Meklēšanas forma

Apmācies 5 °C Mērens vējš, 6.4 m/s no DR
Piektdiena, 2019. gada 6. DecembrisVārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

Apstiprināts Jelgavas budžets – 61,7 miljoni eiro

Kristīne Langenfelde
Šodien Jelgavas domes sēdē apstiprināts pašvaldības budžets 2017. gadam. Paredzēts, ka pilsētas ieņēmumi šogad būs 61,7 miljoni eiro, un Jelgavas prioritātes ir izglītība, infrastruktūras attīstība un uzņēmējdarbības veicināšana. «Attīstībā apstāties nedrīkst – vienmēr ir jādomā solis uz priekšu. Jelgava ir spēcīga pašvaldība, esam Zemgales centrs un savu attīstību plānojam arī kontekstā ar visa reģiona izaugsmi. Šobrīd esam pasūtījuši pētījumu, kas atspoguļos, kā procesi pilsētā un tuvējos novados ietekmē mūsu attīstību – kāda ir skolēnu plūsma pilsētas un tuvējo novadu skolās, kādas uzņēmējdarbības nozares attīstās ne tikai pilsētā, bet arī apkārtnē, kā Eiropas naudas ieguldījumi infrastruktūras attīstībā ir palīdzējuši biznesa izaugsmei. Pētījuma rezultāti mums ļaus izdarīt argumentētus secinājumus un, sadarbojoties ar apkārtējo novadu pašvaldībām, vēl efektīvāk attīstīt Jelgavu,» uzsver Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Ņemot vērā pilsētas prioritātes, vērienīgākie projekti Jelgavā šogad tiks realizēti izglītības iestādēs un infrastruktūras attīstībā – Jelgavas Valsts ģimnāzijas rekonstrukcija, Tehnoloģiju vidusskolas un bērnudārza «Sprīdītis» energoefektivitātes paaugstināšana, ēkas Zemgales prospektā 7 pārbūve, jauna stadiona izbūve pie 4. sākumskolas, Atmodas ielas, Rubeņu ceļa, Loka maģistrāles, Prohorova, Neretas un Garozas ielas rekonstrukcija, degradētās vides sakārtošana bijušās būvdetaļas teritorijā un Lielupes krasta nostiprināšana ar mērķi šai vietai piesaistīt jaunus rūpniecības uzņēmumus. Ar lielākajiem projektiem, kuru realizācija sāksies 2017. gadā, var iepazīties fotogalerijā.

Nodokļu ieņēmumi aug

Jelgavas pašvaldības budžets ir sabalansēts, kas nozīmē, ka ieņēmumi un izdevumi ir vienā līmenī – 61 701 387 eiro. Lielākos pašvaldības ieņēmumus veido nodokļu ieņēmumi, kas ir 67,1 procents no visiem ienākumiem. Būtiskākais no tiem ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis – šā gada prognoze paredz, ka pašvaldības budžetā iedzīvotāju ienākuma nodoklis tiks iekasēts par 5,5 procentiem vairāk nekā pagājušajā gadā jeb 37 482 014 eiro. Nemainīgi ienākumi, salīdzinot ar 2016. gadu, šogad tiek plānoti no nekustamā īpašuma nodokļa, un to apmērs ir 3 629 060 eiro. Tāpat arī no azartspēļu nodokļa – 317 997 eiro.

Nākamā lielākā ieņēmumu sadaļa ir no transfertiem jeb ieņēmumiem, ko pašvaldība saņem no valsts vai citu pašvaldību budžetiem, – tie šogad plānoti 13 275 904 eiro apmērā. Lielāko summu – 5,85 miljoni eiro – veido pedagogu algas šā gada astoņiem mēnešiem, bet 1,28 miljoni eiro paredzēti pilsētas internātskolām.

Trešā nozīmīgākā sadaļa ir valsts mērķdotācija pašvaldības objektiem. «Jelgavas pašvaldībai šogad izdevies piesaistīt 1 005 000 eiro no valsts budžeta četru nozīmīgu projektu realizācijai. Kopā ar pašvaldības finansējumu tas ļaus īstenot tādus nozīmīgus darbus kā jumta izbūve brīvdabas estrādei un slidotavai Pasta salā, futbola laukuma ierīkošana Kārklu ielā 6, ko īstenos biedrība «Futbola klubs «Jelgava»», kā arī aktīvās atpūtas laukuma renovācija Ozolskvērā,» skaidro domes priekšsēdētājs.

Nenodokļu ieņēmumi šogad plānoti 236 275 eiro, bet ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi – 1 462 369 eiro. Ieņēmumi no maksas pakalpojumiem vislielākie tiek plānoti par sniegtajiem izglītības pakalpojumiem – 275 181 eiro –, bet iestāde «Kultūra» par ieejas biļešu realizāciju šogad plāno ieņemt 227 000 eiro.

Rekonstruēs vairākas ielas

Uzsākot vairāku lielu projektu realizāciju, šogad pašvaldība sāks apgūt gandrīz 15 miljonus eiro, kas tiks ieguldīti pilsētas ielu sakārtošanā. Vērienīgākais no tiem būs Loka maģistrāles rekonstrukcija posmā no Aviācijas ielas līdz Jelgavas pilsētas administratīvajai robežai, modernizējot nozīmīgu tranzīta un kravu transporta maršrutu mūsu pilsētā. Neretas, Prohorova un Garozas iela tiks rekonstruēta, sa­kārtojot degradēto vidi depo mikrorajonā, bet Rubeņu ceļa rekonstrukcija līdz pilsētas robežai jau būs piemērs tam, kā divu pašvaldību sadarbība – Ozolnieku novada pašvaldība sakārtos Rubeņu ceļu savā administratīvajā teritorijā – ļauj efektīvāk atbalstīt uzņēmējdarbību. Savukārt Atmodas ielas rekonstrukcija posmā no Dobeles šosejas līdz Dambja ielai un Rūpniecības ielas rekonstrukcija posmā no Filozofu līdz Tērvetes ielai jau ir sākusies. «Šobrīd tur notiek lietusūdens kanalizācijas izbūve, bet jau pavasarī sāksies arī ielas rekonstrukcija,» uzsver A.Rāviņš.

Vēl šogad par 150 000 eiro tiks rekonstruēts Akadēmijas ielas posms no Raiņa līdz Lielajai ielai, paredzot autobusu pieturas «Banka» pārcelšanu no vietas pie Jāņa Čakstes pieminekļa uz vietu pie Zemgales apgabaltiesas. «Autobusu pieturas pārcelšana ir ļoti nozīmīga, jo atvieglos satiksmes plūsmu Akadēmijas un Lielās ielas krustojumā, kur šobrīd bieži veidojas sastrēgumi satiksmes autobusu dēļ. Pie esošās pieturas nav iespējams izbūvēt tā saukto kabatu ērtai autobusu piebraukšanai,» skaidro A.Rāviņš.

Tāpat šā gada budžetā paredzēti līdzekļi Romas ielas rekonstrukcijas projekta izstrādei. «Šogad paredzēts izstrādāt projektu Romas ielas asfaltēšanai, bet jau nākamajā gadā varētu sākties projekta realizācija. Tas ir ilgi gaidīts darbs,» uzsver domes priekšsēdētājs.

Zemgales prospektā – jauniešu centrs un bērnu bibliotēka, vecpilsētā – amatniecības centrs

Šogad sāksies vairāku ēku pilnīga pārbūve, izveidojot tur jaunus pakalpojumu centrus. Pirmā no tām ir ēka Zemgales prospektā 7, kur agrāk atradās skola, bet šobrīd tā ir atbrīvota un gaida pārmaiņas. «Ēka tiks pārbūvēta tā, lai nākotnē tur varētu izvietot bērnu un jauniešu centru «Junda», kā arī bērnu bibliotēku. Esam apzinājuši, ka arī pēc ēkas pārbūves tajā vietas varētu nepietikt «Jundas» pulciņam «Trases automodelisms», tāpēc ir paredzēts, ka Zemgales prospektā 7 pagalmā varētu uzcelt piebūvi, kurā atsevišķi tiktu izvietots šis pulciņš,» skaidro A.Rāviņš. Jāpiebilst, ka trases automodelisma pulciņā tiek attīstītas pirmās tehniskās prasmes – strādājot darbnīcā, skolēniem pašiem ir jāspēj izgatavot automodeli mērogā 1:24, kas pēc tam ar pulti vadāms 45 metrus garajā automodeļa trasē. Šobrīd darbnīca un trase atrodas 200 kvadrātmetrus lielās telpās, kas jau kļuvušas par šauru.

Otrs nozīmīgākais objekts, kas šogad sāks piedzīvot pārmaiņas, ir vecpilsēta – tur pašvaldība, pilnībā rekonstruējot ēkas Vecpilsētas ielā 14 un 2, kā arī Krišjāņa Barona ielā 50, veidos Zemgales Restaurācijas centru un amatniecības sētu. «Tā būs laba platforma pilsētas amatniekiem, un mēs ceram, ka pašvaldība ar savu ieguldījumu radīs priekšnosacījumus tam, lai tur attīstītos uzņēmējdarbība,» uzsver domes priekšsēdētājs.

Tāpat šogad paredzēta pašvaldības īres nama Stacijas ielā 13 rekonstrukcija. «Tehniskais projekts jau top, un šogad varētu sākties reāli būvdarbi. Šis īres nams pilsētā jau gadiem rada ne mazums problēmu – savulaik, lai ieviestu namā kārtību, pašvaldība pat bija spiesta izšķirties par regulāra Pašvaldības policijas posteņa ierīkošanu mājā. Ēku rekonstruējot, paredzam tajā izveidot atsevišķus dzīvokļus, nevis istabas, kā tas ir šobrīd, tā likvidējot visas koplietošanas telpas, kas visbiežāk ir savstarpējo nesaskaņu rašanās iemesls īres namā,» skaidro A.Rāviņš.

Šogad – Valsts ģimnāzija un Tehnoloģiju vidusskola, nākamais darbs – Spīdolas ģimnāzija

Īstenojot projektu par pilnīgu Valsts ģimnāzijas rekonstrukciju, šogad sāksies pārbūves darbi ģimnāzijas ēkā, tiks sakārtota arī tās apkārtne, pārbūvēts stadions, kā arī iegādāts mācību aprīkojums. Trijās izglītības iestādēs tiks uzlabota energoefektivitāte – pirmsskolas izglītības iestādēs «Sprīdītis» un «Rotaļa», kā arī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas C korpusā. Tāpat šogad projektā tiks turpināta mācību aprīkojuma modernizācija Amatu vidusskolā – metālapstrādes, viesnīcu un restorānu pakalpojumu, kā arī tekstilijas izstrādājumu mācību programmās. Šajā pašā projektā iekļauta arī stadiona pārbūve pie 4. sākumskolas, ko perspektīvā izmantos arī Amatu skolas audzēkņi. «Tāpat šogad esam ieplānojuši līdzekļus 47 tūkstošu eiro apmērā nometnes «Lediņi» telpu remontam un abu ēku jumta sakārtošanai,» skaidro A.Rāviņš.

Domes priekšsēdētājs piebilst, ka nākamais apjomīgākais darbs izglītības jomā, pie kura pašvaldībai jau jāsāk strādāt, ir Spīdolas ģimnāzijas attīstība. «Mums būs jāizšķiras – rekonstruēt esošo jau morāli novecojušo ēku vai celt jaunu.»

Atbalsts uzņēmējdarbībai

Pagājušajā gadā labi iesāktā pašvaldības sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu turpināsies arī šogad. «Esam sapratuši, ka tas bija pareizs solis – rīkot regulārus bezmaksas seminārus mūsu uzņēmumiem par nodokļu aktualitātēm. Visos līdzšinējos semināros zāle ir bijusi uzņēmēju pilna, un viņi atzīst, ka no šādas tiešas sarunas ar Valsts ieņēmumu dienestu ieguvums ir nozīmīgs,» saka domes priekšsēdētājs, uzsverot, ka šogad pašvaldība ir gatava spert nākamo soli un uzsākt jaunu iniciatīvu. «Esam tikušies ar Latvijas banku pārstāvjiem, kuri arī ir atsaucīgi sadarbībai. Tāpēc šogad ceram uzsākt regulāras mūsu uzņēmēju un dažādu banku pārstāvju tikšanās, lai izglītotu uzņēmējus par iespēju piesaistīt finansējumu sava biznesa attīstībai. Šobrīd no mūsu uzņēmējiem dzirdam, ka bankas uzņēmējdarbības attīstībai ne vienmēr ir pretimnākošas, taču bankām ir savi argumenti. Savedot abas puses kopā, ceram, ka arī šajā gadījumā rezultāts varētu būt tikpat veiksmīgs kā pieredze ar Valsts ieņēmumu dienestu,» spriež A.Rāviņš.

Abas iniciatīvas turpinās īstenot Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs, kam šogad ir radītas arī divas jaunas štata vietas – tās abas izveidotas Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļā ar mērķi vēl efektīvāk sniegt atbalstu mūsu pilsētas uzņēmējiem un analizēt uzņēmējdarbības procesus pilsētā.

Pašvaldība saglabā visus sociālos pabalstus

Sociālajai aizsardzībai šā gada budžetā paredzēts finansējums 4 583 168 eiro, kas ir 7,4 procenti no visiem pamatbudžeta izdevumiem. Kā uzsver Jelgavas domes priekšsēdētājs, pašvaldība saglabā visus līdzšinējos sociālos pabalstus un sociālo pakalpojumu veidus, kādi pašvaldībā ieviesti līdz šim. «Taču vienlaikus, ņemot vērā to, ka pagājušajā gadā tika veikta pensiju indeksācija, pašvaldība šobrīd izstrādā grozījumus saistošajos noteikumos, lai paaugstinātu ienākumu slieksni, no kura var pretendēt uz pašvaldības sociālo palīdzību.»

Rūpējoties par saviem klientiem, Jelgavas Sociālo lietu pārvalde šā gada budžetā paredzējusi arī līdzekļus, lai nomainītu iestādes kabinetu durvis pret jaunām, kurām ir būtiski uzlabota skaņas izolācija – tas ļauj paaugstināt speciālista un klienta sarunas konfidencialitāti, kas apmeklētājiem ir ļoti svarīgi.

Tāpat Sociālo lietu pārvaldē šogad radīta viena jauna štata vieta sociālajam darbiniekam darbā ar ģimeni un bērniem. «Sociālo darbinieku slodze ir ļoti liela – pagājušajā gadā katrs sociālais darbinieks mūsu pilsētā vienlaikus strādāja ar vairāk nekā 50 ģimenēm. Lai kaut nedaudz samazinātu šo slodzi un ļautu sociālajiem darbiniekiem pilnvērtīgāk pildīt savus pienākumus, ir radīta jauna štata vieta,» skaidro A.Rāviņš.

 

2017. gadā plānotais

Ceļi un ielas

54 250 eiro – ielu uzturēšanai ziemā;

20 073 eiro – ielu atputekļošanai;

27 800 eiro – ielu periodiskai uzturēšanai un uzbēršanai;

66 000 eiro – asfalta bedrīšu remontam;

19 200 eiro – autobusu pieturu un to inventāra uzturēšanai;

20 000 eiro – Romas ielas asfaltēšanas projekta izstrādei.

Bibliotēka

147 000 eiro – Jelgavas pilsētas bibliotēkas ēkas jumta remontdarbu pabeigšanai;

109 025 eiro – Jelgavas pilsētas bibliotēkas Barona zāles remont­darbiem un telpu pārsegumu pastiprināšanai.

Drošība

Jelgavas Pašvaldības policijas funkciju nodrošināšanai plānots iegādāties:

• divas operatīvās automašīnas – 46 904 eiro;

• četrus alkometrus – 4000 eiro;

• trīs ūdensdrošas rācijas – 3000 eiro;

• desmit rācijas – 7600 eiro;

• video reģistratorus pie formas tērpa – 7200 eiro;

• ģeneratoru – 6000 eiro;

• radaru – 2500 eiro.

Kultūras nams

25 000 eiro – kultūras nama Lielās zāles skatuves grīdas nomaiņai;

12 500 eiro – kultūras nama tērpu noliktavu un pirmā stāva gaiteņa remontam;

25 000 eiro – jaunu tautas tērpu iegādei;

41 000 eiro – projektora iegādei Lielajā zālē.

Pašvaldības teritorijas labiekārtošana

25 000 eiro – iekšpagalmu sakārtošanai (pašvaldības līdzmaksājums);

60 000 eiro (t.sk. valsts budžeta finansējums 5000 eiro) – Ozol­skvēra renovācijai;

35 000 eiro – stāvlaukuma izbūvei pie PII «Lāčuks»;

150 000 eiro – vides objekta «Laika rats» un vietas izveidei;

150 000 eiro – Akadēmijas ielas asfaltēšanai no Raiņa līdz Lielajai ielai;

85 000 eiro – Meža kapu uzbēršanai.

Vēlēšanu organizēšana

2017. gada 3. jūnijā notiks pašvaldību vēlēšanas, un to organizēšanai budžetā ieplānoti 33 000 eiro.

Sports

77 270 eiro – pilsētas sporta pasākumiem;

78 000 eiro – augsta sasnieguma sportistu atbalstam individuālajos sporta veidos;

298 000 eiro – komandu sporta spēļu atbalstam;

58 000 eiro – Jelgavas sporta klubu atbalstam sporta sacensību rīkošanai un dalībai;

66 000 eiro – dalībai Latvijas Jaunatnes olimpiādē, Latvijas sporta veterānu (senioru) sporta spēlēs, meistarsacīkstēs un starptautiska līmeņa sacensībās;

15 000 eiro – šorttreka atbalsta programmas īstenošanai Jelgavā;

30 000 eiro – dažādiem sporta pasākumiem, projektiem;

10 000 eiro – elektroniskā tablo iegādei sporta hallē;

15 000 eiro – akadēmiskās airēšanas laivas iegādei;

10 000 eiro – divu C-1, C-2 XL laivu iegādei;

3000 eiro – elektriskā skrejceliņa iegādei;

6000 eiro – profesionālā mākslas vingrošanas paklāja iegādei.

Foto: no JV arhīva un nomadcapitalist.com

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti