Meklēšanas forma

Lietus 3 °C Mērens vējš, 5.5 m/s no D-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Apbalvots pirmā strēlnieku vēstures referātu konkursa laureāts

Emīls Rotgalvis
Šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notika Zemgales Latviešu strēlnieku biedrības rīkotā referātu konkursa «Latviešu strēlnieki laikmeta griežos» apbalvošanas ceremonija. Pasākumu papildināja arī Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas literāri muzikāls uzvedums un diskusija.

Konkursā tika iesniegts viens darbs, kura autors ir Krišs Andris Janevičs no Mazsalacas. Viņš konkursa referāta izstrādē veicis savas dzimtas izpēti un uzzinājis, ka ir attāls strēlnieka Indriķa Gulāna radinieks. Referātu rakstot, skolēns nodarbojies ar dažādu vēstures avotu izpēti, tostarp lasot strēlnieka personīgās vēstules. «Mani šim konkursam aicināja pieteikties skolotāja, jo interesējos par vēsturi. Iztaujāju savas ģimenes locekļus, vaicājot, vai rados nav bijuši kādi strēlnieki un nonācu pie šī atklājuma. Referāta saturā izstāstīju visu vēsturi, kuru varēju noskaidrot – kad ir dzimis, kur dzimis, kur gājis kaujā. Izpētīju gan viņa rakstītās vēstules mīļotajai, gan priekšmetus, kas viņam piederējuši, jo tie atrodas Rūjienas muzeja krājumā,» stāsta K.Janevičs, piebilstot, ka, veicot šo izpēti, izdevies sajust vēsturisko notikumu nozīmību. Pateicības raksts tika piešķirts arī darba autora skolotājai.

Referāta autoru sveica Zemgales Latviešu strēlnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Vilnis Veinbergs, izsakoties, ka pirmajam šāda veida konkursam arī viens saņemts darbs ir labs rādītājs, jo bijis svarīgi, lai šis darbs būtu cienīgs saņemt apbalvojumu, un K.Janeviča veiktā un aprakstītā izpēte tāda viennozīmīgi esot. V.Veinbergs uzsvēra, ka konkursu būs jāturpina – iespējams, arī plašākā mērogā.

Tāpat konkursa laureātu sveica arī Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, uzsverot, ka skolēna referāts ir ļoti vērtīgs, jo atklāj konkrēta cilvēka dzīvesstāstu. «Strēlnieks I.Gulāns izdzīvoja Pirmo pasaules karu un Brīvības cīņas, taču kritis 1941. gadā, vācu okupācijas laikā. Arī tā ir mūsu vēsture un darba autors ir paveicis ļoti labu darbu, jo pētniecība ir veikta godam un izzinām vēl viena strēlnieka un Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera stāstu,» tā G.Zemītis.

Pēc apbalvošanas klātesošie vēroja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēnu literāri muzikālu uzvedumu par Brīvības cīņu notikumiem un latviešu tautas gaitām līdzi tiem. Skolēnu stāstījumu papildināja dažādu patriotisku dziesmu dziedājumi. Pēc uzveduma norisinājās arī diskusija «Laikmets un varonība Latvijas tautas vēstures stāstā» par Latvijas vērtībām un valstiskumu.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru