Meklēšanas forma

Lietus 3 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no D-DR
Otrdiena, 2019. gada 10. DecembrisVārda dienu svin: Guna, Judīte

Tvers aizvadītā gadsimta Rīgas gaisotni

Jana Bahmane
«Šis uzvedums ir vienlaicīgi izglītojošs un izklaidējošs – tas stāsta par to, kā jaunieši, mākslinieki, bagātnieki vai parastie rīdzinieki izklaidējās Latvijas pirmajos divdesmit gados,» par teatrāli muzikālo uzvedumu «Kabarē de Rīga» stāsta Sidnejas latviešu teātra kolektīvs. 16. augustā pulksten 19 iestudējums būs skatāms Jelgavas kultūras nama zālē. Sidnejas latviešu teātra mērķis ir stiprināt saikni starp Austrālijā un Latvijā dzīvojošiem tautiešiem, tādēļ Jelgavā un citviet Latvijā uzvedumu ikviens aicināts izbaudīt bez maksas.

Kabareja uzveduma «Kabarē de Rīga» pamatā ir 1991. gadā izdotā viesnīcas «Hotel de Rome» viesmīļa Aleksandra Bāra atmiņu grāmata «Mani skaistākie gadi Latvijā», kas vēsta par patiesiem notikumiem Rīgā laikaposmā no 1920. līdz 1940. gadam. A.Bāra stāsti papildināti ar aprakstiem no preses, grāmatām un nostāstiem, atklājot ne vien notikumus viesnīcā, bet plašāk iepazīstinot arī ar tā laika izklaidēm Latvijā. Aizvadītā gadsimta 20.–40. gadu atmosfēru iestudējumā bagātina atbilstoša mūzika.

«Savās atmiņās par Rīgu, tās teātriem, naktslokāliem, māksliniekiem, sportistiem, jaunbagātniekiem un daudz ko citu, kas Rīgā redzēts un piedzīvots, dalās Romas viesnīcas viesmīlis. Viņa teiktais, uz ekrāna ilustrēts fotogrāfijās un filmā, papildināts ar aktieru tēlojumu, mūziku, operu ārijām, populārām dziesmām, dzeju un deju. Publika tiek aicināta piedalīties kopdziesmās, kas vakara gaitā kļūst arvien jautrākas un straujākas,» uzveduma raksturu ieskicē teātrī. ««Kabarē de Rīga» apmeklētājiem tiecas sniegt iespēju iejusties pirmās Latvijas brīvvalsts naktslokāla gaisotnē. Intīma telpa – skatuve un zāle tumši sārtās drapērijās, publika sēž pie galdiņiem sveču gaismā. Orķestris spēlē pazīstamas melodijas, citi dzied līdzi, citi dejo. Viesmīļi pienes dzērienus vai uzkodas no Romas viesnīcas ēdienu kartes...»

Sidnejas latviešu teātra pamatsastāvā ir deviņi aktieri un mūziķi no Sidnejas un Adelaides: Jānis Čečiņš, Ojārs Greste, Andris Kariks, Anita Kaze, Andrejs Mačēns, Viktorija Mačēna, Linda Ozere, Pēteris Saulītis un čellists Jānis Laurs. Viņiem iestudējumā pievienosies arī Latvijas mākslinieki.

Jāpiebilst, ka kopumā mēneša laikā – no 19. jūlija līdz 18. augustam – Sidnejas latviešu teātris viesosies 11 Latvijas pilsētās, savu turneju noslēdzot VEF kultūras pilī Rīgā. Izrādes ikviens aicināts apmeklēt bez maksas – iestudējuma ilgums ir ap divarpus stundām, ieskaitot starpbrīdi. «Kabarē de Rīga» Latvijā notiek ar Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā kultūras centra un Pasaules Brīvo latviešu apvienības atbalstu.

Foto: no Sidnejas latviešu teātra arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru