Latvijā beigusies gripas epidēmija

1 year ago 1162
ARTICLE AD BOX

SPKC informēja, ka pēdējo divu nedēļu laikā pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības un kuriem klīniski diagnosticēta gripa, nevienā no monitoringā iesaistītajām teritorijām nebija pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, līdz ar to gripas epidēmija ir beigusies.

Monitoringa dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā gripas intensitāte, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, samazinājusies līdz 18,1 gadījumam uz 100 000 iedzīvotāju (nedēļu iepriekš tie bija 33,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju).

Tomēr gripas vīrusu cirkulācija vēl turpinās un aizvadītajā nedēļā kopā pieci gripas gadījumi reģistrēti trijās ārstniecības iestādēs (Rīgā, Valmierā un Jēkabpilī).

Vidēji ģimenes ārstu praksēs vērsušos pacientu skaits bijis nedaudz lielāks kā 14 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Par 20,5% samazinājies arī stacionēto pacientu skaits gripas un gripas izraisītas pneimonijas gadījumos – par stacionētiem pacientiem gripas gadījumos aizvadītajā nedēļā ziņoja Daugavpils, Gulbenes, Jelgavas, Jēkabpils, Rīgas un Valmieras slimnīcas.  

Kopš sezonas sākuma paraugos kopā apstiprināti 145 A tipa gripas vīrusi, no tiem 100 (68,9%)  raksturoti kā A/H3 (pandēmiskais).

SPKC norādīja, ka kopumā gripas epidēmijas intensitāte šajā sezonā vērtējama kā vidēja. Kopš sezonas sākuma (2021. gada 40. nedēļa) līdz 2022. gada 9. nedēļai Latvijā gripas intensitāte bija zema. 2022. gada 10. nedēļā vidējā gripas intensitāte ievērojami palielinājās un pārsniedza bāzes līmeni – tika paziņots par gripas epidēmijas sākumu. Šajā sezonā ievērojami lielāks gripas gadījumu skaits novērojams vecuma grupā no 5 līdz 64 gadiem. Visaugstākie ar gripu saistītie hospitalizācijas rādītāji reģistrēti bērniem vecumā no 5 līdz 14 gadiem. 

Lai gan gripas epidēmija noslēgusies un gripas vīrusu izplatība mazinās, SPKC atgādina, ka gripas un citi elpceļu vīrusi turpina cirkulēt.

SPKC epidemiologi aicina arī turpmāk atcerēties par elpceļu infekciju profilakses pasākumiem. Bieži jāmazgā rokas, regulāri jāvēdina telpas un jāveic telpu mitrā uzkopšana, jālieto veselīga pārtika, kas palīdz stiprināt imunitāti, kā arī vairāk jāuzturas svaigā gaisā – ejot pastaigās un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ārpus telpām. 

Savukārt Nacionālais veselības dienests atgādināja, ka līdz ar gripas epidēmijas noslēgumu vairs nav spēkā valsts apmaksātas ģimenes ārsta mājas vizītes pie pacientiem ar gripu. Šis nosacījums neattiecas uz pacientiem, kuriem valsts apmaksātas ģimenes ārsta vizītes tiek nodrošinātas vienmēr – bērniem vecumā līdz 18 gadiem, I grupas invalīdiem un citām pacientu grupām. 

KONTEKSTS:

Tas, ka gripas epidēmija šogad Latvijā sākās vien marta vidū, ir ļoti rets gadījums. Tā par tik ļoti vēlo epidēmijas sākumu iepriekš sacīja SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova. Infektoloģe Ludmila Vīksna sprieda, ka gripu lielā mērā ierobežoja tie paši piesardzības pasākumi, kurus ievērojām, lai izvairītos no Covid-19 infekcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article