Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 13 °C Viegls vējš, 2.8 m/s no ZR
Ceturdiena, 2019. gada 18. JūlijsVārda dienu svin: Rozālija, Roze

Cilvēka mūžs izteikts latviešu dainās

Jana Bahmane
«Tautasdziesmas DNS manī» – šāds nosaukums dots no tautasdziesmām iedvesmotajam Jelgavas Latviešu biedrības teātra iestudējumam, kurā cilvēka mūžs iezīmējas kā viena diena – no rīta gaismiņas līdz saules rietam. Iestudējums Jelgavas pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē būs skatāms 17. februārī pulksten 18.

«Pirms pusotra gada kopā ar Jelgavas Latviešu biedrības teātra galveno režisori Viju Zelmeni domājām, ko teātris varētu sarūpēt Latvijai simtgadē, un izkristalizējās ideja par tautasdziesmām. Aicinājām katru biedrības biedru, mūsu ģimenes, draugus iesniegt piecas tautasdziesmas ar domu izmantot tās par pamatu iestudējuma scenārijam. Es teicu, ka šo iestudējumu redzu kā meditatīvu, savukārt Vija sacīja, ka, viņasprāt, tam jābūt vitālam un dzīvespriecīgam. Abas nosmējāmies, ka katrai no mums sanāktu pilnīgi cits iestudējums,» atminas Jelgavas Latviešu biedrības teātra režisore Aija Treija. Pērn, kad V.Zelmene aizgāja mūžībā, teātris uzrunāja A.Treiju turpināt šo ieceri, un, kā atklāj režisore, kopīgi izvēlētās tautasdziesmas pavisam vienkārši savijās stāstā par cilvēka mūža ritējumu.

«Mēs esam 21. gadsimta cilvēki, un daudziem no mums ir pat grūti uztvert tautasdziesmas, tādēļ šajā iestudējumā nepretendējam uz autentiskumu – tas ir mūsu redzējums. Cilvēka mūžu var skatīt kā vienu dienu. Izrāde sākas naktī – manis vēl nav. Tad aust rīts, es sāku sevi redzēt, dzirdēt, sajust. Atnāk diena – es sāku staigāt, iemīt taciņas, bet tad pienāk vakars kā dzīves noriets. Un cikls atkal turpinās,» iestudējuma ideju ieskicē A.Treija. Režisore skaidro, ka Jelgavas pilsētas bibliotēkas Barona zāle, kuras sienas rotā mākslinieka Andreja Zvejnieka gleznotās dainas, lieliski sasaucas ar iestudējuma vēstījumu, tādēļ teātris ar prieku šo stāstu no jauna izstāstīs Barona zālē.

Jāpiebilst, ka iestudējuma «Tautasdziesmas DNS manī» pirmizrāde notika aizvadītā gada novembrī.

Foto: no Jelgavas Latviešu biedrības teātra arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti