Meklēšanas forma

Apmācies 2 °C Mērens vējš, 6.7 m/s no DA
Sestdiena, 2019. gada 14. DecembrisVārda dienu svin: Auseklis, Gaisma

Grāmatas var nodot arī tad, ja bibliotēka ir slēgta

Ilze Knusle
Ar svinīgo lentes pārgriešanu šodien Jelgavas pilsētas bibliotēkā atklāta pašapkalpošanās iekārta, drošības vārti un grāmatu nodošanas kaste. «Sabiedrība pierod pie pašapkalpošanās iekārtām, piemēram, veikalos, un bibliotēka ar šī pakalpojuma ieviešanu iekļaujas vispārējā procesu attīstībā. Turklāt tas daļai lasītāju bibliotēkas apmeklējumu padarīs ērtāku,» norāda Jelgavas pilsētas bibliotēka vadītāja Lāsma Zariņa.

Pārmaiņas pilsētas bibliotēkā noritēja divus mēnešus – parādījās jaunas iekārtas, drošības vārti, ieejot bibliotēkā, grāmatās tiek līmētas speciālas ielīmes, kas satur informāciju par konkrēto izdevumu, pie bibliotēkas novietota grāmatu nodošanas kaste. «Šīs vērienīgās pārmaiņas notiek, lai modernizētu bibliotēku un piedāvātu apmeklētājiem jaunus, inovatīvus pakalpojumus,» skaidro Jelgavas pilsētas bibliotēkas projektu vadītāja Klinta Kalnēja.

Pašapkalpošanās iekārtas ārvalstu bibliotēkās nav retums, bet Latvijā pagaidām nav pārāk daudz publisko bibliotēku, kurās tāda ir – L.Zariņa zina teikt, ka ar šādu iekārtu aprīkota Līvānu bibliotēka, četru augstskolu bibliotēkas un tagad arī Jelgavas un Liepājas bibliotēkas. «Studenti pie šādas sistēmas ir pieraduši, un arī mums daudz lasītāju ir studenti,» piebilst bibliotēkas vadītāja. Šī iekārta lasītājam pašam ļauj grāmatas gan saņemt, gan nodot. Lai grāmatas saņemtu, nepieciešama lasītāja karte. Tā ļaus piekļūt lasītāja profilam un pārbaudīt arī grāmatu nodošanas termiņus, kā arī tos pagarināt, ja nepieciešams. «Reizēm pie bibliotekāra veidojas rinda, jo citiem apmeklētājiem ir dažādi jautājumi, nepieciešama palīdzība. Tādā gadījumā steidzīgākie lasītāji varēs apkalpot sevi paši,» papildina L.Zariņa. Pašapkalpošanās iekārta atrodas bibliotēkas vestibilā pie garderobes. Šobrīd ar tās starpniecību iespējams izsniegt grāmatas no bibliotēkas 2. stāva, bet pārējās vēl nav ielīmētas nepieciešamās ielīmes – šis process ir laikietilpīgs un joprojām turpinās, un plānots, ka tas noslēgsies līdz vasaras beigām. Nākotnē paredzēts, ka šādā veidā varēs tikt izsniegti arī diski.

Sākotnēji apmeklētājus par pašapkalpošanās iekārtas lietošanu konsultēs bibliotēkas darbinieki, bet nākotnē plānots piesaistīt arī brīvprātīgos jauniešus, kuri jaunās tehnoloģijas palīdzēs apgūt gados vecākiem bibliotēkas apmeklētājiem.

Uzreiz, ieejot bibliotēkā, uzstādīti drošības vārti, kas neļauj iznest grāmatas, kuras nav reģistrētas kā saņemtas – pie bibliotekāra vai pašapkalpošanās iekārtā. Ja grāmata nav reģistrēta lasītājam, vārti sāk pīkstēt un nobloķējas bibliotēkas durvis. Jāpiebilst, ka ar pašapkalpošanās iekārtu un drošības vārtiem aprīkota arī bērnu bibliotēka «Zinītis».

Savukārt grāmatu nodošanas kaste, kā to dēvē bibliotēkas darbinieki, sniedz iespēju nodot grāmatas arī tad, ja bibliotēka ir slēgta – tā atrodas pie bibliotēkas stūra. Būtiski, ka tajā var nodot arī filiāļu grāmatas. Lai nodotu grāmatas, lasītāja karte nav nepieciešama. Bibliotēkā cer, ka kaste pamudinās arī parādniekus atgriezt bibliotēkas grāmatas. «Šī ir pilnībā droša sistēma, kas bibliotekāriem ļauj atšifrēt, kurš lasītājs grāmatas nodevis, un veikt atzīmi viņa profilā,» skaidro bibliotēkas vadītāja, piebilstot, ka līdz iekārtu oficiālajai atklāšanai grāmatu kastē bija nodotas jau sešas grāmatas.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka pagājušajā gadā gan pilsētas bibliotēkas, gan bērnu bibliotēkas piedāvājumu papildināja interaktīva dabaszinātņu spēle. Tajā spēlētāja zināšanas pārbauda pasaulslaveni zinātnieki – Īzaks Ņūtons, Galileo Galilejs, Arhimēds un Marija Sklodovska-Kirī.

Jauno risinājumu ieviešana un bibliotēkas pakalpojumu modernizēšana norit Interreg V-A Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam projekta «Inovatīvu risinājumu attīstība bibliotēkās dažādu paaudžu apmeklētājiem pierobežas reģionā» ietvaros. Projekta mērķis ir bibliotēkas pieejamo pakalpojumu modernizēšana, jauno tehnoloģiju un sistēmu ieviešana, lai paplašinātu vietējās sabiedrības iespējas iegūt jaunas zināšanas, rosinātu interesi apmeklēt bibliotēku un saņemt daudzveidīgus bibliotēkas pakalpojumus. Projekta vadošais partneris ir Jelgavas pilsētas bibliotēka, sadarbības partneri – Šauļu pilsētas pašvaldības publiskā bibliotēka un Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka.

Projekta kopējās izmaksas ir 585 262,94 eiro. Jelgavas pilsētas bibliotēkas izmaksas ir 263 449,92 eiro, no kurām 223 932,43 eiro jeb 75 procenti ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, 13 172,50 eiro jeb 5 procenti ir valsts budžeta dotācija un 26 344,99 eiro jeb 10 procenti ir Jelgavas pilsētas pašvaldības finansējums.

Projekts noslēgsies 31. augustā.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis», Ilze Knusle

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Bibliotēka attēls

Miezītes un Pārlielupes bibliotēkas ir atvērtas sestdienās arī vasarā. Laipni gaidīti!!
Lietotāja Lasītājs attēls

Ne jau visiem šie mikrorajoni ir ērti sasniedzami. Tiešām interesanti kādi ir motīvi slēgt abas centra bibliotēkas visas brīvdienas? Ja vēl vismaz vienu darbadienu darba laiks būtu līdz 20.00...21.00, tad vēl varētu vasarā aiziet, savādāk vasarā bibliotēka tāds pensionāru pasākums vien sanāk, ne strādājošiem domāts.
Lietotāja Andris attēls

kurš vispār tagad lasa grāmatas ?
Lietotāja Igors attēls

Tu jau tiešām nelasi.
Lietotāja Bibliotēka attēls

Pagājušajā gadā Jelgavas bibliotēkās izsniegti 206 486 iespieddarbi, vai tas ir maz? Cilvēki joprojām lasa un pie tam ļoti daudzi cilvēki. 2018.gadā Jelgavā bija 10 916 lasītāji. Andri, ja nelasāt grāmatas papīra formātā, mēs varam piedāvāt arī e-grāmatas, nāciet, mēs pastāstīsim par visiem daudzveidīgajiem pakalpojumiem...

Lapas

Pievienot komentāru

Saistītie raksti