Meklēšanas forma

Lietus 20 °C Viegls vējš, 2.3 m/s no DR
Svētdiena, 2019. gada 21. JūlijsVārda dienu svin: Meldra, Meldris, Melisa

Par Latvijas Gada dzīvnieku atzīts alnis

www.jelgavasvestnesis.lv
Šodien Latvijas Dabas muzejā paziņots «Gada dzīvnieks 2019» – tituls piešķirts lielākajam Latvijas savvaļā sastopamajam dzīvniekam – alnim, kas ir arī Jelgavas pilsētas simbols.

Alnis pieder briežu dzimtai – tas ir mežu iemītnieks, bet mēdz uzturēties arī purvu malās un izcirtumos. Šim dzīvniekam ir raksturīgs plats purns ar garu un platu augšlūpu, aļņa ķermeņa apmatojums it tumši brūns, bet kājas – gaišas. Lielais aļņu tēviņu lepnums – ragi – aug no aprīļa līdz jūlijam, augustā dzīvnieki tos attīra no ādas, bet no oktobra beigām līdz decembrim, pēc riesta, aļņi tos nomet.

Aļņi ir aktīvi visu gadu, un barojas galvenokārt no rīta un vakarā, ziemā – arī dienā. Ap 90 procentiem no visas aļņu uzņemtās barības ir dažādu kokaugu daļas. Vasarā būtiska loma ir arī lakstaugiem un ūdensaugiem, bet ziemā šie dzīvnieki pārtiek no lapkoku dzinumiem, kā arī labprāt uzturā patērē priedes un egles dzinumus, mizu.

Aļņa gadā Latvijas Dabas muzejā notiks vairāki tematiski pasākumi – pirmais pasākums, ģimenes diena «Noslēpumainais gada dzīvnieks», muzejā pulcēs 26. janvārī. Lai uzzinātu vairāk par alni un apskatītu to dabiskā izmērā, muzejs aicinām apmeklēt zooloģijas ekspozīcijas.

Gada dzīvnieka paziņošanas tradīciju Latvijas Dabas muzeja zoologi aizsāka 2000. gadā. Plašāka informācija par gada dzīvnieku un pasākumiem pieejama mājaslapā www.dabasmuzejs.gov.lv.

Jāpiebilst, ka pērn titulu «Gada dzīvnieks» nesa parastā vāvere.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru