Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 13 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no ZR
Ceturdiena, 2019. gada 18. JūlijsVārda dienu svin: Rozālija, Roze

Kāpt uz ledus ir bīstami!

www.jelgavasvestnesis.lv
Ik gadu ziemas periodā vairāki desmiti cilvēku ielūzt ledū un noslīkst – šogad ziemas periodā, no pērnā gada 1. novembra līdz šī gada 14. februārim glābēji no ūdenstilpēm izcēla 13 noslīkušus cilvēkus un izglāba septiņus cilvēkus, kuri bija ielūzuši ledū. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kuri pastaigājas vai slidinās pa ledu. Šī iemesla dēļ iedzīvotāji aicināti nekāpt uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

VUGD pārstāve Viktorija Gribuste norāda, ka vizuāli novērtēts ledus biezums ne vienmēr ir noteicošais faktors drošībai uz ledus, jo biežās laika apstākļu maiņas, mijoties salam ar atkusni, ledus izturību mazina. Jāņem vērā, ka ledus sega uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi, tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna. Līdzās tam ledus būs plānāks arī vietās, kur ir straume, zemūdens avoti, pietekas, niedres, pie tiltu pārvadiem. Turklāt vietām sasnigusī sniega sega var veidot mānīgu priekšstatu par to, ka ledus ir izveidojies pietiekami biezs, lai noturētu cilvēka svaru.

Gadījumā, ja gadās ielūzt ledū, cilvēkam skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112, jācenšas saglabāt miers un jānostabilizē elpošana. Savukārt lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no divu–piecu metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas divu–triju metru attālumā. Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķernieki ir aicināti līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū. Šādus irbuļus vai āķus katrs pats var uztaisīt arī mājas apstākļos, piemēram, no koka un naglām. Tāpat noderēs pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija. Arī glābšanas veste ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet garām, ja pamanīti bērni vai pusaudži, kuri slidinās pa ledu. Šādos gadījumos viņi jābrīdina par bīstamību. Ja cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī, ja cilvēki ir ielūzuši, nekavējoties jāzvana pa tālruni 112.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva 

Viedokļi

Pievienot komentāru