Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 9 °C Lēns vējš, 4.8 m/s no R
Otrdiena, 2019. gada 17. SeptembrisVārda dienu svin: Vera, Vaira, Vairis

Erudīcijas spēle – saturīga iespēja pavadīt laiku ar ģimeni vai draugiem

Ilze Knusle
«Kad bija jautājums par jūras dzīvnieku, kuram galvā veidojas viela – spermacets –, kuras dēļ to agrāk medīja, jo no šīs vielas izgatavoja dažādas lietas, mēs atcerējāmies savu braucienu uz jūras muzeju Stokholmā – mēs tur šo dzīvnieku redzējām, bet viņa nosaukums bija angliski. Diemžēl neatcerējāmies dzīvnieka latvisko nosaukumu, tomēr mēs visi zinājām, par ko ir runa,» stāsta Baiba Ozola, kura kopā ar vīru un bērniem šodien piedalījās erudīcijas spēļu turnīra «Prāta spēles Latvijas kauss» Jelgavas atlases posmā.

Ozolu ģimene stāsta, ka sākumā nebija plānojuši pasākumā piedalīties, bet, kad, izpētot nolikumu un iespējamās tēmas, saprata, ka tajā var piedalīties arī skolēni, nolēma, ka jāpamēģina. «Patiesībā tas ir labs veids, kā pavadīt laiku kopā ar ģimeni. Turklāt mēs arī mājās esam iecienījuši dažādas galda spēles, arī tādas, kas izglīto,» norāda Baiba, piebilstot, ka spēlē iesaistījās arī bērni, turklāt reizēm, kur nepietiek zināšanu, nostrādā intuīcija. «Tomēr jāsaka, ka jautājumi ir ļoti grūti. Esmu mācījusies humanitārajā novirzienā un domāju, ka, piemēram, ar latviešu dzejoļiem tikšu galā, bet izrādījās, ka šis tas ir aizmirsies,» viņa secina.

Spēle notika divās daļās, katrā izspēlējot piecus raundus. Katrā raundā viena no komandām, kas tika noteikta izlozes kārtībā, izvēlējās vienu no piedāvātajām tēmām. Katrā tēmā bija pieci jautājumi, uz kuriem jāatbild visiem spēles dalībniekiem. Jāpiebilst, ka bija arī tā saucamie mīnus raundi, kuros par katru nepareizu vai neuzrakstītu atbildi punkti tika noņemti. Pirmajā raundā tika izspēlētas tēmas «Latvijas meža zvēri», «Delfi.lv izlase», «Stilu klasika», «Jūras iemītnieki» un «Latviešu dzejoļi», un komandām vajadzēja zināt atbildes uz tādiem jautājumiem, kā, piemēram, kuram meža dzīvniekam pieder attiecīgie pēdu nospiedumi, kādas roņu sugas dzīvo Baltijas jūrā, kuru KHL komandu trenē Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Bobs Hārtlijs, kur notiks šā gada TV šova «X faktors» pirmā atlase, kā arī pēc dzejoļa rindām jāatpazīst tā autors.

Otrajā daļā tika izspēlētas tēmas «Kokteiļi», «Planētu parāde», «Mūzika no multfilmām», «Zaļais kontinents» un «Jelgava». «Erudīcijas spēlēs piedalāmies regulāri, jo tā ir laba iespēja pavadīt jautri laiku draugu lokā. Komandu veidojam tā, lai katram dalībniekam būtu savas stiprās puses. Mūsu spēcīgākās puses ir sports, māksla, mežs, bet pēdējā laikā izkristalizējies, ka vājā vieta ir multfilmas un ar bērniem saistītas tēmas,» stāsta komandas «Esiet sveicināti!» dalībnieks Jānis Bērziņš. Viņš norāda, ka šoreiz spēlē bija nepieciešamas akadēmiskas zināšanas, jo izdomāt atbildes loģiski praktiski nebija iespējams. Piemēram, lai gan komandu veido jelgavnieki, ne visi jautājumi par šo tēmu tai bija pa spēkam. «Mums dalījās domas par to, kurā Jelgavas muzejā ir apskatāma izstāde «Rotaļlietu stāsts», nezinājām arī to, ka pie Jelgavas pils ir Gubernatora saliņa, bet visgrūtākais šajā kārtā bija jautājums, kurā vajadzēja atpazīt attēlā redzamo personu – izrādījās, ka tas ir Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Andris Lakstīgala,» stāsta Jānis. Jāpiebilst, ka vēl tēmā par Jelgavu bija jāzina, uz kuru sadraudzības pilsētu šajā nedēļas nogalē devies Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs, lai prezentētu tūrisma iespējas Jelgavā, un kādā ielā atrodas attēlā redzamā skola (Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija).  

Jelgavas atlases kārtā, kas norisinājās Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā, piedalījās 21 komanda. Trīs labākās ieguva tiesības piedalīties turnīra pusfinālā, kas notiks rudenī. Jelgavā ar 340 punktiem uzvarēja komanda «Stende 2», otrie ar 270 punktiem bija komanda «DeJaVu», bet trešie ar 260 punktiem – komanda «Sviestmaizes un paralēlie visumi». «Erudīcijas spēlē piedalāmies otro reizi, un mums ļoti patika, kā šeit viss bija iekārtots – ļoti ērti darboties komandā, pluss arī tas, ka zālē bija divi ekrāni, lai visi var redzēt jautājumus. Patīkama atmosfēra,» tā par Jelgavas posmu saka 3. vietas ieguvēju pārstāve Anna Rozenvalde no Rīgas. «Man Jelgavā dzīvo brālis ar ģimeni, un nolēmām visu apvienot – piedalīties foršā pasākumā un apciemot radus,» viņa papildina. Anna atzīst, ka spēle nebija viegla, bet komandai lielākais prieks ir par to, ka neviens neizvēlējās mūzikas tēmas, jo tās viņiem nav tās spēcīgākās.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka erudīcijas spēļu turnīra «Prāta spēles Latvijas kauss» posmi šogad notiks vairāk nekā 30 Latvijas vietās, Jelgavā bija 14. posms. Dalība posmos ir bez maksas, bet iepriekš reģistrējoties. Papildu informācija par erudīcijas spēļu turnīru pieejama mājaslapā prataspeles.lv.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti