Meklēšanas forma

Apmācies 0 °C Mērens vējš, 7.5 m/s no DA
Piektdiena, 2019. gada 22. NovembrisVārda dienu svin: Aldis, Alfons, Aldris

15 Pils salas savvaļas zirgi devušies «pastrādāt» uz Jūrmalu

Ritma Gaidamoviča
Svētdien un pirmdien 15 savvaļas zirgi, kuru patstāvīgā mājvieta ir Pils salā, pārvesti uz Priedaines pļavu Jūrmalā. Viņu uzdevums ir turpināt Latvijas Dabas fonda mobilā govju ganāmpulka iesākto pļavas noganīšanas darbu. «Atšķirībā no govīm, zirgi nav tik izvēlīgi ēdienkartē – viņi ir visēdāji, tāpēc arī nepieciešama viņu palīdzība, jo pļavā palikusi barība, kas vairāk piemērota zirgiem,» stāsta Pils salā mītošo savvaļas zirgu uzraugs Einārs Nordmanis, norādot, ka zirgi braucienu pārdzīvojuši labi un jau iejutušies jaunajās ganībās.

Priedaines pļava atrodas Jūrmalā pie dzelzceļa tilta pār Lielupi, braucot no Rīgas puses. No 30. jūlija pļavas noganīšana bija uzticēta mobilajam govju ganāmpulkam, kas iepriekš divas reizes ir «strādājis» arī Jelgavā – Sieramuižā pie Platones ietekas Lielupē. Bet šobrīd Jūrmalā atjaunot aptuveni astoņus hektārus lielo pļavu, kas atbilst īpaši aizsargājamam biotopam Piejūras zālājs, uzticēts Pils salas savvaļas zirgiem.

«Pils salā savvaļas zirgu nu jau ir par daudz – kopā 83, tāpēc labprāt piekritu uz kādu laiku aizdot 15 zirgus Jūrmalai, lai tie turpinātu savu galveno darbu – noganītu pļavu. Jāteic gan, ka šis ir tikai zirgu izbrauciens – viņi atgriezīsies atpakaļ Jelgavā, kad būs paveikuši viņiem uzticēto. Diemžēl Priedaines pļava nav īsti piemērota, lai zirgi tajā uzturētos arī ziemā un pavasarī šī ir applūstošā teritorija. Tas nozīmē, ka pēc pāris mēnešiem Jelgavas zirgi atgriezīsies savās mājās Pils salā,» stāsta E.Nordmanis. Jautāts, kā izvēlējās tos piecpadsmit zirgus, kuri dosies uz Jūrmalu, zirgu uzraugs atzīst, ka viņi paši pieteikušies. «Izveidoju aploku, ar kura palīdzību var noķert dzīvniekus. Tie, kuri tajā sagāja, arī tika vesti uz Jūrmalu. Tā teikt paši atlasījās. Vešana notika vairākās tūrēs divas dienas. Pārbraucienu zirgi izturēja mierīgi, jo viņi ātri pie visa pierod,» stāsta zirgu uzraugs, norādot, ka Pils salā šobrīd vēl palikuši 68 zirgi.

E.Nordmanis atzīst, ka līdz ar skatu torņa izveidi Pils salā, pieaudzis arī savvaļas zirgu vērotāju skaits, bet diemžēl ne visi prot ievērot noteikumus un uz zirgiem paskatīties no malas. «Cilvēki bieži vien rīkojas neapdomīgi, lienot pārāk tuvu zirgu baram. Jāapzinās, ka tie ir dzīvnieki, kuru reakcija var būt neprognozējama, tāpēc es aicinu tomēr nemeklēt pārāk tuvu kontaktu ar dzīvniekiem. Tāpat atgādinu, ka dzīvniekus nedrīkst barot. Lai gan situācija šajā ziņā uzlabojas, diemžēl ir cilvēki, kuri to joprojām ignorē, nepazinoties, ka tādējādi viņi dzīvniekam tikai kaitē,» tā zirgu uzraugs.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Video: Einārs Nordmanis

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti