Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 14 °C Lēns vējš, 5 m/s no R-DR
Otrdiena, 2019. gada 22. OktobrisVārda dienu svin: Īrisa, Irīda, Airisa

Šogad pensiju indeksācija būs lielāka

www.jelgavasvestnesis.lv
Latvijā katru gadu rudenī – 1. oktobrī – tiek pārskatīts pensiju apmērs, veicot pensiju indeksāciju. Tās mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos, proti, panākt, lai cilvēkiem piešķirtās pensijas būtu salāgojamas ar esošo inflāciju un reālo dzīves līmeni. Labklājības ministre Ramona Petraviča norāda: šogad gaidāma lielākā pensiju indeksācija pēdējo gadu laikā.

R.Petraviča uzsver: no 1. oktobra ar indeksāciju tiks palielinātas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 420 eiro. Ja cilvēks saņem pensiju, kas nav lielāka par 420 eiro, tad viņam tiks indeksēta visa pensija. Bet, ja seniors, piemēram, saņem 500 eiro lielu pensiju, tad viņam indeksēs tikai jau pieminētos 420 eiro, bet atlikušos 80 eiro, pensiju indeksējot, nepārskatīs. Izņēmums ir politiski represētie, cilvēki ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki. Viņiem tiks indeksēts viss pensijas apmērs, ja arī tas pārsniedz 420 eiro.

Šajā gadā izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijas un atlīdzības palielināsies par 7,19 procentiem. Līdzīgi kā iepriekš, arī šogad vecuma pensijas pieaugums būs atkarīgs no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža. Ja apdrošināšanas stāžs senioram ir līdz 29 gadiem, pensija palielināsies par 7,19 procentiem, ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem, kā arī, ja pensija piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos – pensija palielināsies par 8,05 procentiem. Ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem – pensija palielināsies par 8,91 procentu bet, ja cilvēka apdrošināšanas stāžs ir lielāks par 45 gadiem, tad pensija pieaugs par 9,77 procentiem.

1. oktobrī pirmo reizi indeksēs arī piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim. Proti, no oktobra tiks noteikts jauns piemaksas apmērs par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim, tam piemērojot indeksu 1,0719. Līdz ar to, ja persona iepriekš par vienu apdrošināšanas stāža gadu līdz 1995. gada 31. decembrim saņēma vienu eiro, tad pēc indeksācijas tās apmērs būs 1,07 eiro, bet, ja saņēma 1,50 eiro, tad pēc indeksācijas tās apmērs būs 1,61 eiro. Jāņem vērā, ka no kopējā pensijas un piemaksas apmēra var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu.

Pensiju indeksāciju nodrošina VSAA un tā notiek automātiski – katru gadu 1. oktobrī. Tas nozīmē, ka arī šogad ar oktobri ikviens, kam pienākas pensija, saņems to jau noindeksētā apmērā. Un nevajag arī uztraukties par to, vai VSAA zinās, cik kuram pienāksies pēc pensiju indeksācijas. VSAA rīcībā ir visi nepieciešamie dati un pārrēķins notiek automātiski. Taču savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt vēršoties jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā klātienē vai internetā.

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz šā gada 30. septembrim. Lai nodrošinātu 2019. gada pensiju, piemaksu pie pensijām un atlīdzību indeksāciju, pēc provizoriskiem aprēķiniem, šogad tiks izlietoti 41,6 miljoni eiro, savukārt 2020. gadā – tie jau būs ap 166 miljoniem eiro.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti