt pat 60 ģimenēm, saskaroties ar dažādām situācijām,» saka mamma Edīte. Līva, kura šobrīd audzina septiņus mēnešus vecu bērniņu, uzskata, ka cilvēkam, ko sastopam aci pret aci, ticība ir daudz lielāka, jo varam redzēt viņa emocijas. «Šo nodarbību lielākais pluss ir tas, ka tā nav tikai teorētiska lekcija, bet saruna, kuras laikā iespējams uzdot konkrētus jautājumus un saņemt padomus tieši par savu situāciju,» atzīst Kristīne. Mammas gan uzsver, ka bērna audzināšanā svarīgākais ir pašām būt pārliecinātām, ka tas, kā viņas rīkojas, ir pareizi.

Jāpiebilst, ka Gudro vecāku skola notiek Veselības veicināšanas programmas gaitā un to finansē Eiropas Sociālais fonds. 

 

Gudro vecāku skolas nodarbības 2019. gadā*

5. februārī pulksten 18 – «Kā pasargāt bērnu no traumām un pirmā palīdzība», vadīs anesteziologs reanimatologs Roberts Fūrmanis.

19. februārī – «Mazais tirāns – ko darīt? Robežu nolikšana –  drošība, harmonija», vadīs psiholoģe Marte Meo un kognitīvi biheiviorālā terapeite Gunita Kleinberga.

5. martā – «Sociālo, sadzīves, pašapkalpošanās prasmju attīstība. Kā izvairīties no hiperaprūpes «lāča pakalpojuma» bērnam», vadīs Gunita Kleinberga.

19. martā – «Kā sagatavot bērnu pārmaiņām – mamma sāk strādāt, ģimenē ienāk otrs bērns, bērnudārzs, skola, cits partneris, nepilna ģimene», vadīs Gunita Kleinberga.

Aprīlī – «Veselīgs un garšīgs uzturs bērnam no pirmās piebarošanas līdz skolas vecumam», vadīs uztura speciālists.

Interesentiem lūgums nodarbībām pieteikties pa tālruni 63082101 vai e-pastu astra.vanaga@zrkac.jelgava.lv.

*precīzi nodarbību datumi un laiki tuvāk pasākumiem tiks publicēti mājaslapā www.zrkac.lv.

 

Pasniedzēji par Gudro vecāku skolu

Klaudija Hēla, fizioterapeite, bērnu attīstības speciāliste un četru bērnu mamma:

«Problēma laimīga bērna audzināšanā ir tā, ka vecāki neuzticas paši sev. Viņi salasās dažādus  forumus, uzklausa radus, draugus, paziņas un tad netiek galā ar informācijas daudzumu. Mana pārliecība – ja skatās, vēro un reaģē uz situācijām, kā arī aprūpe notiek cieņpilni, neko nepareizi nevar izdarīt. Manuprāt, bieži vien ģimenē ikdienas aprūpe, sadzīviskas lietas, kas saistītas ar bērnu, vecāki neuztver kā foršu pasākumu, bet gan ir iestājusies rutīna. Mēs neieklausāmies bērnos, kā viņi jūtas, ko viņi domā, jo nepārtraukti steidzamies. Tad rodas tās situācijas, kad sūkstāmies: «Tu atkal mani neklausi!» Bet varbūt bērns tieši tajā brīdī vēlējās pastāstīt, kā viņam šodien gājis bērnudārzā! Būtisks aspekts – bērniem, tāpat kā pieaugušajiem, svarīgs ir acu kontakts. Bērns būs daudz priecīgāks, ja vecāks atradīs laiku, nosēdīsies viņam pretī un tad abi kopā ģērbsies, spēlēsies, iesaistot bērnu, jo ļoti svarīga ir līdzdarbība itin visā. Mēs bieži bērnus nebrīdinām par to, ko vēlamies darīt, – tikai nostādām fakta priekšā, savukārt mūsu atvases pret nezināmo izrāda pretestību. Svarīgi ir ieklausīties bērnā! Atzinīgi vērtēju katru vecāku izglītojošu nodarbību, kas tiek organizēta ārpus galvaspilsētas. Rīgā iespēju ir daudz, bet reģionos – ne. Tas ir fantastiski, ka Jelgavā vecākiem šo iespēju piedāvā bez maksas. Galvenais ir aiziet.»

 

Gunita Kleinberga, psiholoģe, Marte Meo terapeite, kognitīvi biheiviorālā terapeite un trīs bērnu mamma:

«Es vienmēr izvairos runāt par kļūdām bērna audzināšanā, jo man ir pārliecība, ka tās nav kļūdas, bet gan nezināšana – vecāks nav iemācīts un nezina, kā konkrētajā situācijā rīkoties citādāk. Jau gadiem vadot nodarbības vecākiem, saprotu: galvenais klupšanas akmens bērna audzināšanā ir fakts, ka vecāki neapzinās, ka patiesībā viss ir saistīts ar viņu emocionālo stāvokli – vecākam vispirms ir jāsaprot sevi, ko viņš vēlas, kāda ir viņa kā vecāka loma, un tikai tad var kaut ko prasīt no bērna. Otra lieta – nezināšana par bērna vecumposmiem, respektīvi, ko no bērna katrā konkrētā vecumā var gaidīt un prasīt. Līdz ar to bieži rodas situācijas, ka prasām no viņa vairāk nekā iespējams, bet bērns protestē ar savu rīcību, un tad nākas lietot slaveno teicienu: «Viņš mani neklausa!» Svarīgi ir savu bērnu uzklausīt, jo katrai rīcībai ir kāds cēlonis. Bērns kašķējas, bet patiesībā viņš varbūt tā ir iemācījies piesaistīt jūsu uzmanību. Ļoti atzinīgi novērtēju to, ka Jelgavas pašvaldība vēlas vecākus izglītot, un visi Jelgavas vecāki, ar kuriem esmu tikusies nodarbībās, ir ieinteresēti, nebaidās runāt par problēmām, uzdot jautājumus, kā un ko labāk darīt, saprot savas kļūdas un prot arī par sevi pasmieties.»

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru