Meklēšanas forma

Apmācies 8 °C Viegls vējš, 2.4 m/s no D-DA
Svētdiena, 2019. gada 17. NovembrisVārda dienu svin: Hugo, Uga, Uģis

Japāņu viduslaiku anekdotes – Studentu teātrī

Jana Bahmane
«Strādājot pie šī iestudējuma, aktieriem un režisoriem bija satraucoši un vilinoši tuvoties sev mazpazīstamas kultūras un pasaules uztverei. Par ko smējās japāņi senatnē, un kā tas var uzrunāt šodienas skatītāju? Iestudējumā izmantoti gan delartiskās komēdijas elementi, gan mēģinājumi tuvoties Japānas skatuves mākslas formas kjogen tradicionālajai izpausmei. Kaut arī iestudējums tapa trīs intensīvās darba nedēļās, materiāla un formas pētījumi, intonāciju adaptācija latviešu valodā aizņēma vairākus mēnešus,» ar Jelgavas Studentu teātra iestudējumu «Japāņu viduslaiku anekdotes «Kjogenstāsti» iepazīstina teātra režisore Astra Kacena. Izrāde Studentu teātrī Jāņa Čakstes bulvārī 7 notiks 24. februārī pulksten 17.

Iestudējums «Japāņu viduslaiku anekdotes «Kjogenstāsti» ir Tartu Universitātes teātra režisora Kaleva Kudu un Jelgavas Studentu teātra režisores A.Kacenas kopdarbs. «Projekta «Baltijas rampa – 2017» gaitā režisors Kalevs Kudu Studentu teātrī iestudēja darbu «Parīzē es lidoju ar gaisa balonu» pēc Antona Čehova lugas «Ķiršu dārzs» motīviem. Kad teātris ar šo iestudējumu no festivāla «Debiut» Gruzijā pārveda «Grand Prix», režisors izteica vēlēšanos sadarboties vēlreiz. Mēs izvēlējāmies abiem interesējošu tēmu – japāņu viduslaiku teātris,» atklāj A.Kacena. Viņa norāda, ka japāņu īsie stāsti, ko var atļauties interpretēt arī kā anekdotes, latviski tulkoti pirmoreiz un to īstenot teātrim palīdzēja «Rīgas Laika» literārā redaktore Guna Kalniņa un japāņu kultūras pētniece Santa Remere. «Neatsveramas bija arī latviešu japonologa Uģa Nasteviča domas un izteikumi par japāņu pasaules un kultūras uztveri,» papildina Jelgavas Studentu teātra režisore. Šobrīd jau nospēlētas gandrīz desmit izrādes.

Kjogen ir aptuveni 650 gadu sena Japānas skatuves mākslas forma – tā ir komēdija, kurā īsos stāstos var iepazīt cilvēku un tā ieradumus. Balsi kjogen teātrī izmanto ne tikai informācijas nodošanai – tā tiek īpaši modulēta, lai demonstrētu emociju, izceltu valodas ritmu un skanīgumu. Katrai tēlu grupai gadu gaitā ir izstrādāts noteikts kustību kopums, kas tiek izmantots spēles laikā. Šai skatuves mākslas formai ir raksturīga minimizēta dekorācija, un skatītājam jāiesaista sava iztēle, lai uztvertu tēlu, vides, priekšmetu nomaiņu – vēdeklis kjogen iestudējumos var kalpot par jebkuru priekšmetu. A.Kacena norāda, ka kopš 16. gadsimta ir apkopoti 260 kjogen stāsti, bet 2001. gadā kjogen reģistrēts UNESCO.

Iestudējums «Japāņu viduslaiku anekdotes «Kjogenstāsti» Jelgavas Studentu teātrī notiks 24. februārī pulksten 17. Biļetes var iegādāties pirms izrādes vai iepriekš rezervēt pa tālruni 26323327. Biļešu cena – 3 eiro.

Foto: no Jelgavas Studentu teātra arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti