Meklēšanas forma

Apmācies 4 °C Mērens vējš, 7.4 m/s no DA
Ceturdiena, 2019. gada 21. NovembrisVārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Godinās Jelgavas ģimnāzijas audzēkņus – Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus

Emīls Rotgalvis
Lāčplēša dienā, 11. novembrī, pulksten 14 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta vēstures doktora, muzeja direktores vietnieka zinātniskajā darbā Ginta Putiķa grāmata «Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri – Jelgavas ģimnāzijas audzēkņi», kas veltīta 16 Lāčplēša Kara ordeņa saņēmēju dzīvesstāstam. Pasākumā tiks atklāta arī atjaunotā piemiņas plāksne pie muzeja centrālās ieejas, kas turpmāk uzturēs dzīvu vēsturisko piemiņu par Jelgavas ģimnāzijas audzēkņiem – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem.

«Visus grāmatā minētos Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus vieno divi galvenie atslēgvārdi – Jelgavas pilsēta un Jelgavas Vīriešu ģimnāzija, zināma arī kā «Academia Petrina». Ģimnāzistu dzīves mērķis bija izglītība un darbs sabiedrības un tautas labā, bet jaunības cēlos nodomus izjauca karš. Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri bija un ir Brīvības cīņu simbols un mūsu tautas sirdsapziņa,» stāsta grāmatas autors G.Putiķis.

Grāmata vēsta par 16 Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem, kuri reiz mācījās vai absolvēja Jelgavas ģimnāziju, – Pauli Šturmu, Aleksandru Grundmani, Aleksandru Jodikaiti, Jāni Oļģertu Kalniņu, Ludvigu Bolšteinu, Paulu Jēgeru, Alfrēdu Grandmani, Artūru Kēleru, Jāni Berri, Verneru Tepferu, Pēteri Stērsti, Jūliju Jaunsniķeri, Nikolaju Gudži, Teodoru Zeifersu, Arnoldu Valdovski un Jāni Rapu. Grāmatā līdztekus jelgavnieku dzīvesstāstam un laikmeta raksturojumam iekļautas nodaļas par Pirmā pasaules kara cēloņiem, tā galvenajiem lūzuma punktiem un Latvijas Neatkarības kara militāri politiskajiem aspektiem, kā arī Lāčplēša Kara ordeņa vēsturi un Latvijas valsts apbalvojumu sistēmu līdz 1940. gadam.

Aplūkojot Jelgavas Lāčplēša ordeņa kavalieru dzīves gājumu un īpašā apbalvojuma nozīmi, G.Putiķis aicina aizdomāties par katru cilvēku, kas savulaik cīnījies, lai šobrīd ikviens varētu dzīvot neatkarīgā Latvijā. «Pirmie Lāčplēši krita jau Pirmā pasaules kara laikā, bet pēdējais, Arvīds Arveds Lauris, mūžībā devās 2003. gadā ASV. Vēstures loks ir noslēdzies, paliek tikai atmiņas, gods un cieņa par paveikto Latvijas labā,» tā grāmatas autors.

Grāmata tapusi, apkopojot ļoti daudzus vēstures avotus, tomēr īpaši uzsverami divi – Latvijas Valsts vēstures arhīva (LVVA) 1304. fonds, kurā apkopotas visu Lāčplēša Kara ordeņa apbalvoto personu anketas, un LVVA izdotā biogrāfiskā vārdnīca, kurā apkopota ordeņa kavalieru biogrāfija. Vārdnīca pieejama arī elektroniski vietnē www.lkok.com.

Grāmatas un piemiņas plāksnes atklāšanas pasākums ir publisks, un 11. novembrī pulksten 14 tajā aicināts piedalīties ikviens interesents. G.Putiķa grāmatu «Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri – Jelgavas ģimnāzijas audzēkņi» varēs iegādāties muzejā. Atklāšanas dienā grāmata maksās 4 eiro, taču vēlāk cena būs 5 eiro.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti