Meklēšanas forma

Apmācies 14 °C Lēns vējš, 4.3 m/s no R-DR
Sestdiena, 2019. gada 19. OktobrisVārda dienu svin: Elīna, Drosma, Drosmis

Dzeja – lasījumos, mūzikā un slamā

Jana Bahmane
Dzejas lasījumi pie Raiņa pieminekļa, dzejritenis, dzejas slams, nepieradinātās mūzikas festivāla «Skaņu mežs» pasākums un citi Dzejas dienām veltīti notikumi – to visu Jelgavā varēs izbaudīt no 9. līdz 16. septembrim.

Dzejas dienu ieskaņā 9. septembrī pulksten 13 Jelgavas kultūras nama Mazajā zālē notiks dzejas almanaha «Zemgales vācelīte 2018» atvēršanas svētki. «Šis ir jau 12. dzejoļu kopkrājums, kurā apkopoti 37 autoru darbi. Šāgada krājums veltīts mūsu valsts simtgadei, tādēļ tajā lielākoties ir dzejoļi par Latviju, taču tāpat autori rakstījuši par mīlestību, dabu, cilvēku savstarpējām attiecībām un citām tēmām,» stāsta dzejas kluba «Pieskāriens» vadītājs Jānis Zariņš. Dzejoļu krājums izdots 600 eksemplāros – tas tiks pasniegts autoriem, pilsētas skolām un bibliotēkām, bet pārējie par iespēju iegādāties krājumu aicināti interesēties Jelgavas Latviešu biedrībā. Tāpat dzejas klubs «Pieskāriens» ielūdz uz tradicionālo dzejas pēcpusdienu Raiņa parkā 11. septembrī pulksten 15 – tur ar dzejas lasījumiem uzstāsies dzejnieki un pilsētas skolēni.

12. septembrī lieli un mazi dzejas mīļotāji varēs piedalīties Jelgavas pilsētas bibliotēkas Dzejas dienu programmā «Dzeja – valodas putni». «Ik gadu, svinot Dzejas dienas, mēs patiesībā svinam Raiņa un arī latviešu valodas dzimšanas dienu. Rainis veidojis daudz jaunvārdu, ko mēs ikdienā lietojam, pat nezinot, ka tie ir viņa izdomāti,» stāsta pasākuma producente Elīna Apsīte. Pulksten 9.30 Jelgavas 1.–6. klašu skolēniem, kuri interesējas par dzeju vai paši to raksta, bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē būs iespēja tikties ar dzejnieci Inesi Zanderi. «Šādai idejai mūs iedvesmoja Jelgavas 4. sākumskolas dzejas pulciņš, taču arī citās skolās mācās bērni, kuri interesējas par dzeju, tādēļ nolēmām viņiem noorganizēt tikšanos ar dzejnieci Inesi Zanderi,» atklāj E.Apsīte.

Bet pulksten 10.30 dzejnieki I.Zandere, Valts Ernštreits, Jana Egle, Vasilijs Karasjovs un Eduards Aivars no bibliotēkas mazā balkoniņa atklās tradicionālo dzej­riteni, kas šogad vedīs nevis pa Jelgavas skolām, bet gan ievērojamiem pilsētas objektiem. «Mūsu pilsētā ir vairākas nozīmīgas vietas, kurās valsts simtgadē nolēmām pulcēt Jelgavas skolēnus. Katra skola tradicionāli prezentēs savu dzejas izjūtu,» norāda pasākuma producente. Pirmais pieturpunkts būs Lāčplēša piemineklis – tur varēs sastapt Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, 4. sākumskolas, Amatu vidusskolas un Jelgavas tehnikuma audzēkņus. Tālāk dzejritenis dosies uz skvēru starp Lielo un Jāņa Asara ielu, kur atrodas šogad atklātais vides objekts «Laika rats 100», – tur dzejriteni sagaidīs Jelgavas 2. sākumskolas, 5. vidusskolas, privātās pamatskolas «Punktiņš» un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolēni. Bet maršruts noslēgsies pie Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja, kur dzejniekus un citus interesentus gaidīs Jelgavas 3. sākumskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, 4. vidusskolas, 6. vidusskolas un Mūzikas vidusskolas audzēkņi. Dzejritenim ar savu velosipēdu vai kājām visa maršruta garumā var pievienoties ikviens.

Dienas turpinājumā pie «Silvas» tējas namiņa Pasta salā pulksten 16.30 notiks dzejnieku sacensība jeb dzejas slams. Tāpat kā pērn, katram dalībniekam ir jāsagatavo trīs dzejas izpildījumi. Žūrija vērtēs gan dzejas saturu, gan dalībnieku uzstāšanās prasmes, piešķirot atzīmes no 1 līdz 10, un uzvarētājs saņems naudas balvu 100 eiro. Dzejas slamam var pieteikties līdz 11. septembra pulksten 12, kādu no saviem dzejoļiem nosūtot pa e-pastu dzejasslams@gmail.com. Bet pulksten 18 turpat notiks dzejnieku V.Ernštreita, J.Egles, V.Karasjova un E.Aivara dzejas lasījumi marimbas pavadījumā, savukārt pulksten 20 – lirisks Dzejas dienu noslēgums ar Friča Bārdas dzeju Daumanta Kalniņa kvinteta koncertprogrammā «Sirds prieks».

Pirmo reizi Dzejas dienās būs nepieradinātās mūzikas festivāla «Skaņu mežs» starpdisciplinārs pasākums Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ar vācu brīvās improvizācijas mūziķu Olafa Rupa (ģitāra), Ulrikes Brandas (čells) un latviešu dzejnieka un atdzejotāja Sergeja Moreino dalību. Pasākums Jelgavas muzejā notiks 16. septembrī pulksten 16.

Visi Dzejas dienu pasākumi ir bez maksas.

Foto: no «Jelgavas Vēstnesis» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti