Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 2 °C Lēns vējš, 3.6 m/s no Z-ZR
Otrdiena, 2019. gada 10. DecembrisVārda dienu svin: Guna, Judīte

«Maija un Paija» dziļākā izpratnē

Jana Bahmane
«Anna Brigadere ir zemgaliete, izcila latviešu dramaturģe un spilgta mūsu tautas filozofe. Vēlos, lai arī mūsu bērniem ir priekšstats par viņas daiļradi. Daudzi šobrīd nelabprāt lasa grāmatas, bet to nevar pārmest, jo ir cits laikmets. Tādēļ man gribējās parādīt «Maiju un Paiju»,» par Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra izrādi «Maija un Paija» stāsta režisore Lūcija Ņefedova. A.Brigaderes lugas iestudējuma L.Ņefedovas režijā pirmizrādes kultūras namā notiks 12. janvārī pulksten 18 un 13. janvārī pulksten 16.

L.Ņefedova norāda, ka šo izrādi vēlas veltīt Jelgavas bērniem un viņu vecākiem, jo darbs ir skatāms vairākos līmeņos. «Katrai tautai ir sava reliģija, filozofija, un šī darba centrā es vēlējos likt Laimes mātes filozofiju. Brigaderei ir liela ticība, ka darbs spēj mainīt cilvēku – ja cilvēks šajā pasaulē atrod darbu, kas patīk, tas viņu spēj pārvērst. Tas atklājas arī viņas darbā «Dievs. Daba. Darbs», un šīs atziņas ir vērtīgas gan bērniem, gan arī viņu vecākiem,» uzskata režisore.

«Domāju, ka «Maija un Paija» daudziem asociējas ar bērnu izrādi – tā arī ir, bet tas ir tikai pirmais plāns. Bērni redz, kā divas meitenes ar atšķirīgu skatījumu iet līdzīgu ceļu. Bet, strādājot pie šī darba, esmu atklājusi arī otro un trešo plānu, ko Brigadere šajā lugā ielikusi. Mums visiem ir dotas vienādas iespējas, starta pozīcija, un caur šiem diviem tēliem ir parādīts, kā mēs varam ietekmēt savu dzīvi – viss ir atkarīgs no mūsu attieksmes,» uzskata Maijas lomas atveidotāja Ilva Zvilna-Štrāla. Maija mīl darbu, viņai ir liels gribasspēks, savukārt Paija ir Maijas pretstats, un I.Zvilna-Štrāla papildina, ka šajā lugā atspoguļotās problēmas ir aktuālas arī mūsdienās. «Esmu pateicīga režisorei, ka viņa tik precīzi prot dot uzdevumu, ko mums savukārt ir viegli izpildīt. No bērnības man bija palicis atmiņā, ka Maija ir abižota, bet tagad es saprotu, ka patiesībā viņa stāv tam pāri – Maija ir spēcīga,» tā Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra aktrise.

Jānis Dūrējs, kas izrādē spēlē Vari, papildina, ka «Maijā un Paijā» atklājas arī tas, cik liela nozīme mūsu dzīvē ir līdzcilvēkiem. «Manuprāt, Vara loma šajā izrādē ir otrajā plānā – tā parāda, ka bieži vien par sasniegumiem dzīvē mums ir jāpasakās ne vien pašiem sev, bet arī līdzcilvēkiem, un Varim ļoti palīdz Maija. Cilvēku motivācija vienmēr ir aktuāls temats – ja kaut kas neizdodas, jāizvērtē sava motivācija, un bieži vien tā ir atbilde uz neizdošanos,» vērtē J.Dūrējs. Viņš uzsver, ka L.Ņefedova ļoti rūpējas par to, lai bērni uzaugtu ar teātri.

Lomās: I.Zvilna-Štrāla, Zane Vītoliņa, J.Dūrējs, Elita Majevska, Aldis Barons, Liene Strauta, Zaiga Zariņa. Scenogrāfiju izrādei veidojis Raitis Junkers, mūzikas autors – Māris Lasmanis, kostīmu māksliniece – E.Majevska. «Brigaderei ir liels spēks, kas iedarbojas uz cilvēkiem, kuri strādā ar viņas darbiem. Un mēs pie šīs izrādes tapšanas strādājam ar lielu prieku,» atklāj L.Ņefedova.

Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra izrāde «Maija un Paija» Jelgavas kultūras namā notiks 12. janvārī pulksten 18 un 13. janvārī pulksten 16. Biļetes var iegādāties kultūras namā un «Biļešu paradīzes» kasēs, cena – 4–6 eiro.

Foto: Santis Zībergs

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti