Meklēšanas forma

Lietus 7 °C Viegls vējš, 2.7 m/s no R
Pirmdiena, 2019. gada 25. MartsVārda dienu svin: Māra, Mārīte, Marita

Atsedz simts gadu vecu pagrabu

Ilze Knusle
Veicot rakšanas darbus pie Jelgavas kultūras nama, Uzvaras ielas pusē atsegti divi seni pagrabi. Vēsturnieks un arheologs Andris Tomašūns lēš, ka tie saglabājušies no 19./20. gadsimta mijas un atradušies zem īres namiem.

A.Tomašūns skaidro, ka agrāk nami nebija lieli – apmēram tur, kur šobrīd ir kultūras nams, bija vairāki cits citam līdzās esoši nami. Viņš arī piemeklējis fotogrāfiju ar mājām, zem kurām, viņaprāt, atsegtais pagrabs varētu būt bijis. «Kara laikā pilsēta tika nodedzināta. Šur tur bija palikuši mūri – tos nolīdzināja un būvēja pa virsu jaunas ēkas, tāpēc pārsvarā saglabājušās tikai atsevišķas ēku daļas – arī tagad atsegts ir tikai pagraba stūris,» ieskicē vēsturnieks un arheologs. Viņš stāsta, ka tajā laikā tika būvēti pagrabi, kas pilnībā atradās zem zemes, un puspagrabi, kas daļēji bija zem zemes. Spriežot pēc ķieģeļu būvelementiem, pie kultūras nama atrastie bijuši pagrabi ar ieeju pa kāpnēm. «Tolaik bija arī pagrabi, kuros varēja iekļūt pa lūku, un pirms dažiem gadiem pie kultūras nama tika atklāts arī šāds pagrabs,» papildina vēsturnieks. Lai gan pagrabi nereti tika būvēti zem namiem, lai noregulētu gruntsūdeņu līmeni, 19./20. gadsimta mijā pagrabi kalpojuši kā noliktava dažādām sadzīves lietām, kas tiek izmantotas sezonāli vai reti, arī pārtikas produktiem un vēlāk arī kurināmajam, kad šim nolūkam sāka izmantot ogles. Malka gan tika glabāta šķūnīšos.

Jāpiebilst, ka laika gaitā arī ielas ir mainījušas savu trajektoriju un mūsdienās neatrodas turpat, kur agrāk, tāpēc ir grūti noteikt precīzu vietu un namu, kura pagraba daļa atsegta. Piemēram, Uzvaras iela kādreiz saukta par Ezera ielu.

Lai gan pilsētas vēsture sniedzas vairāk nekā 750 gadu pagātnē, bet atrastais pagrabs nav ļoti sens, A.Tomašūns uzsver, ka, ņemot vērā Jelgavas vēsturi, katra liecība par seno Jelgavu ir vērtīga un papildina vēstures kopainu. Atsegtais pagraba stūris, noslēdzoties darbiem, tiks atkal aprakts, tomēr pilsētas vēsturei tiks saglabāts fotogrāfijās.

Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka šobrīd notiek kultūras nama fasādes pamatu hidroizolācijas atjaunošana un teritorijas sakārtošana, kanalizācijas tīklu pārbūve, drenāžas izbūve, kā arī zibens novadīšanas sistēmas izveide.

Foto: no A.Tomašūna arhīva

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja mia attēls

īstais "vēsturnieks", kura viedoklis ir svarīgs un pareizs.
Lietotāja Es  attēls

Nu feini Ondrs varēs rāceņus glabāt!

Pievienot komentāru

Saistītie raksti