Meklēšanas forma

Lietus 21 °C Lēns vējš, 4.1 m/s no DA
Pirmdiena, 2019. gada 19. AugustsVārda dienu svin: Melānija, Imanta

Ko Pūpolsvētdienā darīt ar pūpoliem?

www.jelgavasvestnesis.lv
Šodien – nedēļu pirms Lieldienām – tiek atzīmēta Pūpolsvētdiena. Latviešu tautas folklorā ir vairāki ticējumi, kas šajā dienā darāms.

Viens no populārākajiem ticējumiem ir simboliska pēršana ar pūpoliem – šis ticējums pierakstīts dažādās Latvijas vietās. Līdzīgi ir tas, ka pūpoli jāsagriež pirms saules un pirmajam, kurš pieceļas, ar tiem jānoper pārējie – lai būtu veselība, lai tie kļūtu mudīgi, lai nekostu blusas. Dažviet minēts, ka jāper tikai bērni, lai tie augtu apaļi kā pūpoli, būtu rātni un godīgi. Jāper esot arī lopi – tad tie augšot brangi. Savukārt puiši pēruši meitas, un viņam par to puišiem Lieldienās jādod olas.

Latgalē ir arī ticējums, ka pūpoli pasargā no pērkona – baznīcā svētīti pūpoli jāaizsprauž aiz istabas spāres, lai pērkons neiesperot, savukārt ja vienu pūpolu norij, tad vasarā nebūšot bailes no pērkona. Tomēr ticējumi vēsta arī par citām izdarībām Pūpolsvētdienā:

  • Pūpolsētdienā jāvāra un jāēd zirņi un pupas, tad tie labi augs (pierakstīts Talsu pusē);
  • Pūpolu svētdienā esot jābūt visu dienu mājās, tad dzīve ejot visu gadu labi (Lubānā);
  • lai vasaru nenodegtu, tad Pūpoldienas, Zaļās ceturtdienas un Lielās piektdienas rītā bez saules jāiet uz upi mazgāties (Tirzā);
  • ja Pūpolsvētdienas rītā, saulei lecot, mazgā muti upē, tad paliks skaists (Valkā);
  • Pūpolu svētdienā nedrīkst galvu sukāt, jo tad augot tik lielas utis kā pūpoli (Valgundē);
  • Pūpolu svētdienā vāra pūpolu putru: biezu putru ar zirņiem (Vijciemā);
  • Pūpolu sestdienā vāra cūkas galvu, tad cūkas barojas labi (Jaunrozē);
  • kad Pūpolu svētdienā vai Zaļā ceturtdienā noķer kurmi, to apglauda un ar to pašu roku apglauda zirgus stallī, tad tie resni un brangi (Jelgavā);
  • Pūpolu svētdienā nedrīkst neko no meža nest mājā, citādi vasaru čūskas nāks mājās (Nogalē);
  • kas Pūpolu svētdien dzird dzeguzi kūkojam, tam tai gadā jāmirst (Snēpelē).

Kristieši Pūpolu svētdienu dēvē arī Palmu svētdienu, un tā vienmēr iekrīt svētdienā pirms Lieldienām. Šajos svētkos tiek pieminēta Jēzus Kristus iejāšana uz ēzeļa Jeruzalemē, kad viņa priekšā tika kaisīti palmu zari. Šis notikums ir minēts Mateja evaņģēlija 21. nodaļā un Marka evaņģēlija 11. nodaļā. Pūpolsvētdiena ir Klusās nedēļas pirmā diena. Katoļu baznīca šajos svētkos rīko palmu procesijas un iesvēta palmu zarus (arī lauru un eļļas koku zarus vai vītolu pūpolus), kas vēlāk tiek izdalīti cilvēkiem, lai pasargātu tos no ļaunuma un nelaimēm. Līdzīgi rīkojas arī pareizticīgie.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti