Meklēšanas forma

Lietus 21 °C Lēns vējš, 4.1 m/s no DA
Pirmdiena, 2019. gada 19. AugustsVārda dienu svin: Melānija, Imanta

Vakcinācijas kalendāru papildina ar gripas vakcīnu

www.jelgavasvestnesis.lv
Šodien valdība apstiprināja grozījumus Ministra kabineta «Vakcinācijas noteikumos» – no 1. oktobra Valsts pilnībā apmaksās pretgripas vakcīnu grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam. Tā tiks iekļauta arī vakcinācijas kalendārā. Tāpat rasts risinājums, kā racionālāk izmantot vakcīnu krājumu.

Pašreiz gripas vakcīna tiek kompensēta grūtniecēm 50 procentu apmērā un bērniem līdz divu gadu vecumam 100 procentu apmērā. Tomēr process valsts apmaksātas potes saņemšanai ir komplicēts – jāsaņem ārsta recepte, jādodas uz aptieku, kur tiek iegādāta vakcīna, pēc tam pie ģimenes ārsta, kurš veic vakcināciju. Lai mazinātu slogu ārstiem un uzlabotu pretgripas vakcīnas pieejamību, kā arī nodrošinātu vienotu pieeju no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātu vakcīnu nodrošināšanai, pretgripas vakcīna grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam no 1. oktobra tiks iekļauta vakcinācijas kalendārā. Tas atbilst arī Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, jo grūtnieces un mazi bērni ir augsta riska grupā.

2019. gadā nepieciešamais papildu finansējums 48 826 eiro apmērā tiks nodrošināts no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes.

Vakcinācijas kalendārā veiktas arī citas izmaiņas. Piemēram, noteikts, ka vakcinēt pret tuberkulozi jaundzimušos var, sākot no 12 stundām pēc dzimšanas līdzšinējo divu līdz piecu dienu vietā. Arī citās ES valstīs, kurās vakcinē bērnus pret tuberkulozi, vakcīnas ievadīšanas laiks ir dažāds, piemēram, Igaunijā – pirmajās 12 stundās pēc dzimšanas, Lietuvā – otrajā līdz trešajā dienā, Slovākijā – trešajā dienā, Polijā – pirmajās 24 stundās pēc dzimšanas. Savukārt no 2020. gada 1. janvāra pusaudžiem paredzēts atteikties no sestās poliomielīta vakcīnas devas. Tāpat noteikumi nosaka, ka nevakcinētas personas, kuras bijušas ciešā kontaktā ar inficēto cilvēku, ir obligāti vakcinējamas pret epidemioloģiski nozīmīgām infekcijas slimībām, piemēram, difteriju, poliomielītu, masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu. Tādējādi likumdošanā tiek skaidri noteikts, ka kontaktpersonu vakcinācija pret iepriekšminētajām infekcijas slimībām tiks segta no valsts budžeta līdzekļiem.

Vienlaikus noteikumos precizētas prasības vakcinācijas iestādēm, kas veicinās atbilstošu vakcīnu uzglabāšanu un sekmēs vakcīnu racionālu pasūtīšanu un izlietošanu.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti